Vai onko täälä ihmisillä joku isot koirat vs pikkukoirat taisto? Siltä vaikuttaa.
Olenko nyt ymmärtäny jotain väärin?
kultsikka.
15117
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Vähän myös tuppaa tuntumaan siltä.. tiedä mistä johtunee.
Pitää tyhjästä kehittää riitoja. Jotta saataisiin riidellä. Ainoastaan tämän palstan ilmiö se ei ole.
kuuluu vähän niinkuin kansanluonteeseen. Suomihan on tunnettu siitä että jo kahdella autolla saadaan liikenneruuhka aikaan. Ja naapurit eivät löydä sammaskiven tai rasitetien paikkaa ilman käräjäoikeuden päätöstä.
Ellet usko niin teepäs testi ja kolaapa lumesi naapurin puolelle, niin näet mielenkiintoisia...
Nämä joskus naurattavat ihmistä, jolla ollut sekaisin isoja ja pieniä koiria. Toisaalta ymmärränkin. Ehdottomasti haastavin koulutettava oli meillä se pienimmäinen. Vain käytännönsyistä en enää kovin pientä koiraa ota. Mutta pakko sanoa, siinä pienessä pippurisessa oli kyllä sitä jotakin :D Moni ei ehkä ymmärrä, jos ei ole itse kokenut. En itsekkään ymmärrä, kun asustelimme ihan sulassa sovussa, sekä isot että se pieni. Joku tykkää isoista joku pienistä. Koosta huolimatta,ei ole mitään niin ärsyttävää, kuin kuriton koira. JOita on ihan samassa määrin sekä isoissa, että pienissä koirissakin.
Minulle kelpaa sekä isot että pienet karvakaverit. Itselleni en pientä ottaisi ( ei sovi käyttötarkoitukseen) Mutta kaikista koirista tykkään, rotuun ja kokoon katsomatta.
Harmittavan usein ihan oikeasti törmää tälläisiin väittelyihin. Enkä tiedä tekeekö ihmiset sitä huomaamatta vai tarkoituksella....
Minulla ei ole koiraa!
Tottakai on. suurempien rotujen omistajat ei voi sietää pieniä pikku räyskyjä :).Toiset väittää et rodulla(isolla) on jotain erästä tiettyä rotua vastaan :). Aikojen paras selitys :). Minulla on jättirotu edellä mainittu , joo se ei siedä erästä rotua lähellään,mut sanoisin et se johtuu siitä koska minä inhoon sitä rotua. Koirastani näen et se on jo kaukaa valmis tekee mitä vaan et saa minut rauhalliseks. Se ei siedä tota rotua lähellään. En minäkään. Vit.tu jos minun iholle tulee niin ....
Ja pientenrotujen ihmiset hallitsee fyysisesti koiriaan, yhtäkään käskyä ei ole opettaneet, jos koira ei ole ruokakupin ääressä. Silloin se on istu käsky ja lupa annetaan just silloin kuin koira ei malta enäääääää milllläääään istua siinä pyynnöstä.
SIT NE TUOLLA LENKILLÄ IHMETTELEE KUN KAIKKI ISOMMAT KOIRAT VAINOO NIITÄ JA ON TULOSSA -MEIDÄN SÖPLIININ HANIPUPPELIN JA PIKKURAUKAN PÄÄLLE JA VOI VOIVOI MITÄ PAHOJA KOIRIA.
Vaikka juuri nää isot koirat tulee kuitenkin toimeen keskenään :). Muiden isojen/vahvempien rotujen kanssa ! Miks koska ne on -Koulutettu siihen !!!
Mitäpä jos vähän kiinnittäisitte huomiota siihen pienen koiranne mielenlaatuun, onko se sitä että sillä voi lähteä toista koiraa vastaan ?? Oli se vastaantuleva tasapainoinen tai ei :) ? Onko pikku fifisi tasapainoinen ?? Menee muita maita kun toinen koira tulee vastaan.
Tasapainoinen koira on sitä kun se seuraa sivulla tai takana kun toinen koira tulee vastaan. Ja se ei edes katso koko koiraa !!!
