Rakensin vuonna 2004 nykyisen OKT. Mutta nyt pukkaa taas kuumetta, kun sopivia tontteja on kaavoitettu lähettyville. Mutta sanokaas paljonko puurunkoisen talon rakentaminen maksaa nykyään. Ajattelin asuin neliöitä 140-150m2 100m2 muita lämpöisiä tiloja (autotalli ja toimisto). Vesikiertoisen lattialämmityksen ajattelin laittaa kaukolämpö.
Talo kuumetta!
sunnish
9112
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Kokeile tuolla:https://www.talopeli.fi/
Yllättävän kallista, mutta eiköhän kohta Luki neuvo, miten ostetaan kaikki työt ja tarpeet ei-markkinahinnalla.
Tässäkö vastaisku kalliille asumiskuluille - pyörän perässä vedettävä koti.
Kiinassa kodin käsite on viety kokonaan uudelle tasolle. Kiinan arkkitehtitoimisto (PAO) ja Teollisen muotoilun virasto (PIDO) ovat suunnitelleet ja rakentaneet niin pienen asunnon, että sen voi taittaa kasaan ja kuljettaa kärryllä pyörän perässä.
http://www.talouselama.fi/uutiset/tassako vastaisku kalliille asumiskuluille pyoran perassa vedettava koti/a2162743
Ikealle tuli kova vasta isku,kuka pystyy asumaan edullisimmin ja saa kodin edullisesti.
Tästähän oli kilpailukin taanoin palstalla aiheella edulliset kodit.
Eräs palstalainen asui hieman yli 8000e kodissa toinen taisi olla jossain 14000e kantimillla mutta en tarkkaan muista oliko asunto jo myyty jolloin häntä ei laskettu mukaan kärkipäähän.
Noin 320.000 - 340.000 on ihan kaikkine kustannuksineen mukaan lukien pihan laittaminen viimeisen päälle valmiiksi (1000 neliön tontti) loppuhinta tuollaiselle kokonaisalaltaan 250 neliöiselle puurunkoiselle talolle, josta 150 neliötä asuintiloja 100 neliötä muuta ei-asuintilaa lämpimänä vesikiertoisella lattialämmityksellä kaukolämmöllä (erittäin hyvä valinta muuten lämmitysmuodoksi, Loordilla on juuri sama ratkaisu!)
"Kivitalo" n. 100.000 euroa enemmän muuten vastaavilla spekseillä.
On näitä laskuesimerkkejä ja esimerkkitaloja esim. "Meidän talo" -lehdessä, vaikka kirjastossa sitö voi käydä lueskelemassa.
Perussääntö: perustalo puurunkoisena 300.000 euroa, perustalo kivitalona 400.000 euroa tontti päälle, tontti voi olla 7.000 euroa tai 170.000 euroa riippuen tietenkin siitä mistä sen tontin ostaa.
Kysymys oli rakentamisesta, eikä rakennuttamisesta, joten esittämäsi hinnat jos puolittaa ollaan oikealla tiellä.
Itse kannattaa rakentaa, niin saa nukkua yönsä rauhassa ilman reklamointeja ja pankkivelkaa.
http://villapainajainen.blogspot.fi/
No niin, nyt tuli ensimmäinen puolitusehdotus. Kyllä nuo kaverit niitä omia painajaisiaan rakentaa.
OK-Loordille! No kyllä mulla nyt sentään vähän on hajua hinnoista, kun kerran 2004 rakensin nykyisen talon. Toki voihan se olla, että hinnat on tuplaantunut, mutta palkka ei.
Kiitos muuten talopeli vinkistä Luki4ever.
Näyttää oleva kaikki persoonat taas yhtä aikaa palstalla, löytyy aatelista, everiä ja Rane-hildaa..
Mitäs järkeä tuossa on, juuri kun olet saanut vanhan savipihasi kasvamaan muutakin kuin saviheinää ja salaojat kuntoon muutamalla harjoituskerralla.