työkyvyn arviointi

kannattaako mennä

Eläke ei nyt ole ajankohtainen, mutta uskon, että tällä palstalla parhaiten osattaisiin vastata kysymykseeni.

Eli, minulla on jonkun verran sairauksia, jotka vaikuttavat työkykyyni, mutta eläkekunnossa en missään nimessä ole. Työkkärissä väläytettiin ajatusta työkyvyn arvioinnista. Tarvitsisin omasta mielestäni kokonaisselvitystä siitä, mitä pystyn tekemään, huomioiden myös seikat jotka eivät ole diagnosoitavia sairauksia, eikä vain mustavalkoista työkykyinen tai eläkkeelle -päätöstä tai joku koknais%-lukema.

Tarkoitan esimerkiksi sitä, että vaikkapa toimistotyöntekijän toimenkuva on hyvin lavea; joku ei kykene kommunikoimaan hyvin, mutta paperihommat sopii. Häiriön ei tarvitse olla vakava haitatakseen asiakaspalvelua. Tai ei ole se aina iloinen, ystävällinen, kaikkien kanssa toimeentuleva perusluonne. Joku taas viihtyy asiakkaiden, muttei paperihommien kanssa. Alaa ei silti tarvitse rajata kokonaan sopivaksi tai sopimattomaksi. Siivoustyö voi olla suht' siistiä toimistosiivousta, joka sopii lievästi allergiaan taipuvaiselle, mutta erittäin pölyinen ympäristö laukaisisi sairauden. Jne..

Tällaista tutkimusta siis haluaisin. Selitinköhän ymmärrettävästi? Tarkoituksena siis saada työvoimatoimistoon tietoihini kyllin selvästi "haen sitä ja tätä hommaa, kunhan se ei sisällä laatua x olevia tehtäviä. Olen hyvä tässä, vaikka ei olekaan koulutusta" Onko työkyvyn arviointi oikea paikka vai ajanhukkaa?

4

736

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ,.,,,..,.,,.

      Sinulla on siis jotain todellisia lääkärin toteamia sairauksia, mutta mietitkö myös ns. luonnekysymyksiä esim. sitä, että oletko extrovertti vai introvertti ja millaiseen työhön voisit luonteen puolesta sopia? Vai onko taustalla jotain lääketieteellistä syytä, joka selittää tietyn tyyppisen käytöksen ?

      Jos on vääränlaisessa työssä, niin kyllä se aiheuttaa ylilmääräistä stressiä, eli ei sellaiseen kannata hakea. Jotain psykologista soveltuvuutta pitäsi sitten arvioida.

      Oletko jo kouluttautunut jollekin alalle, joka ei tunnukaan sopivalta? Jos työkkäri ehdottaa jotain työkykyarviota, niin mene vaan. Missä se sitten tapahtuu, sitä en osaa sanoa.

      • kannattaako mennä

        "mutta mietitkö myös ns. luonnekysymyksiä esim. sitä, että oletko extrovertti vai introvertti ja millaiseen työhön voisit luonteen puolesta sopia? Vai onko taustalla jotain lääketieteellistä syytä, joka selittää tietyn tyyppisen käytöksen ?"

        Sekä että. Me epileptikot yleensä itse koemme, että on muisti- ja keskittymisongelmia, vaikka ne ei testeissä näy. Testin mukaan muistini on hyvä, mutta on niin eri asia kuunnella ja toistaa yksinkertaisia sana- tai numeroluetteloita kuin kuunnella asiakkaan pitkä selostus ongelmastaan, käsitellä se mielessään ja keksiä vastaus. Usein vasta jälkikäteen hoksaan, mitä olisi pitänyt sanoa; vaikka hallitsen asian riittävän hyvin, vastauksen löytäminen kestää. Puhelimessa se on moninverroin vaikeampaa kuin kasvokkain. En tiedä, mistä se johtuu, ehkä epilepsiakin aiheuttavasta aivovauriosta tai jostain muusta. Vaikea näyttää toteen millään testillä.

        Silloin (harvoin), kun työkkäri on jotain paikkaaä tarjonnut, niihin on sisältynyt puhelinvaihde ja muuta asiakaspalvelua. Hautautuisin ihan mielelläni johonkin toimiston peränurkkaan arkistohyllyjen väliin, se sujuisi: ) joten toimistotyötä voisi kuitenkin pitää hakualueenani.

        Tosiaan, viihtryisin paremmin itsenäisessä työssä, johon voi rutinoitua kuin kohdata koko ajan uusia tilanteita ja ihmisiä. Olen jo kouluikäisenä ollut huonouninen, ja stressi pahentaa sitä. Puolinukuksissa asiakkaiden kanssa, ei hyvä.

        Ammatinvalintapsykologilla olen joskus käynyt, en kyllä kokenut saavani siitä mitään hyötyä irti. Tiedän itse olevani hyvä kaikenlaisissa kädentaitoja ja näppäryyttä vaativissa lajeissa. Neuropsykologisten testien "palikkatehtävät" suoritan huippuajassa. Vahinko vaan, kädentaitoalalla ei ole työpaikkoja.

        Työkyvyn arvioinnissa ilmeisesti voisi tavata eri alojen asiantuntijoita ja saada kerralla kaikki tutkimukset? Iän myötä tuntuu tuevan joka vuosi uusi vaiva, mutta ainakin 10 vuotta pitäisi vielä jaksaa työelämässä. Ennaltaehkäisy tai hoito ajoissa olisi kuitenkin parempi vaihtoehto kuin itsensä raataminen loppuun ennenaikaisesti. Nyky-työelämässä tuntuu kuitenkin olevan aika vaikeaa.


    • Soveltuvuus

      Kirjoituksesi perusteella tuli mieleen, että saattaisit hyötyä soveltuvuusarvioinnista. Sellaisen saaminen onnistuu työkkärissä. Hakeudu ammatinvalintapsykologille, niin hän tekee sinulle kaikki tarvittavat testit. Epäilen kuitenkin vahvasti, ettei näistä saatuja tietoja kirjata sinun kohdallesi tai vaikka kirjattaisiinkin, niillä ei olisi välttämättä merkitystä. Näitä varten tarvittaisiin ihan virallinen diagnoosi. Mutta kenpä sen tietää, jos vaikkapa testit toisivat esille jotain, jonka perusteella saisitkin diagnoosin.

    • ''''''''''''''''''''

      Puhutaan myös sellaisista kuin fyysinen ja psyykkinen työkyky. Nämä on vielä kytköksissä toisiinsa. Jos on vaikka kroonisia kipuja, niin psyykkinen jaksaminen voi olla myös heikkoa. On masentunut ja univaikeuksia. Tällöin ei sovellukaan entiseen stressaavaan työhön, vaan pitää keksiä jotain vähemmän kuormittavaa. Näitä arvoita tehdään siellä sun täällä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe