Olen uuden edessä. Unohdan sen usein. Elän horteessa, odotan. Kaikki on hyvin kummallista nyt. Tuntuu kuin en tuntisi käsiäni, kuin kasvoni olisivat puutuneet, kuin jokin sisälläni vuotaisi vastasulanutta vettä eikä minussa olisi mitään muuta. Se on pelottavaa. Olen 38-vuotias ja vasta nyt, kaikkien tuskallisten vuosien jälkeen, tunnustin olevani bi. Tunnustin! Kyllä, kuin jää se on kalvanut sisälläni estäen minua elämästä.
Olen hyvin tumma ihminen, tummempi kuin useimmat. Minussa on paljon "mustaa leipää", raskasta kuin eleettömästi kuihtuva vanha mies, kuin mustuneet seinähirret ja parkkiintunet nahkasaapikkaat. En tiedä miksi kirjoitin tämän määritelmän...Kai halusta piirtää ääriviivoja; olen ollut kauan ääriviivaton, ja ihmisten typertyneet katseet... En jaksa muistella niitä! Minulla ei ole ollut Tahtoa, ei minuutta. Identiteettini on ollut veteenpiirretty viiva. Nyt olen kuin vastasyntynyt ja suurin pelkoni on putoaminen.
Minulla on mies ja perhettä. Elämä on hajonnut pieniksi paloiksi joita onnettomina keräilemme väsynein käsin. Tulevaisuus on hatara lautta emmekä uskaltaudu sen vietäväksi yhdessä, enää.
Olen hyvin tumma ihminen, tummempi kuin useimmat. Minussa on paljon "mustaa leipää", raskasta kuin eleettömästi kuihtuva vanha mies, kuin mustuneet seinähirret ja parkkiintunet nahkasaapikkaat. En tiedä miksi kirjoitin tämän määritelmän...Kai halusta piirtää ääriviivoja; olen ollut kauan ääriviivaton, ja ihmisten typertyneet katseet... En jaksa muistella niitä! Minulla ei ole ollut Tahtoa, ei minuutta. Identiteettini on ollut veteenpiirretty viiva. Nyt olen kuin vastasyntynyt ja suurin pelkoni on putoaminen.
Minulla on mies ja perhettä. Elämä on hajonnut pieniksi paloiksi joita onnettomina keräilemme väsynein käsin. Tulevaisuus on hatara lautta emmekä uskaltaudu sen vietäväksi yhdessä, enää.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Nettilukemiseksi voin lämpimästi suositella lepakkolaakso.net -sivuston kaksiosaista keskusteluketjua "Avioero, äitiys ja myöhäinen herääminen". Vertaistukifoorumi vailla vertaa.
Kiitos, käyn kurkkaamassa. Se minua kaihertaa, miksi näin on. Miksi minulle jollain tapaa... kävi näin. Typerä kysymys, mutta mietin sitä silti. Miksi miltei kaikessa on kuljettava vastavirtaan?? Olisin mieluusti vaikka yhden päivän joku taina tossavainen alepan kassalla, muutama lapsi, mies putkiasentaja tai rakennusmies, auto, asuntolaina, telkkaria iltaisin, makaronilaatikkoa, jäkistä, alennusmyyntihuumaa kavereitten kanssa, kerran kuussa mukava biletysilta, kavereita, sukua, vähän liian räikeää luomiväriä, värjätty tukka ja facebookiin itse kännykameralla otettuja kuvia bestiksen kanssa kaulakkain. Ei mitään syvää, ei mitään vakavaa, elämä on siinä, elämä on hyvä, ei tarvita juuri muuta. :D :D
Just näin! :) Nauroin ääneen täällä kun luin luin tekstisi. MIKSI EN VOI OLLA NORMAALI????
Mulla on kaikki nuo, lukuun ottamatta näitä: "makaronilaatikkoa, jäkistä, alennusmyyntihuumaa kavereitten kanssa, kerran kuussa mukava biletysilta, kavereita, sukua, vähän liian räikeää luomiväriä, värjätty tukka ja facebookiin itse kännykameralla otettuja kuvia bestiksen kanssa kaulakkain"
Olisipa kiva omata ka olla normi-ihminen.