Sit on nää pikku fifien, kääkät mukaanlukien jotka tulee flexi kireellä ja hinaa sitä koiraansa siinä kohtaamisessa kun koira on sellasessa mielentilassa jo et huhhuh. Olisko syytä kääntyä jo pois ?? No ei tietenkään kun hallitset fyysisesti sen pikku fifisi ja voit aina syyttää isompaa koiraa et sillä on jotain agressioita :))). Sun pikku fifiä kohtaan. Mulla alkaa olemaan mitta niiiiiin täysss. Et säikähät paskat housuun jos päästän sen 70kg irti. Oppisit varmaan kiertämään vaikkei koirani mitään tekiskään , kun tulee paikan päälle :). Kunhan koiras ei ärähdä. Muistappa pitää se aisoissa.
Niin, eli siis on minun vikani kun iso koira meinasi käydä minun pienen koiran päälle, kun tulivat vastaan ? Koiran kanssa oltiin juuri kohdalla, kun tämän ison koiran kanssa samassa taloudessa asuva cocceri haukahti ja sitten tämä iso koira yritti käydä päälle. Minun pieni fifi oli hiljaa ja vain käänsi päätään että ketä siinä istutetaan puskan juuressa. Ja jos sinua yhtään epäilyttää ettet saa pidettyä koiraasi, 70 kiloista, kurissa vaikka kuka tekisi ja mitä, niin kouluta se. Ulkona voi tulla pikkulapsia huutaen ja kiljuen vastaan, voi tulla mummoja rollaattorin kanssa, voi joku humalainen huudella mitä vain jne. ja koirat haukkua, sinun on pidettävä se koirasi aisoissa, sillä ei ole mitään oikeutta käydä kenenkään päälle !
on näköjään valinnut kyvyilleen hiukan liian ison koiran. Se nyt vaan kannattaa muistaa että omistaja vastaa koirastaan ja sen tekosista. Ei tarvitsisi hänenkän olla paskat housuissa ja hermoilla kun olisi valinnut jonkin muun kuin juuri sen korneimman näköisen vasikan.
no älä ota isoa koiraa jos et pysty pitämään sitä "fyysisesti aisoissa" :)
Koirastani näen et se on jo kaukaa valmis tekee mitä vaan et saa minut rauhalliseks. Se ei siedä tota rotua lähellään. En minäkään. Vit.tu jos minun iholle tulee niin ....
"Mitäpä jos vähän kiinnittäisitte huomiota siihen pienen koiranne mielenlaatuun, onko se sitä että sillä voi lähteä toista koiraa vastaan ?? Oli se vastaantuleva tasapainoinen tai ei :) ? Onko pikku fifisi tasapainoinen ?? Menee muita maita kun toinen koira tulee vastaan."
Mitäpä jos itse kiinnittäisit huomiota omaan mielenlaatuusi ja tilaisit ajan psykiatrille kiireellisenä! HULLU !!!!
Toivottavasti koirasi joutuu piikille ja sinä itse pyöreeseen koppiin! Olet just pahimman laatuinen terroristi ja käytät koiraasi egosi jatkeena. Paska olet!
Nuo ei ole kyllä taaskaan mun kirjoittamia. Onko hauska leikkiä mun nimimerkillä ?? Leiki rauhassa minä en tuota nimimerkkiä enää käytä täällä. Tän viestin jäkeen. Ja nuo ei ole mielipiteitäni.
on se jännä, että aina kun joku sanoo sinulle vastaan niin se ei olekaan sinun kirjoittama. jos haluaisit niin rekisteröisit nimimerkin sinulle. pysy nyt sanojesi takana.
Ei kannata ainakaan valita tuollaista nimimerkkiä jossa on lähes pelkästään yhtä kirjainta, koska silloin sen väärinkäyttö on tod helppoa, lisää vain tai poistaa yhden e.n .. kukaan ei niitä kumminkaan laske.
Näillä sivuilla näköjään viihtyy ihmiset jotka haluavat provota ja synnyttää raivoa joko koiranomistajia kohtaan tai koiranomistajien raivoa muita kulkijoita kohtaan, tai saada koiranomistajat tappelemaan keskenään.
Sivuja "ammatikseen" kiertävät provoilijat honaavat kyllä äkkiä helposti kopsattavan rekkaamattoman vaki kirjoittajan, tekee provosta uskottavamman kun käyttää jonkin vakituisen nicciä.