akillesjänne (tulehdus)

akilles5

Mulla on aikani ollut toisen akilleen kanssa onkelmia. Pari-kolme kuukautta oireet olivat hyvin minimaaliset. Ihan satunnaisesti tuli vihlovaa satunnaista kipua. Usein portaissa alaspäin kävellessä.

Sitten se alkoi tosissaan oireilemaan. Usein urheilun yhteydessä alkoi kipeytymään. Vihlova kipu iskee usein etenkin, kun suoristaa nilkkaa, eli akilles painuu kasaan.

Päätin käydä lääkärillä ja suoraan sanottuna en oikein ole vakuuttunut hänen ammattitaitoonsa. Totesi, että ei tyypillisiä oireita, eli ei ole turvotusta, ei lainkaan arka kosketukselle/puristukselle ja kipupaikkakin outo, eli siitä ohuimmasta kohdasta, tai hieman ylempää. Yleensä tulehduksessa kipu on joko tuon kohdan ylä-, tai alapuolella.

Lopputuloksena se luki suoraan jotain artikkelia ääneen ja pohdiskeli hetken..."noh, kokeillaan nyt tulehduskipulääkitystä."

Eli lopputuloksena oli tyypillinen "en oikein osaa sanoa, kokeillaan buranaa".

Eli onkohan mulla nyt tulehdus, vai ei ja mitähän vinkkejä voisi antaa tuon kuntoon saattamiseksi?

2

2967

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • akiless

      Mulla oli joskus vuosia sitten akillesjännetulehdus, tuli ilmeisesti rasituksesta sekä kylmästä ja kosteasta ilmasta paheni.Muistan että jänne rutisi tosi paljon jalkaa liikuttaessa se vissiin on yksi merkki sekä jalkapohjassa oli kova kipu. Itse sain kortisonipiikin suoraan jänteeseen kun kävely ei millään onnistunut. Ei siihen varmaan muu auta kun lepo ja tulehduskipulääkkeet, itse sain jotain kevyitä jumppaohjeitakin miten akillesjännettä voi venytellä. Kylmää voi kans kokeilla

    • kipu-heijastuu

      Itselläni on ollut kaksi akillesjännetulehdusta. Kyllä, tulehtunut akillesjänne sattuu kun sitä nipistää. Akuutti tulehdus nostaa myös lämpötilan. Jos akillesjänne ei ole kosketusarka eikä ole lämpimämpi kuin toinen akillesjänne, sitten se ei ole tulehtunut vaan pohjelihakset heijastavat sinne kipua. Silloin myös kipeä nilkka ei veny yhtä hyvin kuin toinen nilkka. Kylmä tekee vain pahaa lihaskireyksiin. Lämpö, hieronta ja varovainen venyttely tekevät hyvää. Venyttele nilkkaa myös kun polvi on koukussa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      107
      7726
    2. 108
      5921
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      83
      5157
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      139
      4526
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      11
      3210
    6. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      55
      2957
    7. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      58
      2918
    8. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2434
    9. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      61
      2427
    10. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2046
    Aihe