Helsinki ja torakat (vuokra-)asunnoissa!

torakkafobia

Olen ajatellut muuttaa viimeistään ensi syksynä Helsinkiin opiskelemaan, mutta nyt ovat epäilykseni tästä heränneet :D Monet kaverini ovat varoitelleet, että Helsingissä HOASIN vuokra-asunnoissa (joihin siis itse joutuisin muuttamaan) on kamalasti torakoita. Voiko tämä oikeasti pitää paikkansa, ihan kaikissa asunnoissa?? Niin ja tästähän oli juttua iltalehdessäkin joku aika sitten. Ongelmana on että alaa, jota haluaisin opiskella, on oikeastaan ainoastaan mahdollista opiskella Helsingissä, mutta minulla ei ole toisaalta ole varaa vuokrata kalliimpaa asuntoa kuin HOASIN. Kiitos mahdollisista vastauksista! :)

2

398

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Torakoita hatussa

      Etenkin tämän palstan tohtoriopiskelijoita torakat vainoavat. Ainakin uusimmat tutkimukset asiasta väittävät näin. Tämä tietysti totta siksi, että tohtoriopiskelijat ovat taloudelliselta asemaltaan romaanikerjäläisiäkin surkeampia, eikä heillä ole varaa kuin kaikkein hirveimpiin murjuihin.

    • älä ota paineita

      Lehtien mukaan Töölössä on valtaisat syöpäläisongelmat. Minä asuin yhteensä 10 vuotta kahdessa eri 1920-luvulla rakennetussa talossa Töölössä, enkä koskaan nähnyt torakkaa. Myöskään rottia ei tullut vessanpöntöistä, luteita ei ollut vuodevaatteissa ja jauhotoukkia en nähnyt lainkaan. Muitakaan haittaeläimiä ei näkynyt kummassakaan asunnossa, eikä myöskään kolmessa eri osoitteessa samana ajankohtana sijainneessa työpaikassani (kaikki olivat liiketiloja Töölöläisten asuintalojen kivijalassa). Varmasti joissain yksittäisissä taloyhtiöissä on ollut ongelmia, mutta ylipäätään lehdissä yleistetään aivan liikaa. Näin lehden jutun ja videon HOASin torakka-asunnosta eikä siinä mainittu, että ongelma olisi laaja. Ymmärsin, että se koski tuota yhtä ainoaa asuntoa ja syy miksi se päätyi lehteen oli, ettei asukkaan sallittu muuttavan toiseen vastaavaan asuntoon vaikka myrkytystoimenpiteet olivat tehottomia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan aussikulta, missä?

      Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      436
      2719
    2. Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?

      Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      193
      1930
    3. Haluaisin sun kanssa yhteisen

      Elämän. Haluun sut.
      Ikävä
      60
      1824
    4. Pikkunaiselle terkkuja

      Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi
      Ikävä
      310
      1387
    5. Arto Satonen ja kokoomus 2020: Poliittiset virkanimitykset ovat koruptiota

      2025: Kokoomus on junttaamassa Arto Satosta Kelan johtoon ohi pätevämpien hakijoiden. https://www.hs.fi/politiikka/art-
      Maailman menoa
      158
      1213
    6. Voisiko olla jopa niin

      Että kumpikin vähän pelkää totaalista heittäytymistä, koska tiedetään että se olisi menoa sen jälkeen. Samaan aikaan hal
      Ikävä
      71
      1096
    7. Pystyisitkö ottamaan kaivattuasi

      Elämääsi miten pian
      Ikävä
      90
      1057
    8. Varkaita kuhmossa

      Miksi kuhmolaiset ei tee mitään varkaille ja huumehörhöille, teloittaa pitäisi kaikki.
      Kuhmo
      33
      1023
    9. Saara Aalto ja Teemu Roivainen paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaus kietoi meidän kohtalomme..."

      Oho! Ex-pari on palannut yhteen musiikin merkeissä. He tekevät Rakkaustarina-nimeä kantavan 20-vuotisjuhlakiertueen syks
      Suomalaiset julkkikset
      12
      1007
    10. K&T: Harvinainen haastattelu: Susanna Laine avaa suhdetta Petri Nygårdiin: "Olin sinkku vuosia..."

      Susanna Laine ei ole kertonut suhteestaan Petri Nygårdiin (Petri Laurila) julkisuudessa juurikaan. Aktiivisesti sosiaali
      Suomalaiset julkkikset
      9
      979
    Aihe