Millainen on kyseinen auto ajaa? Minulle kerrottiin, että sitä voi käyttää myös käsivalintaisena?!? Mitenkäs se on mahdollista kun siinä ei ole kytkintä?!?... Ja onko tuo bmw:n automaatti hyvä vaihtoehto. Kyseessä siis 4 v. vanha auto, alle 100 ajettu.
Asiallisia vastauksia kaipaan, en mitään typerän lippalakkisen kommentteja tyyliin "m3:ssa on riittävät tehot"!
Asiallisia vastauksia kaipaan, en mitään typerän lippalakkisen kommentteja tyyliin "m3:ssa on riittävät tehot"!
Vastaukset 5
Vanhimmat
Taitaa kyseessä olla tuo mainio SMG-vaihteisto, joka on oikeastaan automaattisella kytkimellä varustettu manuaalivaihteisto. Ko. lootassa on myöskin automaattinen vaihtotoiminto, joka muistuttuttaa automaattia, olematta kuitenkaan puhdasverinen sellainen. Suurin ero SMG:n ja automaatin välillä on SMG:n hiukan voimakkaammat nykäykset vaihtokohdissa.
Pienimpään 316 e46:een ei saanut steptronic vaihteistoa, eli ei voi vaihtaa käsin. Kyseisessä autossa on siis aivan normaali automaatti. SMG(lelu) vaihteistoa taas saa muistaakseni vain 6 syl. e46:siin. SMG sopii M3:n luonteelle, mutta muissa e46:issa se on aivan turha laitos.
manuaalisesti vaihto tapahtuu siirtamällä keppi vasemmalle, pelkkä kepin siirto vasemmalle kytkee lootan "sporttimoodille" eli vaihto tapahtuu pikkasen myöhemmin ja samalla ilmeisesti vaihdetaan isommalle polttoaineensyöttöohjelmalle, ainakin se tuntuu ajossa kun tuota "sporttia" käyttää. ja sitten tässä keppi vasemmalla asennossa voit käsin keppiä eteen/taakse tökkimällä käyttää vaihteistoa itse haluamallasi vaihteella ja kuitenkin aivot rajoittaa "mahdottomat" vaihdot pois, eli et voi rikkoa lootaa tai sammuttaa konetta risteykseen nelosella.
itsellä nyt 50 donaa takana 318 maticilla eikä mitään pahaa sanaa, erityisesti mukava talvella luistoneston kanssa, liikkeellelähdöt helppoja edelliseen takatuuppariini verrattuna.
ja normaalilla ajotavalla tuo aski vaihtaa aivan sukkasillaan, esim. kyydissä ollut sitikkakuski kehui autoa ja se ei vissiin ollut helppo paikka hänelle.
Ko. autossa on BMW:n Steptronic vaihteisto, joka käytännössä tarkoittaa sitä, että kuljettajan on mahdollista käyttää käsin vaihteistoa /- tyyliin automaatin sijasta sitä halutessan. Rehellisesti ottaen 316i on hieman turhan laiska automaatilla. Erästä ko. automerkin asiantuntijaa lainatakseni: "First rung on the BMW ladder, not a bad place to be".
"First rung on the BMW ladder, not a bad place to be"
En jaksa laatikolle kävellä, mutta taitaa olla Total BMW:n mallitaulukosta... :)
Tai sitten ei.