HEI!!!
oiskos kellään moskovan vahtikoira, eli bernis-kaukasianpk mix, pentuja? Otettais mielellään yx meille.. :)
laittakaa viestiä tänne tai puh: 0449140398
moskovan vahtikoira
11
3075
Vastaukset
- asdmolossi
Moskovan vahtikoira ei ole sama asia kuin bernis-kaukasianpk mix, toinen on sekarotuinen ja toinen on rotukoira. Jos sekarotuista haluat niin katsele vaikka apulasta tms joku kiva seropi kotiisi, jos taas rotukoiraa olet etsimässä niin varmasti osaat googlea käyttää ja löytää kasvattajat.
Suomessa ei montaa moskovan vahtikoiraa ole joten ulkomailta joudut koirasi väistämättä hakemaan, ihan näin vinkkinä. Säästä rahaa ja lähde tutustumaan kasvattajiin, samalla kerkiät tutustumaan rotuun ja tiedät mitä olet ostamassa. Ne kun ei mitään maailman helpoimpia koiria ole, saatikka jokaiselle sopivia.
Ihmeellistä touhua...- katja & Co.
Heips.. Meillä ollut aikaisemmin moskovan vahtikoira ja ei kyllä luonteeltaan ole mikään helppo, mutta lojaali ja reviirinsä vahtija. :)
Sen takia haluamme uudelleen tämän koiruskin.. osaatko neuvoa vaikka sivua edes yhdestä kasvattajasta, koska en ole löytänyt.. :( - no katsos tuolta
katja & Co. kirjoitti:
Heips.. Meillä ollut aikaisemmin moskovan vahtikoira ja ei kyllä luonteeltaan ole mikään helppo, mutta lojaali ja reviirinsä vahtija. :)
Sen takia haluamme uudelleen tämän koiruskin.. osaatko neuvoa vaikka sivua edes yhdestä kasvattajasta, koska en ole löytänyt.. :(http://eurobreeder.com/breeds/moskovskaya_storozhevaya_sobaka.html
- Anonyymi
katja & Co. kirjoitti:
Heips.. Meillä ollut aikaisemmin moskovan vahtikoira ja ei kyllä luonteeltaan ole mikään helppo, mutta lojaali ja reviirinsä vahtija. :)
Sen takia haluamme uudelleen tämän koiruskin.. osaatko neuvoa vaikka sivua edes yhdestä kasvattajasta, koska en ole löytänyt.. :(Mulla on Moskovan vahtikoira pennut, luovutus ikäisiä.
- joseisitei
Löytöeläintaloilla on koiria kotimaassakin: www.koiratarhat.com . Asiaa yleisesti koiran pidosta myös ettei hanki ku se ois niin ihq asenteella ja vuoden päästä on takas talolla etsimässä kotia. Liian yleinen ilmiö nykyään -,-
- OmanItsensäMessias
Ei todellakaan ole sama asia yhdistää bernhardilaine ja kaukkari! Mistä näitä idiootteja sikiää? Jos moskovalaisen haluat ni Veli-Venäjältä hommaa se. Ystävälläni ollut näitä neljä ja oli sitä mieltä et ei mihin tahansa kotiin. Ostanut Veli-Venäjältä ne kaikki. Urokset reilusti vaativampia ku nartut. Jopa todella aggressiivisia. Henkilö on rodun tunteva!
- epätietoinen yx
Minne / mihin hommiin tollasta ´rotuu´tarvii ?
- 4+1
Venäjällä taloa vahtimaan, ei muuhun, kuten ei kaukkariakaan.
- Asdmolossi
Jos on aikaisemmin jo ollut saman rodun edustaja, niin varmasti myös edellisen koiran kasvattajalta saisi samanmoisen...? Miksi kysellä typeriä kun kerran on jo rodusta kokemusta, ellei sitten sitä kokemusta ole yhtään ja haluaa "siistin harvinaisen rodun". Laumanvartijat ei sovi jokaiselle, kovan luokan laumikset vielä harvemmille.
- kotimainen1
Ota suomalainen sekoitus ja käy vanhempia katsomassa niin ehkä löytyy juuri se sinulle sopiva koirus.
- Anonyymi
Hei! On 2 pentue...
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anniina Valtonen tilittää - Potkut avasivat sanaisen arkun: "Ainut asia elämässä..."
Suosikkimeteorologi ja Puoli seitsemän -ohjelmasta tuttu Anniina Valtonen elää uutta vaihetta elämässään. Ylen muutosneu1033144Purraa riepoteltiin kuin märkää rättiä...
...Purra vastaukset olivat pelkkää persujargonia, hermotkin kärähtivät hänellä pari kertaa. Arvosanaksi jäi nolla näistä5082518- 891653
Vaikka pidät minua
Herkkänä ja kilttinä niin tiedät että olen vahvaa tekoa. Vaikka mitä tapahtuisi niin yleensä selviän. Lähes aina. Nyt on501346Nainen, tilanne on nyt tämä
että olen pyristellyt irti vahvoista tunteista sinuun, ja alku on näyttänyt hyvältä. Olisiko viikko jo taisteltu. Vielä701228Ellen Jokikunnas paljastaa - Näin Ralph-poika, 8, vaikuttaa Italiassa asumiseen: "Jos jossain..."
Miten käy Italiassa asumisen tulevaisuudessa? Ellen Jokikunnas ja Jari Rask remontoivat unelmiensa kodin Italiaan ja sa17985- 84983
- 34945
Sheikki Laakso puolustaa poikaansa ja ilmeisesti tunnustaa itse nuorena syyllistyneensä samaan
Perussuomalaisten kansanedustajan Sheikki Laakson poika Nico Laakso on persujen kuntavaaliehdokas Kouvolassa ja aluevaal77869Tänään Uutisnuotassa !
Ähtärin valtuustoryhmien Kokoomus, Keskusta, SDP ja KD kannanotto 27.3.2025 Ähtärinjärven Uutisnuotassa: *Rakentavaa yh41777