Venemessut

Onko messuille lähtijöitä ?

Näyttää tuleva purkkaripuolelle ennätyksellisen
köyhät messut. Ilmoitettu vain muutama vene.
Taitaa jäädä messut käymättä tänä vuonna.
30870
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 30

Vanhimmat

Eipä nuo messut venemielessä koskaan ole vetäneet uiville vertoja. Tuonne mennään ostamaan krääsää ja kledjuja.

Äänestä

Nyt saattaisi olla erinomainen aika myydä muutaman vuoden ikäinen uutta parempi purjeveneeni (täysin valmiiksi varusteltu, lastentaudit korjailtu). No tarvitsen sitä kuitenkin itse. Messuille olen menossa, hankintalistalla ainoastaan Navionicsin karttakortti, pyydänkin myyjiä laittamaan hyvän messutarjouksen Gold 44XGstä (plotteri päivittyi syksyllä suurempaan AIS). Myös taittopyörän voin ostaa jos sopiva tarjous asiallisesta pyörästä . Ensimmäistä kertaa elämässäni en oikeasti keksi veneeseeni mitään muuta hankittavaa - ehkä sitten messuilla tulee jotain mieleen...

Äänestä
  • Jotenkin on näyttänyt siltä että se erinomainen " aika myydä" sitä hyvin varusteltua, on erinomaisen hankala myydä! Ainakin taloudellisesti kannattavasti...

    Äänestä

  • 447 kirjoitti:

    Jotenkin on näyttänyt siltä että se erinomainen " aika myydä" sitä hyvin varusteltua, on erinomaisen hankala myydä! Ainakin taloudellisesti kannattavasti...

    Näinhän se menee. Ostin veneen itse muutaman vuoden käytettynä syksyllä jolloin hinta oli tippunut lähes 40 % varustellun uuden hinnasta. Kalleimmat vähäiset mailit oli tällä veneellä jo ajettu. Uusien myynnin sakkaaminen tarkoittaa kuitenkin sitä, että uudempia käytettyjä ei markkinoilla juuri ole.

    Äänestä

  • kutla kirjoitti:

    Näinhän se menee. Ostin veneen itse muutaman vuoden käytettynä syksyllä jolloin hinta oli tippunut lähes 40 % varustellun uuden hinnasta. Kalleimmat vähäiset mailit oli tällä veneellä jo ajettu. Uusien myynnin sakkaaminen tarkoittaa kuitenkin sitä, että uudempia käytettyjä ei markkinoilla juuri ole.

    Näin oli ehkä ennen, mutta nyt EU-aikana ihmiset hakevat kalliimman luokan veneensä Saksasta, Hollannista tai Ruotsista, jos ei Suomesta löydy. Ja siellä hintataso on halvempi, joten veikkaanpa käytettyjen yli 40 te maksavien purjeveneiden hinnan menevän pysyvästi alaspäin jonkin verran. Alalla on jo muutama firma, jotka hoitavat käytettyjen veneiden maahantuonnin. Veneen kanssa on aivan sama, onko vene myyty uutena Suomessa vai Saksassa. Auton kanssa on enemmän eroja ja paperitöitäkin on enemmän.

    Äänestä

  • Bossu kirjoitti:

    Näin oli ehkä ennen, mutta nyt EU-aikana ihmiset hakevat kalliimman luokan veneensä Saksasta, Hollannista tai Ruotsista, jos ei Suomesta löydy. Ja siellä hintataso on halvempi, joten veikkaanpa käytettyjen yli 40 te maksavien purjeveneiden hinnan menevän pysyvästi alaspäin jonkin verran. Alalla on jo muutama firma, jotka hoitavat käytettyjen veneiden maahantuonnin. Veneen kanssa on aivan sama, onko vene myyty uutena Suomessa vai Saksassa. Auton kanssa on enemmän eroja ja paperitöitäkin on enemmän.

