Vaihto-oppilasvuoteni Kiinassa

Tyttö Pekingissä

Hei!!
Olen 16-vuotias tyttö, joka lähti viime vuoden heinäkuun lopussa Kiinaan. Olen nyt ollut Pekingissä viimeiset yli 5kk ja jäljellä on vielä 6kk. Vuosi Kiinassa tuntui aluksi todella pitkältä ajalta ja hieman pelottavalta, sillä en ole koskaan ennen tätä reissua käynyt Kiinassa tai edes poistunut Euroopan ulkopuolelle. SIlti kiinnostus Kiinaa kohtaan oli todella suuri ja halusin todella nähdä, minkälainen maa tämä todellisuudessaan oikein on. :)
Vaikka ei uskoisi, aika on mennyt todella nopeasti. Vähän liiankin nopeasti. Olen kokenut ja nähnyt aivan uskomattomia asioita täällä näin. Niin hyvät kuin huonot.
Huonot voisivat olla koulumaailma, jossa opettajat painostavat oppilaita ja vertailevat heidän suorituksiaan. Koulu on todella suuri osa nuorten elämää. Olen onnellinen Suomen koulutukselle, josta minulle jää edes omaakin aikaa.
Hyviä puolia taas on ihan liikaa. Kiinan historia, kulttuuri, kieli ja ihmiset ovat uskomattomia. Kiinalaisten hyväntahtoinen uteliaisuus ja ystävällisyys on jotenkin sanoin kuvaamatonta. Samoin koulussani tapaamat muut ulkomaalaiset ovat mukavia ja joskus, kun on vaikeaa kulttuurierojen takia, voin puhua heidän kanssaan. He ymmärtävät täydellisesti, mistä puhun. Olemme kuin suuri perhe.
Olen siis iloinen, kun lähdin tälle matkalle ja olen hieman harmissani jo nyt, kun tiedän sen päättyvän pian. Vaikka palaamiseeni Suomeen onkin vielä 6kk, aika silti menee todella nopeasti. Rakastan Kiinaa, enkä voisi heittää mitään kokemaani pois. En mistään hinnasta. Voin jo nyt sanoa, että tämä on paras vuoteni elämäni aikana ja uskon sen tulevan olemaan paras vuoteni varmaan koko loppuikäni.
Nyt siis haluaisin kuulla teidän muiden ihmisten, jotka ovat tai ovat olleet vaihto-oppilaina, kokemuksista. Oliko vuotenne ikimuistoinen? Ja jäikö teille enemmän hyviä vai huonoja muistoja?

0

121

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Ei käy sääliksi sitä miestä

        Sitä saa mitä tilaa.
        Ikävä
        177
        1600
      2. Muistakaa pojat tämä.

        Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
        Ikävä
        105
        807
      3. En ehkä onnistu siinä

        Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
        Ikävä
        58
        735
      4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

        Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
        Ikävä
        203
        608
      5. Mies,oletko koskaan...

        Käyttänyt maksullista naista?
        Ikävä
        128
        561
      6. Oletko päättänyt

        Että luovutat minun suhteeni
        Ikävä
        48
        546
      7. Pahoin pelkään nainen

        että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
        Ikävä
        50
        528
      8. Kirjoita kolme sanaa

        mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
        Suhteet
        37
        526
      9. Viesti jonka haluaisit lähettää...

        hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
        Ikävä
        15
        510
      10. toivottavasti kohta jo kohdataan

        😍😍😍😍😍 sinua olen odottanut varmasti koko elämäni
        Ikävä
        25
        493
      Aihe