Sanktiot vuokra-asunnon tyhjentämisestä?

pöööh..

Tilanteena olisi se, että pitäisi saada vuokralainen ulos asunnosta asap. 3 kk vuokrat maksamatta, samalta ajalta en ole myöskään kuullut tyypistä mitään. puhelimeen ei saa yhteyttä jne.. Postit hakematta ja kukaan ei tunnu tietävän sen liikkeistä. Olen laittanut n. 3 viikkoa sitten käräjäoikeuteen purkuilmoituksen, en vaan usko että tuo homma hoituisi tuota kautta kovinkaan nopeasti jos haastemieskään ei häiskää tavoita. Millaiset sanktiot tulisi jos kävisin oma-aloitteisesti tyhjentämässä kämpän tai ainakin edes katsomassa sisällä mitä siellä on saatu aikaan esim. kaappien mittailutekosyyn varjolla? Vituttaa pitää kämppää tyhjänpanttina jos toista ei edes ole siellä kun postitkin hakematta ja naapuritkaan ei ole kuulleet toisen liikkeitä?

2

367

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • beenthere..

      Laita päivämäärät ylös jolloin olet yrittänyt tavoittaa ja sopia huoneiston kunnon tarkastuksesta - ja sisään vain. Varmaan joku narkki joka on joutunut linnaan tms.

      Kts huoneenvuokralaki:

      22 §

      Vuokranantajan oikeus päästä asuinhuoneistoon

      Huoneiston kunnon ja hoidon valvomista varten vuokralaisen on viivytyksettä sopivana aikana päästettävä vuokranantaja huoneistoon.

      Jos huoneisto on tarkoitus myydä tai se on uudelleen vuokrattavissa, vuokranantajalla on oikeus näyttää huoneistoa vuokranantajalle ja vuokralaiselle sopivana aikana.

    • Parasiitti mäkeen

      Onko kukaan omin käsin heittänyt vuokralaista mäelle, jos ei ole itse älynnyt lähteä?
      Se on parasiitille oikein.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      54
      2228
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      62
      2122
    3. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      13
      1641
    4. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      62
      1462
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      50
      1419
    6. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      875
    7. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      90
      767
    8. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      747
    9. Sotekeskus

      Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
      Ähtäri
      33
      718
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      40
      683
    Aihe