Miten Euroopan käy?

Uutisissa kerrotaan oikeistumisesta.Natsismi nostaa päätään ainakin Kreikassa ja Unkarissa.

Suomikin on oikeistolainen maa, vain kerran on vasemmisto voittanut kun Rafael Paasio oli SDP:n puheenjohtajana.

Jos tulevaisuudessa olisivat natsit ja kommunistit vastakkain ja nimenomaan Euroopassa, voittaisivat natsit aseillaan kirkkaasti - ainakin aluksi ja Euroopassa.

Tuollaisessa kauheassa tulevaisuudessa ei armeijalla olisi enää merkitystä kun aseet puhuisivat tuhokielellään.

Tuollainen näkymä tuntuu selvältä jos vasemmisto jouttuu sellaiseen alakynteen kuin nykyisessä taloustilanteessa näyttää.

Hiukan aina liioittelen, niin kuin natsismistakin. Kuvailkaa te osaavat paremmmin.
36106
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 36

Vanhimmat

,,,noooo,,,,,,,,,eipä SOININ nenälle nyt kukaan hypi,,,,,eikä mistään suunnasta.......

KYLLÄ KANSA TIETÄÄ,,,,,,,,,ja sinä maksat,,,,,niin,,,,sinä ja minä.

Äänestä

Tottakai, koska jokaisessa suomalaisessa
on vieläkin sisälla pieni natsi!
Historia toistaa itseään!

Äänestä
  • Puhu omasta puolestasi vain.

    Äänestä

Ajattelin ratkaista esitetyn ongelman ;-DD
Ei käy sen kummemmin kuin tähänkään asti, aina kiehuu yli jossain, Suomessakin silloin tällöin verot tai politiikka antaa aihetta.
Todellisuudessa sen tekevät kuitenkin vain osa ihmisistä tyytymättömyys johonkin elämiseen liittyvään asiaan saa kansan pitämään suurempaa ääntä

Etelä-Euroopan mailla on ollut vaikeaa jo ennen EUta, korruption tai jonkin kansanosan hyvinvointi herättää heikompia kansanosia pitämään ääntä.
Mielestäni nuo epäoikeudenmukaisuudet ovat suurin aihe ne onkin aihetta tuoda esille, ettei nuo ikävät ja joitakin kansanosia tiukilla pitävä maan alla toimivat järjestöt ala hallitsemaan (esim Italia).

Ei poliisivaltiossakaan ole hyvä elää muttei rikollisten hallitsemassakaan.

Ratkesikohan mikään, tuskin!

Äänestä
  • Aloittaja

    Emme me palstalaiset voi paljonkaan tehdä mutta asioita suraamalla voi olla huolissaan tai onnellinen, makunsa mukaan.

    Minä näen tilanteen hyvinkin huolestuttavana kun vanhat sairaat ja köyhät jäävät heitteille,
    Eutanasia tulee kohta laajaan käyttöön.

    Äänestä

  • old_profile_6403 kirjoitti:

    Emme me palstalaiset voi paljonkaan tehdä mutta asioita suraamalla voi olla huolissaan tai onnellinen, makunsa mukaan.

    Minä näen tilanteen hyvinkin huolestuttavana kun vanhat sairaat ja köyhät jäävät heitteille,
    Eutanasia tulee kohta laajaan käyttöön.

    Lopeta nyt hyvä mies nuo kauhukuvien esittelyt hömppä Ville:D
    Jos nyt itse näkee niin natsismia jokataholla, niin pidä nyt järki sentään mukana omissa ennustuksissasi! Höh sun kanssas!

    Äänestä

  • Ei yhtään järjellistä asiaa.

    Äänestä

Ainakin olet mielestäni ihan oikealla asialla, eihän voi odottaa heti ja tuskattomasti käyvän tuon kauan toivotun unionin selviytyvän myös etelä-euroopan valtioiden osalta.
Nuo maat ovat kuitenkin tasavaltoina niin nuoria, Italia vielä viime vuosisadalla kunigaskunta, samoin Kreikkassa ---sotilasjuntista korruptioihin.
Aivan lupaavaa kehitys on nyt havaittavissa siellä, malttiahan aina vaaditaan, eikä tässä ole muuta kuin tukea ja luottoa antavina oltu mukana näkemässä Euroopan, kuten Ruune ilmaisi,koko alueen kehittymistä kelvollisiksi Eu:n jäsenvaltioiksi.
Taloudellisia näkymiä saavat kyllä asiaa tuntevat ratkoa, joilla siihen on edellytyksiä:D

Äänestä

Suurin toiveeni on, EU:n hajoaminen,

EU On suuri fiasko koko euroopalle, joten sen hajoaminen on enemmän kuin toivottavaa,

Hajoaisi mahdollisimman pian, suomi oli vauraampi valtio itsenäisenä omana talousalueena,

suomella on hyvät naapurit ruotsi ja venäjä on hyviä kauppakumppaneina,
kauppaa suomi osaa tehdä kauaskin kiinaan amerikkaan ympäri maailmaa,
tarvitsemme vaan kaupallista koulutusta lisää ulkomaan kaupaa harjoittamaan,

siis lisättävä kaupallista koulutusta markkinatalouden hengen mukaisesti,
edustajat lähetetään töihin ympärimaailaa viemään korkealaatuista suomen teollisuuden tuotteita,
kaikkien eri alojen teolisuutta lisättävä suomeen,
amattikoulut uuteen arvoon
suomalainen tietotaito kaikkien kansalaisten ulottuville,

Äänestä

Mihin hajoaisi, nyt on menossa jo seteleiden uusin, 5€ setelistä aloitettu ja uusi viitonen esitellään pikapuoliin.
Ei EU hajoa ne ovat vain puheita muiden puheiden joukossa,
aina puhutaan enemmän kuin tehdään, sehän on elollisten puhuvien merkki.
Täällä palstalla tosikot muuttavat maailmaakin päivittäin, entä sitten?

Äänestä

KYLLÄ EU tulee hajoamaan, ehkä pojoismaat muodostaa oman euroalueensa,

tämä tulee olemaan väistämätön tapahtuma,

hyvä olisi jos se tapahtuis mahdollisimman pian, sillä rahaa menee hukkaa sitä enenmmän mitä kauemmin vitkutellaan saiaa,,

Äänestä

Ensiksi, olen vasemmistolaisesti ajatteleva, toiseksi olin avoimesti EU:hun liittymistä vastaan, vaikka osa ay- liikkeen johtoakin oli liittymisen puolella. Olihan ja ovat Etelä-Euroopan valtiot vanhoja sivistysvaltioita. Juuri näillä argumenteilla EU:ta populistisesti markkinoitiin pääsynä "eurooppaan ja sivistyksen keskuksiin." Kehitys ei kuitenkaan näissä valtioissa ollut ajan tasalla. Asioita hoidettiin mafiamaisesti ja niin jatkui ja jatkuu myös EU:n ja rahaliiton kuppaaminen. No, tämähän on historiaa.
Ei valtion tavat selity yksin kuninkaallisista, vaikka kyllä tämä eliitti on muinaisjäännös. Onhan kuninkaalliset Ruotissa, Norjassa, Tanskassa ja Englannissa. He ovat vain koristuksena sellaista kaipaaville, eivät päättäjinä.
Kyllä äärioikeistolaiset liikkeet populismillaan saavat jalansijaa käyttämällä hyvin yksinkertaisia lauseita, joissa toki on jotain totuuden siementäkin. Laaja työttömyys ja epätoivo kyllä antaa maaperää. Työttömyyshän on monissa etelän maissa puolta suurempaa kuin Suomessa. Eikä se ole vähäistä täälläkään. Ääretön kurjuus ja hätä ei aina kasvata järkiperäistä liikettä asioiden korjaamiseksi. Möykkämää ja raivoamaan se saattaa pistää, mutta määrätietoiseen toimintaan ei useinkaan hädänalaisen ajatukset yllä. Siinä on populististen liikeiden eväät. Ehtihän Toni Halmekin jo suunnitella hakevansa presidentin virkaa hyvän kannatuksen saaneena "valtiomiehenä." Kaiken "pelastajaa" haetaan heppoisesti, jopa yhden puheen perusteella.
Palkka ja palkitsemiserot ovat Suomessakin kasvaneet viime aikoina hyvin suuriksi. Niihin pitäisi pystyä puuttumaan mieluummin heti, ettei ne revähdä etelämaiden malliin. Näissä etelän maissa, Kreikassakin, pystyttäisiin pistämään talous kuntoon vaikka heti, jos kaikkien saama varallisuus olisi käytössä. Siellä "ryöstely" on ollut paljon mittavampaa ja vieläkin keskittyneempää kuin Suomessa.
Tuskinpa täällä suurin huolenaihe on avoimen sodan leviäminen, ei edes "sisällissodan." Kitistään ja kehutaan, kyllä se siitä valkenee. En ehdi enempää, on "tärkeämpiä" asioita.

