Kun olen leikannut nurmikon ja sen jälkeen esim. seuraavana päivänä haravoinut, niin alkuillasta jo alkaa hirveästi unettamaan. Aamuyöstä herään hirveään päänsärkyyn.
Onko kenelläkään muulla ollut vastaavia oireita. Onkohan tämä jotain allergiaa??
Päänsärky/väsymys
4
549
Vastaukset
- Allergikko
Voi tietysti olla myös allergiaa heinälle, mutta saattaa myös olla ihan rehkimisestä johtuva normaali väsymys. Haravoidessa pää saattaa olla huonossa asennossa/pitää jännittä niskaa, josta saattaa tulla (jännitys)päänsärkyä myöhemmin.
- Tuija
Enpä usko oireideni johtuvan fyysisestä rasituksesta. Haravointia ei ole niin paljon, että oireet tulisivat siitä? Voisikohan olla, että ruohon kuivaessa siitä irtoisi allergeenejä, jotka haravoidessa leviää hengitysteihin? Monesti olen tänä kesänä ruohosilppua haravoinut ja todennäköisesti saanut silloinkin oireita, mutta en ole huomannut niitä yhdistää haravoimiseen kuin vasta pari viime kertaa ihan selvästi.
- Allergikko
Tuija kirjoitti:
Enpä usko oireideni johtuvan fyysisestä rasituksesta. Haravointia ei ole niin paljon, että oireet tulisivat siitä? Voisikohan olla, että ruohon kuivaessa siitä irtoisi allergeenejä, jotka haravoidessa leviää hengitysteihin? Monesti olen tänä kesänä ruohosilppua haravoinut ja todennäköisesti saanut silloinkin oireita, mutta en ole huomannut niitä yhdistää haravoimiseen kuin vasta pari viime kertaa ihan selvästi.
Eipä tuohon osanne sanoa kuin ehkä lääkäri jotain varmempaa tietoa. Itsellä tulee hengitystieoireita jos jossain leikataan/on leikattu nurmikkoa. Haistan sen heti ja samantien menee kurkku tukkoon, ahdistaa ja henki pihisee.
Mutta haravointi on kuitenkin hieman "epätavallista" hommaa keholle, lihaksia käytetään eri asennossa kuin tavallisesti, josta voi aiheutua myös mitä erilaisimpia oireita.
Tosin päänsärky ei oikein kuulosta sellaiselta oireelta, joka aiheutuisi pelkästä heinästä.
Eipä noista voi koskaan tietää.
- allergiallinen
joskus kun minulla on päänsärkyä, huomaan allergialääkkeiden auttavan siihen, joten voi olla allergiaakin
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Alle 15 oli
Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata892628Heh, persut = vassarit = 10,0 %
Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f2031658- 1161600
Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!
Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois411461Olen miettinyt pitkään miksi hän ei uskalla
Hän kyllä yrittää tiedän sen ja olen yrittänyt olla helposti lähestyttävä ystävällinen lempeä jne. mutta silti hän yhä v641222Juhannusterveiset kaivatulle
Onko teillä yhteisiä juhannuksia vietettynä ja millaista juhannusta viettäisit kaivattusi kanssa juhannuksena 2025? 🌻761005- 56969
- 45867
- 63849
- 61835