Ihanasti kirjoittettu viesti, jos tämä tuo yhtään lohtua et ole ainoa lajissaan, meitä on muitakin.
Minullakin on kestänyt yli 15 vuotta (nyt siis olen 31v) myöntää itselleni, että pidän naisista ja olen lesbo. Olen kiertänyt itseni kanssa ympyrää ja lopulta se ympyrä kävi yhä vain pienemmäksi ja ahtaammaksi, kunnes lopulta oli niin huono olla että tuli se pakottava tarve alkaa tekemään asioille jotain. Olen verrannut itseäni joskus alkoholistiin, joka ei vain suostu myöntämään asioiden oikeata laitaa.
Mutta tunnustaminen on se ensimmäinen askel , siitä se lähtee ja sen jälkeen alkaa helpottamaan. Itse uskon siihen, että kaikelle on omat aikansa ja paikkansa. Nyt on sun aikasi. Itsekkin voin suositella tuota keskusteluketjua.
Se pelasti mut kesällä kaiken muun ohella. Älä pelkää, elämä lopulta kantaa vaikka se kliseeltä kuulostaakin.
Kiitos. Kyllä, raskasta tämä on ollut. Raskasta huomata että kaikki se minkä varaan on yrittänyt rakentaa, olikin silmänlumetta jonka itse (ja ympäristö, kasvatus, kulttuuri...)on luonut. Todennäköisesti en tule koskaan elämään parisuhteessa naisen kanssa (siihen on omat syynsä)enkä näinollen toteuttamaan seksuaalisuuttani haluamallani tavalla, mutta jo tieto siitä mitä merta kyntää, tuo jonkinlaista helpotusta. Salailu on ollut kenties kaikkein raskainta. Nyt olen kompuroinut ulos kaapista kahdelle läheiselle ihmiselle enkä enempään ehkä tohdi...
Haluaisitko kertoa hieman siitä, miksi koet havaintosi seksuaalisuudestasi tuossa mittakaavassa mullistavaksi? En todellakaan sano, että on väärin kokea niin, haluaisin aidosti vain ymmärtää, mitä mielessä saattaa liikkua tuollaisessa tilanteessa.
Pelkäätkö biseksuaalisuuden vaikuttavan jotenkin dramaattisesti nykyiseen suhteeseesi? Miksi se vaikutus olisi yksinomaan huono?
Mitä tapahtui, että viimein ymmärsit omat todelliset tunteesi?
Olisi mahtavaa kuulla. Jaksamista!
Uskon, että rehellisyydestä itseä kohtaan ei voi syntyä mitään muuta kuin hyvää, vaikka se ei heti siltä tuntuisikaan ja joskus edellyttäisi vaikeitakin päätöksiä. Pärjäät kyllä.
Täällä asiaa pohtineita/eläneitä yms...
OSA 1
http://lepakkolaakso.net/keskustelu.php?act=rthrd&grpid=24&thrdid=6984
OSA 2
http://lepakkolaakso.net/keskustelu.php?act=rthrd&grpid=24&thrdid=8456
Asiat tuppaa selviämään..
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10915282
Hei, älä elä noin tunteella.
Ajattele. Sinulla on mies, jonka tunteet sun pitää huomioida.
Mun mies rakastaa minua. Sen on todentaneet sanat ja ennenkaikkea ne teot. Mieti häntä, jos yhtään rakastat ihmistä ilman sukupuolen tuomia ....you know.....
Sun pitää joko
A) jäädä ja sopeutua. Mitä miehes tuumaa?? Mitä hän haluaa?Miten lapset?
B) erota ja sopeutua. Elä itsellesi. Hae itsesi.Kuvittele lapsesi tulevaan tilanteeseen. Millainen suhde sulla on heihin?
C) naiset ovat aika julmia. Mitä on rakkaus?? Oletko kohdannut rakkauden??Missä on turvallista olla? Oletko puhunut miehellesi?
Parisuhe on aina parisuhde. Naisilla on pienet piirit. Kokeilua.
Suosittelen kohtaa B.
Otat eron, elät itsellesi, tunnet kriisin. Sitten vasta uutta suhdetta naisen kanssa.