Käytin yksinomaan Windowsia ja IE-selainta aina vuoteen 2008 asti ja sen jälkeen rinnan Linuxin kanssa, jossa IE-selainta ei ole eikä käytetä. Suurin virhe, paitsi että käytin Windowsia oli ehkä sittenkin se etten aikoinani älynnyt luopua IE:n käytöstä. Siirtymävaiheen aikana jolloin käytin Windowsia rinnan Linuxin kanssa luovuin IE:n käytöstä ja siirryin myös Windows puolella Firefoxin käyttöön. Ongelmat vähenivät ja mm. haittaohjelmien tunku koneelle loppui. Sattuma tai ei mutta kyllähän asia on niin että jo pelkästään ActiveX:n tapaisten komponenttien olemassaolo IE-selaimessa on hemmetinmoinen tietoturvariski.
En suosittele IE-selaimen käyttö kenellekään. Väitteet että se olisi muka turvallinen selain on täyttä potaskaa. Se on kaikista käytetyimmistä selaimista todennäköisesti Safarin ohella turvattomin. Safari puolestaan on lähinnä Mac-koneiden selain joten se ei todennäköisesti aiheuta suuria ongelmia Macisteille.
Totuus IE:sta - huono, turvaton eikä edes nopea
13
275
Vastaukset
Olipa jonninjoutavaa paskanjauhantaa.
- päinvastoin
Se on ainut selain jota uskaltaa käyttää pankkiasiointiin.
- liian myöhäistä
Sano hyvästit rahoillesi
- nakkaa IE kartanolle
http://www.iltalehti.fi/digi/2013011216547272_du.shtml
Näin sanotaan eri selaimista:
FIREFOX:
"Firefox-selaimessa Java-sovellusten poistaminen käytöstä onnistuu näiden ohjeiden avulla. Lisäksi Firefoxiin saatavan NoScript-lisäosan avulla käyttäjä voi erikseen sallia tai estää Javan tai JavaScriptin suorittamisen sivustokohtaisesti."
SAFARI:
"Safari-selaimessa Java-sovellukset voi kytkeä päältä turvallisuusasetuksista. Ohje englanniksi."
CHROME:
#Chrome-selaimen lisäosien hallintaan pääsee kirjoittamalla osoiteriville chrome://plugins/. #
IE:
"Internet Explorer -selaimen asetukset ovat sen verran monimutkaisia (ohje englanniksi), että voi olla helpompaa poistaa Java kokonaan tietokoneelta Windowsin ohjauspaneelin kautta."
............................................................................
Tuossa jälleen esimerkkejä siitä miten surkeasti IE-selaimessa kyetään edes varmistamaan ettei tuollaisia ongelmia tulisi vastaan. Muissa selaimissa Java 7 voidaan poistaa nätisti.
Mitä taas järjestelmäalustaan tulee niin Linuxissa asiat on hoidettu jo ajat sitten niin hienosti että sillä on omat IcedTea-java sovelluksensa selaimen liitännäisinä. Ja todella hyvin toimii java ja tietenkin turvallisesti kuten Linuxissa aina asiat hoidetaankinIE:stä saa Java liitännäisen pois käytöstä parilla hiiren klikkauksella. Ruksi pois tästä:
http://aijaa.com/poHHSf
Toimii uusimmassa Java 7 u 10 :ssä.- IE-ja saat ongelmat
f.e.dzerzhinsky kirjoitti:
IE:stä saa Java liitännäisen pois käytöstä parilla hiiren klikkauksella. Ruksi pois tästä:
http://aijaa.com/poHHSf
Toimii uusimmassa Java 7 u 10 :ssä.Niin, nuo eivät ole IE:n asetukset vaan juuri se Ohjauspaneelin asetusikkuna, mistä käsin Java kehotetaan poistamaan IE:n asetuksien monimutkaisuuden vuoksi.
IE-ja saat ongelmat kirjoitti:
Niin, nuo eivät ole IE:n asetukset vaan juuri se Ohjauspaneelin asetusikkuna, mistä käsin Java kehotetaan poistamaan IE:n asetuksien monimutkaisuuden vuoksi.
Mutta toimii hyvin. Ihan sama se on mistä se ruksi löytyy kunhan jostain helposti löytyy.
- IEaiheuttaaOngelmia
f.e.dzerzhinsky kirjoitti:
Mutta toimii hyvin. Ihan sama se on mistä se ruksi löytyy kunhan jostain helposti löytyy.
Tuo sinun ehdottamasi ruksi ei poista Javaa IE:stä, vaan kaikista selaimista. Olisi hyvä, jos Javan voisi laittaa päälle vain joihinkin selaimiin, mutta tämä ei onnistu Internet Explorerin rajoittuneisuuden takia.
Tietoturva on muutenkin aika heikkoa Internet Explorerissa. Tietoturvan tutkimusjohtaja Mikko Hyppönen sanoo, että Internet Exploreria ei pidä käyttää ja se on vaihdettava toiseen selaimeen.
Hyvä uutinen on se, että suomalaisista Internetin käyttäjistä enää pieni osa käyttää Internet Exploreria. Sitä suositumpia ovat tällä hetkellä sekä Chrome- että Firefox-selaimet:
http://gs.statcounter.com/#browser-FI-monthly-201112-201212 - PPAP2
IEaiheuttaaOngelmia kirjoitti:
Tuo sinun ehdottamasi ruksi ei poista Javaa IE:stä, vaan kaikista selaimista. Olisi hyvä, jos Javan voisi laittaa päälle vain joihinkin selaimiin, mutta tämä ei onnistu Internet Explorerin rajoittuneisuuden takia.
Tietoturva on muutenkin aika heikkoa Internet Explorerissa. Tietoturvan tutkimusjohtaja Mikko Hyppönen sanoo, että Internet Exploreria ei pidä käyttää ja se on vaihdettava toiseen selaimeen.
Hyvä uutinen on se, että suomalaisista Internetin käyttäjistä enää pieni osa käyttää Internet Exploreria. Sitä suositumpia ovat tällä hetkellä sekä Chrome- että Firefox-selaimet:
http://gs.statcounter.com/#browser-FI-monthly-201112-201212Kyllä exploreria voi käyttää esmes normi selailuun. siinä ei ole mitään "vaaraa". hiekkalaatikoituna IE käy ns. vaativaankin selailuun.
- Hylätkää IE-selain
Active X-komponentin käyttö on eräs niitä tekijöitä jonka takia edes Windows-käyttäjän ei pitäisi koskaan käyttää IE-selainta.
- f.e.d.
Eli sinulla ei ole höykäsen pölähtävän tajua mikä Active x edes on.
- IE turvallisin
Nykyään on asia päinvastoin, IE on kaikkein turvallisin selain ja paljon harvemmin joutuu hyökkäyksen kohteeksi kuin firefox, chrome, safari tai opera, joihin löytyy paljon enemmän malwareja ja viruksia.
http://www.securelist.com/en/blog/762/KSN_An_Analysis_of_Web_Browsers
Tuolta erityisesti kaavio "Average number of blocked threats per browser user", eli kuinka paljon eri selainten käyttäjillä Kasperskyn antivirus joutuu torjumaan selaimen kautta tunkevia viruksia. - Sssse
Minulla ei kyllä tule mitään vikka käytän...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun463200Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5091942Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei171920Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si811751- 181522
Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431408- 261332
Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?901319Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.
Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.1221190UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa
Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa1121154