alkoi maanantaina. Tänään tuli kelalta kirje että en ole oikeutettu työmarkkinatukeen koulutuksen ajalta koska olen karenssissa koulutuksen ajan. Siis minä olen luullut että vaikka olisi karenssi niin silti tukea maksettaisiin työvoimapoliittisesta koulutuksesta, mutta ilmeisesti olen ollut väärässä?
työvoimapoliittinen koulutus
hmm hmm hmm
6212
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
No karenssi on karenssi ja se kuluu vaan ajan kanssa pois. Ei sitä pääse kiertämään edes kurssilla. Hae sossusta karenssin ajaksi toimeentulotukea.
jos olet kursseille niin karenssi EI ole voimassa sen aikana vaan sinulle kuuluu maksaa normaalit siihen kuuluvat etuudet. Työkkäriin vain yhteyttä aloittaja sillä työkkäri on antanut virheellisen lausunnon kelalle.
Nyt on sinulle päätöksen antanut Kelan virkailija ollut ammattitaidoton. Sinulla on työttömyysturvalain mukaan oikeus työmarkkinatukeen koulutuksen ajalta, vaikka sinulla karenssi onkin.
Jos kerran Kelassa tiedetään, että olet koulutuksessa, niin työkkäri lienee antanut oikean lausunnon. Mene siis Kelaan ja pyydä oikaisemaan oitis päätös. Pyydä virkailija lukemaan ajatuksella työttömyysturvalain 10 luvun 2 § ja siitä erityisesti seuraava kohta:
Työttömyysetuutta maksetaan työllistymistä edistävien palvelujen ajalta, vaikka työnhakijalla ei ole työttömänä ollessaan oikeutta etuuteen, jos se johtuu:
1) korvauksettomasta määräajasta;
2) työssäolovelvoitteesta;
3) 5 luvun 13 §:ssä tai 7 luvun 10 §:ssä säädetystä omavastuuajasta;
4) 7 luvun 6 ja 7 §:ssä tarkoitetusta tarveharkinnasta;
5) 8 luvun 2 §:ssä tarkoitetusta ammatilliseen koulutukseen liittyvästä rajoituksesta;
6) 8 luvun 4 §:ssä säädetystä odotusajasta.
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2002/20021290#L10P1
Provo tai sitten maksaja ei tunne lekeja.
Siksihän aloittaja kysyi, kun ei tiennyt! Ei ne työkkärin, kelan ja sosiaalitoimen kiemuraiset pykälät ole ihan yksinkertaisia kaikille ja jos virkailijat niitä lakeja vielä tarkoituksella rikkovat, niin monella menee sormi suuhun. Jos sinä tunnet kaikki lait, niin miksi et kertoisi tietojasi tietämättömälle? Sensijaan poikkesit irvailemassa:/
Kopsaa päätös.