Äänestä

Kamalaa on katella kreikan tavallisen kansan suurta kärsimystä,,

ON SUURI HÄPEÄ kun suomi o n osallisena kreikan kärsimyksiin,

parasta mitä suomi voi tehdä on

OTAA ETÄISYYTTÄ etäeuroopan kaikkin konflikteihin,

etelä eurooppa EI millän tavoin kuulu suomen vastuulle,

jätääme se kylmästi taakemme, jäteääme sinne tyhmyyskissä antammamme raht, pitäköön hyvänään,
mutta suomen ON POISTUTTAVA tuottamasta enemmä niille tuskaa ja kärsimystä
suomen päättäjät on tehny suuria TYHMYYKSIÄ;

suomi kärsiköön nyt niistä, mutta me toivumme silti,

nyt on tärkeää POISTUA EU:n epäkuraateista valtioitten hyysäämisestä,
SE ON LOPPU NYT;,,, jos vähänkään päättäjillä on ÄLYÄ ja järkeä enään tallella,,,

Äänestä
  • Ristiriitaista.
    On sinusta kamalaa seurata Kreikkaa ja sen kansan kärsimyksiä, ja SIKSI on erottava EU:sta ja lopetettava kärsimysten seuraaminen, unohtaa koko maa ja antaa lahota omiin murheisiinsa. Koska sulla on paha olo.
    Miksi vaivaudut? Älä seuraa! Älä kärsi! Ota järki käteen!
    Anna mennä! Mene Kreikkaan turistina ja unohda maan kärsimylset ja ota aurinkoa.

    Äänestä

Nyt se liiallisuuteen mennyt " säästäminen" on huomattu haitalliseksi . Sillälailla on vaan hävitetty kansan ostovoimaa. Ja hallituksen säästö on ollut kurjistamassa Suomea

Kouluihin olisi kiinnittä. enemmän huomioo , Ammattikoulut olisi saatava taas halutuksi , nuorison kiinnostus työhön on saatava paremmaksi .

Ne setelit joita nuori oli saanut että työnantajalla olisi ollut helpompi tuöllistää häntä , he eivät uskaltaneet sitä käyttää , Nuori ihminen pelkäs että hänen apunsa mitä jo sai . menettäisi..
Onko valistuksessa puutetta.

Äänestä

"Ce sera sera...

Kenpä tietäis sen,

ken arvaisi huomisen,

ei selville saada voi,

kaiken aika vaan

näyttää tullessaan."

Äänestä

suomalisten vaatimus,,,,,




aamu uutisten perusteella on pöyristyttävää että suomi yksin on nettomaksaja joka maksaa paljon enemmän kuin mitä saa EU:sta, saksa on ollu netto maksaja ,mutta nyt se on saanu alennusta maksuihin, joten suomi on nyt ainoa jota kynitään viimesen pääle,
nyt jos koskaan epäilee suomen päättäjien viisautta, jos tilanteeseen ei tule muutosta,
yksinkö pieni suomi pitää EU:ta pystyssä, aivan naurettava ajatus,,

Äänestä
  • Ei ei, uskoisin tuon kuvitelman olevan väärä! Saksa jos kuka EU:ssa pitää 4 vakautta ylla suhteessa dollariin, on se kumma kun ei tajuta, että ei maailmantalous enää ole sama kuin ennen. Meistä se ei johdu, eykä EU:ta, vaan ameriikan isännänroolista maailmantaloudessa tähän asti. Nyt on muutosaalto meneillään, sille emme me voi mitään, vaikka kuinka toivotaan irtaantumista EU:sta, joka muuten on tehty niin vaikeaksi, ettei se noin vaan ilman suuria ja pitkäaikaisia prosesseja käy.

    Emme me voi muuta kuin tosiaankin sanoa :kenpä tietäis sen, ken arvaisi huomisen!!!