    Katselin ulkomailtakin, mutta kun uuta vastaavan omani löysin kotimaasta hallista, omalta trailerpukiltaan varusteltuna ulkomaisia pyyntihintoja halvemmalla en vaivautunut merta edemmäs. Yhden olen aikaisemmin itsekin maahan uittanut ja tiedän tästäkin vaihtoehdosta yhtä ja toista. Halpa ei ole välttämättä aina edullisin. Tällä kertaa raakasin venettä etsiessäni kaikki läpikäymäni itsetuonti veneet niiden ikäisekseen surkean kunnon vuoksi

    Äänestä

Jos Helsingin messut tuntuvat liian aneemisilta niin Duesseldorf Boot 2013 19-27.1.2013 on laajempi. 17 hallia, 440 näytteilleasettajaa, 1700 venettä. Useita purjeveneuutuuksia kuten Xp33 ja Elan400.

Äänestä
  • Matka buukattu. Ainoat oikeat messut. Ei pärjää hampuri, lontoo tai pariisi.

    Äänestä

  • Kghfhd kirjoitti:

    Matka buukattu. Ainoat oikeat messut. Ei pärjää hampuri, lontoo tai pariisi.

    Mitä kautta buukkasit? Onko omatoimimatka?

    Äänestä

  • Kghfhd kirjoitti:

    Matka buukattu. Ainoat oikeat messut. Ei pärjää hampuri, lontoo tai pariisi.

    Sama homma! just buukasin lennot! 3. krt!

    Ajattelin jättää Hesan kinkerit vallan väliin!

    Äänestä

Dusseldorf Boot 2013 joka talven perusjuttu. Helsingissäkin tulee käytyä, mutta ei oikein säväytä Saksan jälkeen.

Äänestä

Purjehdus on tämän vuoden messujen teema. Tulee mm. esitelmä kovan sään purjehduksessa...

Äänestä
  • Purjehdus teemana ja esillä ehkä 5 purkkaria

    Finskillä aamulla dysseliin ja illalla kotiin

    Äänestä

  • Kkkkkl kirjoitti:

    Purjehdus teemana ja esillä ehkä 5 purkkaria

    Finskillä aamulla dysseliin ja illalla kotiin

    Juuri palasin messuilta ja väittäisin, että saat kertoa arvioimasi purjeveneiden määrän kahdellakymmenellä. Jo pelkästään purkkareita kierrellessä meni yksi päivä. Ja tuo ehdottamasi aikataulukaan ei taida Keski-Euroopan säiden vuoksi toimia. Ei toiminut ainakaan meillä.

    Äänestä

Venemessuaminen jatkuu 26.10.-3.11.2003 Hanseboot Hamburg. Eikä kannata tulla heti iltakoneella takaisin

Äänestä

Suomen messuja/ venemessuja hoitaa idiootit. Eivät ymmärrä että ajankohta
on todella huono. Ei kukaan pysty toimittamaan uutta venettä toukokuun alussa
Mikäli se tilataan maaliskuussa. Oletetaan että messuilta löytyy kiinnostava vene,
ja oman veneen myymisessä menee parhaassakin tapauksessa 2-3 kk. Tilaat
Sitten veneen huhtikuussa, ja toimitus elo-syyskuussa. Ei ihme että messuilla
on viitisen venettä näytillä. Viimeiset kevään toimitukset myydään dusseldorfin
Messuilla.

Äänestä
  • Kun ostin Helsingin venemessuilta sain veneen 16 kk myöhemmin veikkei entisen myynti viivyttänyt. Ei ole hätäisten hommaa.

    Äänestä

  • Ostaako joku jollaa suurempaa jonkun messuilun innoittamana? Päätöstä voi ehkä kypsytellä, kun vertailukohtia on vieressä, mutta ei kai koskaan messuilla useampaa ison veneen tilausta ole tehty.

    Äänestä

Luulisi noiden messujen kärsivän melko lailla purjeveneiden vähyydestä. Eivät ihmiset viitsi samalla lailla tulla sinne vain varusteiden takia. Veneiden katsomisestahan yleensä ollaan kiinnostuneita. Moottoriveneet saa toki vielä kesäksi, joten ehkäpä messut jatkossa keskittyvät niihin.

Äänestä
  • Kyllä purkkareissa painopiste on 100-0 uivassa. Oikea ajankohta. Veneet
    Oikeassa elementissään ym. Vene messut törkeää rahastusta. Maahantuojille
    Törkeän kallista lystiä.

