Mitä mieltä lauttasaaren hinnoista ?

Mitä mieltä asiantuntijat ovat Helsingin lauttasaaren asuntojen hinnoista, onko fiksua ostaa asunto sieltä nyt ?
Metrokin on sinne tulossa kohta joten luulisi asuntojen arvon nousevan tai vähintään säilyvän nykyisellään.
121885
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Metro tuskin vaikuttaa lauttasaaren hintoihin ja jos jotenkin vaikuttaa, niin metro vain laskee niitä. Metro nostaa rantaespoolaisten kiinteistöjen arvoa.

Äänestä

Lauttasaaresta löytyy vanhoja 60-luvun tönöjä, joissa lähes alalaattapalkisto, mutta todennäköisemmin ohuet välipohjat. Tuossa kun joku tiskaa huoneesi yläpuolella, se on kuin jättiläiset tömistäisivät peltikatolla, kun vaikkapa pata osuu lavuaariin.

Eikä modernia koneellista ilmanvaihtoa LTO:lla, mihin minä olen jo tottunut. Olen itse asunut 60-luvun talossa noin 30 vuotta, eikä se ollut huonommasta päästä, joten tiedän nämä heikkoudet. Jos joku vaikka tekee huonosti kylpyhuoneremontin, niin kuuluu kusen lorinat koko kämpässä, jos naapuri sattuu asumaan yläpuolellasi. Ja muutenkin koneellinen poistoilmanvaihto ei anna armoa, mikäli talojen rakenteet falskaavat. Energiatehokkuus F näissä, ja se ei ole hyvä asia.

Toisaalta Lauttasaaressa myydään myös useiden miljoonien uudiskämppiä, josta löytyy oma venelaituri, ja jotkut italialaiset keittiökalusteetkin. Makaronipojat ovat jotakin kännissään säheltäneet, ja nimittäneet sitä "design keittöksi", sadan tonnin hinnalla. Joten valitse omasi, ja iloitse, tätä on asuminen Suomessa nykyaikana.

Äänestä
  • "jotkut italialaiset keittiökalusteetkin. Makaronipojat ovat jotakin kännissään säheltäneet, ja nimittäneet sitä "design keittöksi""

    Oletko sinäkin näitä perussuomalaisia, jotka kuvittelevat, että kaikki ulkomailla tehty on p*skaa, ja vain suomalainen "laatu" kelpaa? Naurettavaa! Italia nyt on kuitenkin maailmalla HIEMAN tunnetumpi ruokakulttuuristaan kuin Suomi, joten miksi ihmeessä kyseisen maan keittiöt olisivat jotain kännissä sählättyjä - varsinkin kun tuota kännäämistä esiintyy Suomessa huomattavasti enemmän kuin Italiassa.

    Tästä ei nyt puutu kuin se jonninjoutava fraasi suomalaisen ruoan puhtaudesta. Annetaan siis ymmärtää, että Suomessa ruoka olisi mukamas jotenkin puhtaampaa kuin muualla maailmassa. Hoh-hoijaa. Ainoastaan idiootit uskovat tuollaiseen mantraan, joka on suunniteltu ainoastaan suojelemaan suomalaisia tuottajia, jotka eivät pysty rehdisti kilpailemaan vähintään yhtä laadukkaiden ulkomaalaisten elintarvikkeiden kanssa.

    Äänestä

80% Lauttasaaren asunnoista ovat kerrostaloja. Lauttasaarentien varsi on täynnä neukkukuutioita, kun taas Vattuniemen suunnalla on uudistuotantoa. Myös 50-luvun kerrostalolääviä löytyy.

Isokaaren ja Pohjoiskaaren varrella on myös pientaloja, joissa on kovat hinnat.

Metro tulee olemaan likaviemäri, joka pilaa nimenomaan Etelä-Espoota. Tuskin pystyy Larua pilaamaan, koska sinne ei enää juuri mahdu mamujen kasarmeja.

Parhaat alueet pitkällä tähtäimellä ovat Helsingissä Paloheinä, Espoossa Mankkaa-Pohjois-Tapiola ja Pitkäjärven seutu. Missä rata, siellä paskasakki. Hyvin yksinkertaista.

Kontula, Myllypuro, Itäkeskus, Mellunmäki ja Rastila ovat tästä eläviä esimerkkejä.

Äänestä

Tässä tavalliselle ihmiselle tarkoitettua uudistuotantoa Lauttasaaresta:

http://asunnot.oikotie.fi/myytavat-asunnot/7616807

45,5 m2, 2h kk s, 315 000 €

Hinta on tosin aika suolainen, ikkunat yhteen suuntaan, ja eteisenä toimii tällä kertaa keittiö. Kas kun vielä ei ole keksitty että saunakin voisi toimia eteisenä, niin säästyy kalliita neliöitä, kun sauna tuppaa usein jäädä käyttämättä =) Saisivat tulijat ilmaiset löylyt heti kun astuvat sisään, ja pakoon pääsisi helposti vaikka rappuun asti, jos joku heivaa liikaa vettä kiukaalle. Vähän huumorilla siis tehtyjä nämä nykyajan asunnot.

No, voin sanoa että sain oman asuntoni lähes puoleen hintaan tuosta, ja neliöitäkin on lähes kymmenen enemmän =) Se tarkoittaa sitä että itselläni on myös tilava eteinen, toisin kun tuo vitsiksi tehty keittiöeteinen. Ja löytyy itseltäni myös koneellinen ilmanvaihto LTO:lla, ja ei yhteisiä hormeja. Alueeni on hyvää Helsinki-2:sta, mihin myös Lauttasaari kuuluu. Kaikkein paskimmat alueet Helsingissähän ovat Helsinki-3 ja Helsinki-4, ja Helsinki-1 on taas ydinkeskustaa.

Äänestä
  • Nykyajan asunnot? Rakennusvuosi 1950, rempattu 2012.

    Äänestä

  • nykyaika meni jo... kirjoitti:

    Nykyajan asunnot? Rakennusvuosi 1950, rempattu 2012.

    No niinpäs onkin, siinä on talon runko vuodelta 1950, parvekkeet uusia. Sitä huonompi uutinen, tuossa talossa ovat äänieristykset varmaan 50-luvun taattua laatua =) Maksaa kuitenkin yhtä paljon kuin uusi? Vai pitääkö Lauttasaaressa jo maksaa puoli miljoonaa uudesta kaksiosta? Sen pahempi teille =)

    Äänestä

NOUSOO

Äänestä

Toivottavasti osa keskustelijoista ei ole larulaisia. Miten negatiivinen asenne , ei riitä kenellekään happea teidän seurassa.

Äänestä

vanhoja paskoja taloja, parkkipaikat kortilla ja kuten sanottua, metro tuo paskaa ja kuonaa aina mukanaan. nistejä, hörhöjä, spurguja, psykoosiporukkaa ym. joita et todellakaan haluaisi kotisi lähelle.

Äänestä

rempat tulossa noihin 300ke kämppiin, 100ke lisää. Brasiliasta meren rannalta 5 hehtaaria 30 ke. Noissa on about 370 ke liikaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


onko kohdallaan kirjoitti:

Mitä mieltä asiantuntijat ovat Helsingin lauttasaaren asuntojen hinnoista, onko fiksua ostaa asunto sieltä nyt ?
Metrokin on sinne tulossa kohta joten luulisi asuntojen arvon nousevan tai vähintään säilyvän nykyisellään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu