Onkos kukaan keitellyt Yrjölänpuuron sekaan mysliä. Siinähän ei ole mitään sellaista, mitä koirille ei saisi antaa.
Mysliyrjölää
ertj
568
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Koiran ruokavalioon ei kuulu myslit tai viljat. Ei niistä tietenkään mitään haittaa ole, pelkkää vatsantäytettä. Mutta ei koira niistä hyödy.
Komppaan edellistä. Yrjölässä on jo tarpeeksi viljaa, lihaa kannattaa antaa n. 2/3 eli reilusti enemmän kuin puuroa. Porkkanasose, merileväjauhe sekä kalkkivalmiste vielä lisäksi.
http://www.mustijamirri.fi/tuote/islamer-1000-g/002208/
http://www.mustijamirri.fi/tuote/kalkkirekku-natural-rakeet-300-g/002248/
http://www.mustijamirri.fi/tuote/black-horse-pellavansiemenöljy-1-l/002246/
Riippuu myslistä,voiko laittaa.Niitä on erilaisia mixaus juttuja nykyään ja kaikki ei ehkä sovi koiralle.
Toisaalta ei ole mitään tarvettakaan,koska koira saa puurosta riittävästi niitä aineita,mitä ryyneistä tulee.
Pelkkää vatsantäytettähän puurotkaan ei siis ole ja ihan hyvä ruokinnan osa-alue.
Koiramme ovat barffaajia, jotka saavat vähän puuroakin. Myslistä sen verran, että meillä on kuivunutta mysliä, jota keittelen Yrjölän sekaan, joten tuskin siitä haittaakaan on.
Barffiin ei kuulu puurot ;)