    Äänestä

  • Hgyttff kirjoitti:

    Kyllä purkkareissa painopiste on 100-0 uivassa. Oikea ajankohta. Veneet
    Oikeassa elementissään ym. Vene messut törkeää rahastusta. Maahantuojille
    Törkeän kallista lystiä.

    Suomen maahantuojat maksavat saman verran kuin esim. Mitä tukholmassa ( markkinat 4 kertaiset, tai dusseldorfissa markkinat koko maailma. Järkeä hinnoitteluun. Monopoliasema on syvältä

    Äänestä

Tuolla on vieläpä hinta halvempi sen mukaan mitä suuremman paikan varaa. Pikkuvalmistajilla ei mitään jakoa messuille. Pitäisi olla sama hinta joka neliöltä kele. Tai jopa liikevaihdon mukaan. Kyllä Suurilla on varaa maksaa, muttei pienillä! Lisäksi tämän takia on aivan sairaan tylsät messut kun on vaan pusteria ja jamariinia sekä pellaa.

Äänestä

Jos sieltä vuokrataan 10 neliöö pikkuvalmistajalle ja niitä pikkuvalmistajia on 25 saadaan kasaan oikein kotoisan oloinen kirpputori joka voisi olla melkoinen naurun kohde!

Äänestä
  • Itseasiassa ei saada. Sillä saadaan raha liikkumaan. Kunpi on sinusta parempi: isoja osastoja ja niissä ei sinua koskevia tuotteita, vai pieniä yrityksiä jossa innovaatiosta alkuunsa saaneita tuotteita joista joku saattaa olla sinulle sopiva.

    Äänestä

n. 25 vuotta olen käynyt venemessuilla, useina vuosina myös uivassa. Koskaan en kuitenkaan ole mennyt messuille venettä ostamaan.

Kyllä varusteita ja palveluita myyvät osastot ovat aina olleet se pääasia minulle. Joten hassulta tuntuvat sellaiset väitteet, että juuri veneet olisivat se messuilla kaikista tärkein asia kaikille. Tai että messuja järjestäisivät idiootit, kun ovat laittaneet messut helmikuulle. Eiköhän ne ole tajunneet, että kymmenistä tuhansista kävijöistä kuitenkin aika pieni osa ostaa veneen, ihan ajankohdasta riippumatta. Muiden juttujen myyntiin ajankohta voi sen sijaan vaikuttaa paljonkin.

Äänestä

Sitten vain järjestämään kirppis, unohdetann veneet

Äänestä

Minä käyn vuosittain messuilla ja olen aina tyytyväinen tarjontaan.Siksi ihmettelenkin näitä ainaisia valittajia ,milloin mistäkin asiasta.Ehkäpä he ovat juuri niitä joiden ei pitäisi käydä lainkaan messuilla tai muissakaan yleisötapahtumissa!Onneksi heitä on vähän,vaikka tälläisen älämölön saavatkin aikaiseksi!

Kaltsu stadist

Äänestä
  • Samaa mieltä. Ei kai kukaan stadia nyt mihinkään Dysseldorfiin vertaa? Mulle kelpaa nämä messut hyvin. Siellä tulee hyvä kesäinen fiilis aina eikä ketuta yhtään oli siellä millaista hyvänsä ollut. Aina hintansa väärtti. Samat joille ei kelpaa Suomen messut, ei kelpaa meidän pieni Itämeri, pienet alle 60-jalkaiset veneet yms. Voi nämä kirjoittelijat olla täällä näitä wanna be rikas purjehtija,jotka näkevät unta vain.

    Äänestä

Skandien omistajien ei tarvitse käydä katselemassa Saksanseisojia tai Ranskanpullia!

Äänestä
  • Ei niin. Tulee vain paha mieli.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


köokpj kirjoitti:

Onko messuille lähtijöitä ?

Näyttää tuleva purkkaripuolelle ennätyksellisen
köyhät messut. Ilmoitettu vain muutama vene.
Taitaa jäädä messut käymättä tänä vuonna.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu