Voihan nenä! Ongelmia nimen kanssa.

miettiväinen isä

Olen uskotellut, vannonut ja varmistanut itselleni, että jos saan pojan, niin pojan nimeksi tulee Robin. Ei minua haittaa, vaikka on Robin ja Batman ja Frontside olliesta tutuksi tullut Robin Packalen. Ja sitäpaitsi sukunmenikin käy Robin nimeen.

Mutta sitten tapahtui näin. Näin hurmaavan ja kauniin naisen. Menin juttelemaan hänelle ja siitähän romanssi alkoi. Tutustuin häneen ja sain tietää, että hänellä on Tuuli niminen tyttö edellisestä suhteesta ja että Tuuli asuu tämän hurmaavan naisen kanssa. Menihän tuossa muutama vuosi, kunnes muutimme yhteen ja menimme kihloihin. Tuuli muutti sitten tietysti samaan taloon kuin minä.

No, kun Tuulin oli aika mannä kouluun, niin kaikki alkoi hyvin. Mutta sitten tuli tieto, että Tuulia kiusataan koulussa. Tyttö aivan itse kertoi minulle ja vaimolle. Tietenkin kouluun ilmoitettiin, mutta kiusaajat eivät lopettaneet. Meni vuosi ja Tuulia kiusattiin yhä. Ehdotimme, että tyttö vaihtaisi koulua, mutta tyttö ei tahtonut pitkien taksimatkojen takia. Nyt Tuulia kiusataan jo neljättä vuotta ja kiusaaminen on muuttunut aina vain pahemmaksi. Kohta on pakotettava tyttö vaihtamaan koulua tai sitten itse muutettava toiseen paikkaan.

Sitten tuli se laulaja-Tuuli jota koko perhe inhoaa. Vaimoni oli raskaana ja synnytti suloisen pojan. Olemme puhuneet vain yhdestä lapsesta Tuulin lisäksi, eli lisää ei ole tulossa.

Nimeksi tahtoisin tietysti tuon Robinin, mutta sitten Tuuli ja poikamme tulisi kiusatuksi olisivat he missä tahansa koulussa. Siksi en ole uskaltanut tuosta nimestä vaimolle kertoa.

Mutta annanko siis pojalle nimeksi Robinin vai jotain muuta. Ja ehdotuksia saa kertoilla. :)

8

623

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Täti

      Ei ole ollenkaan sanottu, että poikaanne kiusattaisiin ihan automaattisesti sen vuoksi, että hänen nimensä olisi Robin!
      Kiusaajat keksivät aiheen mistä tahansa, muustakin kuin nimestä.

      Minulle ei ole tullut mieleenkään yhdistää Tuuli -nimeä mininkään lapsi-laulajaan. Tuuli on on kaunis nimi, oli se sitten millaisella ihmisellä tahansa.

      "Ei nimi miestä pahenna, ellei mies nimeä! ;)

      Kerro ihmeessä vaimollesi mieltymyksestäsi Robin -nimeen.

      Robin on hyvä nimi ja jos vaimosikin tykkää siitä, niin siitä vaan:)

    • Ernesti666

      No jo on sulla jorinat

    • namnsdagar

      Robinin nimipäivä löytyy toki ruotsinkielisestä allakasta (7.6).

    • sitten Robin

      tai sit Roope:) lempinimeksi Robin;)ja tosiaan,en usko että kiusaaminen johtuu vain ja ainoastaan nimestä,varsinkin jos nimi on suht tavallinen ja asiallinen?

      • Tipityy 40

        hoh hoijaa, no on joillakin ongelmat! Mutta jos minulta kysytään, en antaisi pojalleni nimeä Robin. Itse tykkään seuraavista nimistä eli; Kimi, Niki, Jiri, Jasu, Sasu, Jani, Joni, Niko, Miro, Milo jne


    • 123 ABC

      Minä pidän Robinistä. Ja mieluummin niin päin, että Robin olisi virallinen nimi, Roope voisi olla hänen lempinimensä.

      Enkä missään tapauksessa antaisi omalle lapselleni Tipityy 40:n ehdottamaa Jania, Jonia, Kimiä, Timiä, enkä muitakaan Sami/Jami,Roni/Toni-sarjan nimiä!!!

      Meillä on jokaisella oma nimimakumme, ja hyvä niin :)

    • miettiväinen isä

      Oikesataan Täti on oikeassa. Ei poikamme tai Tuuli välttämättä joutuisi kiusatuksi.

      Kerroimpa eilen illalla tästä Robin nimestä ja hän alkoi heti kutsumaan poikaamme Robiniksi, kokeillaakseen että tuntuuko se hyvältä lausua ja sopiiko se meidän vilkkaalle naperolle. Äsken sitten raportoi, että Robin on kiva nimi, mutta tuo Tuuli-Robin juttu vähän mietityttää.
      Roopesta en tykkää.
      Vaimo on tykännyt kuulemma aina Viljami nimestä, mutta hänestä se ei sovi pojalle. Toiseksi/kolmanneksi nimeksi kuulemma menisi. Pojasta tulee Riku, jos Robin ei tunnukkaan hyvältä.

      Todennäköisesti pojasta tulee siis Robin ja toiseksi/kolmanneksi nimeksi tulee Viljami. Kolme nimeä olisi siis nimeen tulossa. Onko ehdotuksia? :)

    • Täti

      Voisiko Robinin toinen nimi olla sinun nimesi (tai toinen nimesi)?
      Tai isäsi tai appesi nimi? Tai jostain kauempaa suvusta oleva nimi?

      Viljami on kiva nimi kolmanneksi.

      Laitan nyt vielä muutaman ehdotuksen toiseksi nimeksi

      Robin JUUSO Viljami
      Robin MIKKO Viljami
      Robin OSSI Viljami
      Robin SIMO Viljami
      Robin ANTTI Viljami
      Robin AKI Viljami

      Robin VILLE RIKHARD

      ja kolmanneksi

      Robin Viljami JOHANNES
      Robin Viljami JEREMIAS

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan

      Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs
      Ikävä
      50
      1384
    2. Maskuliininen herrasmies

      Tekee aloitteen. 🌸
      Ikävä
      169
      1204
    3. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      61
      1047
    4. Kiinni on siekkilän yliajaja

      Eilen illalla saatu kiinni Varsinais-Suomessa tämä henkilö.
      Mikkeli
      8
      932
    5. Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti "En pystynyt olemaan siellä enää"

      Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti – "En pystynyt olemaan siellä enää" Ennen sotaväki oli
      Maailman menoa
      201
      902
    6. Näyttävin pariskunta

      Ketkä lie tällä kylällä kääntää päät?
      Suomussalmi
      12
      862
    7. Ollaanko me tyhmiä mies?

      Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä
      Tunteet
      53
      809
    8. Unelmoin päivästä, jolloin voimme olla yhdessä.

      Niin pieni kuin sydän onkin, sä oot siellä ja ne mun isot tunteet sua kohtaan ❤️Sydämeni sykähtää joka kerta kun sut nää
      Ikävä
      27
      796
    9. Martina Aitolehti poseeraa Ibizalla

      Ihanaa! Ibiza on ihan paras paikka lomailla hengaillen, viinistä ja iltamenoista nauttien. Säpinää riittää. Aitolehti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      91
      782
    10. Kannattaako kaikki Abrahamilaiset uskonnot jättää?

      Ja seurata jotain ihan muuta?
      Hindulaisuus
      347
      765
    Aihe