Ongelma on, että työpaikalla on estetty lähes kaikki portit ulospäin. Tavoitteena olisi ottaa ensin telnet-yhteys kotikoneeseen johonkin sallittuun porttiin, esim. 23, ja kotikone ottaisi siitä eteenpäin yhteyden tiettyyn osoitteeseen ja porttiin.
Millä ohjelmalla tällainen porttireititys onnistuisi? Kotikoneessa on kiinteä ip.
Telnet-yhteyden ottaminen kotikoneen kautta
3
587
Vastaukset
- Piru
Eli haluat siis mudata töistä vai miksi?
Tähän on monta erilaista tapaa riippuen mitä haluat tehdä.
Portit voi ohjata kotikoneessa olevalla palomuurilla.
Jos duunissa on estetty kaikki portit ja ainoa yhteys nettiin on http-proxyn kautta, niin senkin läpi voi tunneloida portteja.
Mitä siis haluat tehdä?- kinnoinen
Kyllä, juuri sitä syntiä haluan tehdä. :) On kesällä niin hiljaista töissä että sen ajan voisi käyttää vaikka mudin parissa.
Pystyisikö sen siis tehdä ihan Telewell-EA1000 -purkilla? Siinä ainakin on palomuuri-ominaisuudet. Vai softan kautta esim. ZoneAlarmilla? - Piru
kinnoinen kirjoitti:
Kyllä, juuri sitä syntiä haluan tehdä. :) On kesällä niin hiljaista töissä että sen ajan voisi käyttää vaikka mudin parissa.
Pystyisikö sen siis tehdä ihan Telewell-EA1000 -purkilla? Siinä ainakin on palomuuri-ominaisuudet. Vai softan kautta esim. ZoneAlarmilla?Kandee eka ottaa kyllä selvää, että tuleeko tuosta "tietoturvan rikkomisesta" potkut. Ajattelin kans ite vähän expotella tässä kesällä duunista, mutta onneks en vieny asiaa pitemmälle.
Kyllä siihen melkeen sen ohjelman tarttee. Sitten kannattaa käyttää jotain "turvallista" tapaa ja turvallista tunnelointia. Windowsille löytyy monenlaista http-tunnelia ja osaa niistä lähettää kaikki portit suuntaansa. Eli saatat saastuttaa duunikoneesi ja sitä kautta koko firman sisäverkon, jos joku troijalainen pääsee tuota kautta sisään.
Jos sulla pyörii himassa SSH-serveri ja mudaat vaikka TinyFuquella, niin homman saa tehty aika turvallisesti.
Imuta netistä GNU httpTunnel servon windows binaryt. Asennat sen vaikka himassa kuunteleen porttia 80. Pistät tunnelin ohjaamaan siihen tulleet romut omalle SSH-servolle porttiin 22.
Sitten duunissa asennat tunnelin clientin windows binaryt ja pistät kuunteleen porttia 22, annat sille firman http-proxyn osoitteen ja pistät ohjaamaan clientille tulleet roinat kotikoneelle porttiin 80.
Sitten duunikoneella ssh-ohjelmalla otat yhteyden 127.0.0.1:22
HUPS!
Ruudulle napsahtaakin himakoneen SSH-servon login-ruutu. Sitten loggaat omalle koneelle sisään ja otat yhteyden mudiin tf:llä.
Duunin palomuurin/proxyn logilla näkyy vain kaks riviä. Yhteys kotikoneelle proxyn kautta porttiin 80. Eli webbiä tietenki vaan selailit...
Jos mudaat vaikka zmudilla, niin ei oo homma sen kummempi. Kotikoneella tunnel kuunteleen porttia 80 ja lähettämään paketit zombiemud.org:3000
Duunikoneella tunnel client kuunteleen porttia 3000 ja lähettään proxyn yli paketit himakoneelle porttiin 80. Sitten duunikoneella zmudilla yhteys 127.0.0.1:3000 ja hups tulee zomban login-ruutu.
Vieläkin kehottaisin ottaan selvää, mitä tykkäävät firmassa palomuurin kiertämisestä...
Ainii ja tietty himakoneen palomuuriin reikä portille 80.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan
Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla602866Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana
Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "452492SE TAPAHTUI - Pekka Aittakumpu: Avioero
Perussuomalaisten kansanedusta Pekka Aittakumpu käy parhaillaan avioero prosessia. Aittakumpu on siviiliammatiltaan past982095Anita ei saanut Heikkiä pihalle
Kemijärven kaupunginvaltuusto ei tehnyt tietoisesti laitonta päätöstä. Heikki johtaa kaupunginhallitusta yhäkin.851375Martina Aitolehden rinnalla nähty Matias Petäistö yllättää - Uusi aluevaltaus TV:ssä!
Matias Petäistö on tuttu Erikoisjoukot-realityn tiukkana kouluttajana. Hän on myös tuttu näky Martina Aitolehden parina,301209Emotionalisuuden puute.
Joillain ihmisillä ei vain ole sitä "jotain". Heille kaikki täytyisi "vääntää" rautalangasta. Mutta heistä ei vaan o182903Sait mut mies heikoksi
Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m81815Ei ole vaikea päättää kumpi
Hän on vaimomateriaalia. Sinä olet vain tuollainen pieni kiusankappale.. Revi siitä.52716- 43695
Ymmärrätkö jo nyt, että
Vetäytyminen ei kannattanut? Asioista pitäis puhua rauhassa hyvässä hengessä eikä lakasta maton alle. Yhdeltä ihanalt44692