    Siihen saakka minusta on ihan järkevää elää omaa elämäänsä, kiittäen kädet ristissä siitä, ettemme ole lähi-idän maita, joissa kiehuu ja uhreja tulee levottomuuksien vuoksi jatkuvasti! Eläkeläisiähän me olemme, vakaassa maassa sentään, miksi ottaa tietävän roolia, yhtävähän kuin ennustaa synkimmällä tavalla tulevaisuutta joskus satojen vuosien päähän? Edes huomisen murheita ei pitäisi ihmisen märehtiä suotta.

    Äänestä

  • texsanell ek kirjoitti:

    Ei ei, uskoisin tuon kuvitelman olevan väärä! Saksa jos kuka EU:ssa pitää 4 vakautta ylla suhteessa dollariin, on se kumma kun ei tajuta, että ei maailmantalous enää ole sama kuin ennen. Meistä se ei johdu, eykä EU:ta, vaan ameriikan isännänroolista maailmantaloudessa tähän asti. Nyt on muutosaalto meneillään, sille emme me voi mitään, vaikka kuinka toivotaan irtaantumista EU:sta, joka muuten on tehty niin vaikeaksi, ettei se noin vaan ilman suuria ja pitkäaikaisia prosesseja käy.

    Emme me voi muuta kuin tosiaankin sanoa :kenpä tietäis sen, ken arvaisi huomisen!!!

    Siihen saakka minusta on ihan järkevää elää omaa elämäänsä, kiittäen kädet ristissä siitä, ettemme ole lähi-idän maita, joissa kiehuu ja uhreja tulee levottomuuksien vuoksi jatkuvasti! Eläkeläisiähän me olemme, vakaassa maassa sentään, miksi ottaa tietävän roolia, yhtävähän kuin ennustaa synkimmällä tavalla tulevaisuutta joskus satojen vuosien päähän? Edes huomisen murheita ei pitäisi ihmisen märehtiä suotta.

    Suomi on ainoa nettomaksaja EUssa?

    Äänestä

  • texsanell ek kirjoitti:

    Ei ei, uskoisin tuon kuvitelman olevan väärä! Saksa jos kuka EU:ssa pitää 4 vakautta ylla suhteessa dollariin, on se kumma kun ei tajuta, että ei maailmantalous enää ole sama kuin ennen. Meistä se ei johdu, eykä EU:ta, vaan ameriikan isännänroolista maailmantaloudessa tähän asti. Nyt on muutosaalto meneillään, sille emme me voi mitään, vaikka kuinka toivotaan irtaantumista EU:sta, joka muuten on tehty niin vaikeaksi, ettei se noin vaan ilman suuria ja pitkäaikaisia prosesseja käy.

    Emme me voi muuta kuin tosiaankin sanoa :kenpä tietäis sen, ken arvaisi huomisen!!!

    Siihen saakka minusta on ihan järkevää elää omaa elämäänsä, kiittäen kädet ristissä siitä, ettemme ole lähi-idän maita, joissa kiehuu ja uhreja tulee levottomuuksien vuoksi jatkuvasti! Eläkeläisiähän me olemme, vakaassa maassa sentään, miksi ottaa tietävän roolia, yhtävähän kuin ennustaa synkimmällä tavalla tulevaisuutta joskus satojen vuosien päähän? Edes huomisen murheita ei pitäisi ihmisen märehtiä suotta.

    tuon taxittaren puheet, eihän se tiennyt mitään järkyttävistä palkkaeroistakaan. Moni eläkeläinen on ollut jo aiemmin nälkärajalla, yhä tiukemmalle vedetään että muiden maiden tuhlaus maksatetaan.

    Äänestä

  • Tietääkö tuo edes et kirjoitti:

    Suomi on ainoa nettomaksaja EUssa?

    Olimme kyllä pitkään tuettuna, ja olemme vieläkin huomioitua pohjoisena viljelysmaana. Ei silloin kukaan huudellet samalla tavoin, mutta annas olla kun nyt olemme hetken nettomaksajana, ja maitokin noisee peräti o,29 € ltr. Maataloutemme tarvitsee, kuin myös meijerit tuon korotuksen, mikä työllistäisi maataloudessa olevat ihmiset ilman karjanhoitoa ja viljelystä?
    En toivo kuin monet täällä, että suomessakin tehtäisi työtä, vaikka vähempiarvoistakin, koulutuksesta riippumatta. TV: toi esimerkiksemme Saksan teollisuudessa ahertavat, muihin ammattialoihin kouluttetuja työntekijöitä, jotka ymmärtävät maan edun.

    Suomessa ei enää kukaan siivoakaan, vaan vähempiosaiset Virolaiset ja monen maan työtätekevät iloitsevat mahdollisuudesta työnsaantiin.

    Olen itsekin lähtenyt aikanaan sinne missä tarve oli suurin, (vanhusten tilanne Sipoossa) ollessani vielä muovialan tehtailijan kanssa aviossa. Ei työtä meidän ikäpolvemme osaa halveksia, ja ne nuoristakin, jotka ammatteihin tänäpäivänä suuntaavat , ovat maamme tulevaisuutta mitä suuremmassa määrin osaltaan.

    Äänestä

  • Tietääkö tuo edes et kirjoitti:

    Suomi on ainoa nettomaksaja EUssa?

    Juu, ainoana ollaan, kaikki päätökset on täällä siunattava, mitään avustuksia emme tietenkään ota vastaan, kaikki köyhille maille vaan. Ehdotamme vaikka mitä edistyksellistä, ja aina muihin maihin, omamme jätämme ilman, sillä mehän olemme maailman tappi.

    Äänestä

  • Tietenkin niin kirjoitti:

    Juu, ainoana ollaan, kaikki päätökset on täällä siunattava, mitään avustuksia emme tietenkään ota vastaan, kaikki köyhille maille vaan. Ehdotamme vaikka mitä edistyksellistä, ja aina muihin maihin, omamme jätämme ilman, sillä mehän olemme maailman tappi.

    Eikös enää ruokakasseja jaetakkaan niille nälkää näkeville eläkeläisille?

    Äänestä

  • mummu pikkarainen kirjoitti:

    Eikös enää ruokakasseja jaetakkaan niille nälkää näkeville eläkeläisille?

    Ei jaeta, jollei mene EU:n jonoon. Ja sehän on siellä Kreikan suunnalla.
    Kaikkihan meiltä Kreikkaan lähetetään, kohta varmaan me köyhätkin saamme matkabiljetin sinne onnelan maahan.
    Istutaan sitten mummu pikkaraisen kanssa härkävaunun penkillä omin eväin.

    Tähän on nykypolitiikka meidät ajanut, kun ei enää muisteta Kekkosen ja muiden suurmiesten neuvoja ja ohjeita. Tällaista se on. Kekkonen ei olisi ikinä... siis jotain, en nyt tiedä mitä, mutta VASTAAN olisi pannut.

    Äänestä

jooo, ja miksi on tehty vaikeaksi ?????????,
HALOOOOOOOOOO,,,
siksi että saavat tyhmää suomea kyniä rauhassa, ,,,
IRTI mitä pikimmin, sen parempi suomelle,

Äänestä
  • Ei se niin vaikeeta ole, sinulle vaan.

    Äänestä

Ruuneper @

Älähän hättäile Ruuneperi, kyllä tätä vasemmistolais aikaa on jo saatu nähdä ja kyllä se meidän ajan toimii.

Äänestä

Nyt kuuluu taas uutta no ei voi sanoa länsirintamalt. Täältä katsottuna kyllä itä rintamalta ,onneks ei sentään sotarintamalta .
Vaikka Suomalainen ministeri Haglund , suunittelee yhteisiä Sotilasvarusteluja , --kaiken varalle-
Saasnähdä kuinka siinäkinkäy. On ne Suomen-Ruotsalaiset aika Fiksuaporukkaa .
Vaikka en kyllä tiedä --kun olen aseista kieltäytyjä.

Äänestä

Uskonnossa ja politiikassa olen ns agnostikko Valtaojan tapaan mutta muuten kannatan Väyrysen ehdottamaa Pohjolan liittoa ja hyviä suhteita toiseen suureen naapuriimme. Eurossa voitaisiin pysyä mutta etäisyytä ja itsenäisyyttä enämpi etelän maihin. En tiedä onnistuuko.

Äänestä

Hyvin käy, onko Suomenhistoria muistissa.
Suomi on hyvässä nousussa taloudessa nyt, kuinka muut asiat?

Onko kerjäläiset hyvässä hoidossa ja pakolaiset?

Kuinka maan omat kansalaiset?

Äänestä

Tämän maanantain M.O.T. kannatti katsoa, tulee varmaan uusintanakin.
Ja lienee netissä.

Äänestä
  • Netti ei näy.

    Suomi on nousussa taloudessa ja lainan otton korko laskussa tämä on talous tänään.

    Talous on jokaisen kansalaisen omissa käsissä samalla koko kansan.

    Kiinalaiset tuotteet hyviä, autot ja leipä (tai aasialaiset-niin mikä on apinan loppu)

    Kysymys vain....

    Äänestä

  • eläke????? kirjoitti:

    Netti ei näy.

    Suomi on nousussa taloudessa ja lainan otton korko laskussa tämä on talous tänään.

    Talous on jokaisen kansalaisen omissa käsissä samalla koko kansan.

    Kiinalaiset tuotteet hyviä, autot ja leipä (tai aasialaiset-niin mikä on apinan loppu)

    Kysymys vain....

    Mitä tarkoitat "netti ei näy"? Olethan tälläkin hetkellä netissä.
    Katso uusinta tv:stä.

    Äänestä

Aatu pelasti Suomen, kuka muu Ruuneperi?

Missä historia?

Suomi on nolla siinä mikä on eurooppa tulevaisuudessa, Suomi on nuolia valtio kaikessa, koska pelkää vaikka ei ole aihetta, samoin on Ruotsi nollat yhdessä hiekkalaatikolla ja laatikko on kallis.


Onko apinalla aivo, kysymys?

Äänestä
  • Mahtaakohan Lappi olla sammaa mieltä,
    muutenmä, vähän eppäilen.

    Äänestä

Mennään aloituksen otsikkoon, miten Euroopan käy.

Eurooppahan on muutakin kuin Euroopan unioni. Myöhemmässä keskustelussa rajoitettiin kuitenkin siihen. Ennustettiin sen sortumista, ts. jäsenvaltioiden eroamista siitä.

Joku ehdotteli Pohjoismaiden muodostamaa kokonaisuutta, jossa Suomikin olisi mukana. Se tuskin onnistuu. Meret erottavat suurelta osin näitä maita toisistaan. Islanti on luonnollisesti oma saarensa ja Suomella on - tosin joen erottama -maayhteys kahteen Pohjoismaahan vain harvaan asutussa pohjoisessa.

Kun on kyse itäisestä naapurista, niin siltä osin Ruotsia on Siperia opettanut. Ei onnistunut valtakunnan itäisen osan puolustaminen venäläisjoukkoja vastaan vuonna 1808. Sodan lopputuloksena suomalaiset vielä mielihyvin siirtyivät valloittajien alaisuuteen, hyläten yli seitsemän vuosisataa kestäneen yhteyden emämaahan. Eihän sellaisiin voi luottaa tänä päivänäkään.

Venäjän kanssa meillä on pitkä maaraja ja monipuolinen kokemus yhdessäolosta. On keskinäinen tuntemus niin rauhan kuin sodankin olosuhteissa. Onko tuo laajojen mahdollisuuksien alue myös meidän mahdollisuutemme EU:n jälkeen?

Sitä kannattaa pohtia niiden, jotka uskovat EU:n hajoavan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


old_profile_6403 kirjoitti:

Uutisissa kerrotaan oikeistumisesta.Natsismi nostaa päätään ainakin Kreikassa ja Unkarissa.

Suomikin on oikeistolainen maa, vain kerran on vasemmisto voittanut kun Rafael Paasio oli SDP:n puheenjohtajana.

Jos tulevaisuudessa olisivat natsit ja kommunistit vastakkain ja nimenomaan Euroopassa, voittaisivat natsit aseillaan kirkkaasti - ainakin aluksi ja Euroopassa.

Tuollaisessa kauheassa tulevaisuudessa ei armeijalla olisi enää merkitystä kun aseet puhuisivat tuhokielellään.

Tuollainen näkymä tuntuu selvältä jos vasemmisto jouttuu sellaiseen alakynteen kuin nykyisessä taloustilanteessa näyttää.

Hiukan aina liioittelen, niin kuin natsismistakin. Kuvailkaa te osaavat paremmmin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu