Välineurheilua

Ukko3

Valokuvaus on pahinta välineurheiua mitä olla voi! Digiaika on pilannut hienon harrastuksen. Myydään kalliita järjestelmiä mitä "hienoimmilla" ominaisuuksilla ihmisille jotka eivät niitä tarvitse. Käsisäätöistä kameraa tai optiikkaa ei löydy mistään. Kaikki pitäisi olla automaattista. Ennen oli toisin kun kuvattiin filmikameroilla. (kaikilla ei ole varaa ostaa Leicaa.) Itsellä ei ainakaan ole. Lopetin koko touhun. Käy sääliksi ihmiset joita kamerakauppiaat säälittä kusettaa. surullista.

7

179

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Uusinta uutta

      Pahinta on kun ei perinteisiä kunnon peilietsimiä enään juuri kameroissa ole kosketusnäytöllä ei mitään tee pahas pakkasessa
      ankarissa oloissa rukkaset kädessä kuvatessa olemattoman kokosta kameraa pidellessä josta ei saa mitenkään ees tukevaa kuvausotetta.
      Kameranvalmistajat ne on mitkä kusettaa halvoilla ratkaisuilla heitten valmistaa kameranostajia.

    • Hemmynen

      minua ei kuseta. minä vaan latelen päästäni tiskillä mitä saisi mulle myydä.
      niin kamerat kun tietokoneet.

    • ghftukg

      "Valokuvaus on pahinta välineurheiua mitä olla voi!"
      Olen livenä nähnyt sauvakävelijöitä marimekko kuosisissa sauvoissa, joita laahataan perässä kävellessä.
      Tiukka paikka, mutta pahimman välineurheilun pallille ei niin helposti päästäkkään. Kilpailu tittelistä on kovaa.

      • Vesitiivis olympus

        Minulla ennen filmikamera leica. Ei varmaan hajoa koskaan. Senjälkeen on pari digikameraa hajonnu. Olen sellainen "hetken ikuistaja" joten kamera aina mukana. Olen kuullut että olympoksen tg1 ja tg2 ovat hyviä ja kestäviä ja niihin saa muutaman lisäobjektiivin tarvittaessa. Olen vaan huomannu että mielipiteet vaihtelee. Minä en mitään ihmevekotinta ole etsimässä eli mitkä on mielipiteet tg1 ja tg2 kameroista entä muiden merkkien vastaavat? Takuu noilla em kameroilla 2v


      • ghftukg
        Vesitiivis olympus kirjoitti:

        Minulla ennen filmikamera leica. Ei varmaan hajoa koskaan. Senjälkeen on pari digikameraa hajonnu. Olen sellainen "hetken ikuistaja" joten kamera aina mukana. Olen kuullut että olympoksen tg1 ja tg2 ovat hyviä ja kestäviä ja niihin saa muutaman lisäobjektiivin tarvittaessa. Olen vaan huomannu että mielipiteet vaihtelee. Minä en mitään ihmevekotinta ole etsimässä eli mitkä on mielipiteet tg1 ja tg2 kameroista entä muiden merkkien vastaavat? Takuu noilla em kameroilla 2v

        En osaa sanoa tähän hätään. Olympukselta ei löydy kennon kokoa ja dpreview avaa, jonkun ihme ikkunan ikuisuuslataukseen, kun haluaa saada kameroiden speksit näkyviin.
        Niiden tietojen avuin mitä tuosta tällä hetkellä tiedän, niin tuo näyttää aika hyvältä, mutta haluaisin saada valovoiman myös telepäässä ja kennon koon tietooni ennen kuin ostaisin.

        Tässä vaiheessa molemmat vaikuttavat vielä hyviltä korvaajilta vanhalle uskolliselle c7070- mallille, joka minulla on.

        "Takuu noilla em kameroilla 2v "
        Nykyään tällä ei ole niin merkitystä, koska kulutuselektroniikan pitää kuitenkin kestää se kaksi vuotta, takuu on vain ns. ylimääräinen valmistajan antama kikkare.

        Ps. Lisäobjektiivit pokkareihin, kannattaa jättää kauppaan. Osta mieluummin järkkäri, jos haluat mahdollisesti polttoväliä muuttaa myöhemmin.
        -Kallis ja huonolaatuinen verraten järkkärin objektiiveihin.


    • ghgdhqgh

      "Myydään kalliita järjestelmiä mitä "hienoimmilla" ominaisuuksilla ihmisille jotka eivät niitä tarvitse."

      Kumpa ne hienot ominaisuudet edes toimisi käytännössä.
      Toistaiseksi "parempiin" kameroihin saa vielä manuaalitoiminnot, mutta ne ei ole enää käteviä heti käteen osuvia, kuten ennen.

      Ennen ei ollut väliä, millä rungolla kuvasi. Halpa Zenith tai Praktica teki yhtä hyvän kuvan, kuin paras pro, kun siihen laittoi hyvän objektiivin.
      Jos "kenno" ei miellyttänyt, niin vaihdettiin filmiä. Nyt jos on huono onni ja saa suttukennon pitää vaihtaa koko lelu.
      Ennen kamerat kesti pojan pojalle, mutta nyt poika ehtii loppuun käyttämään monta kameraa, ennen kuin itse alkaa tienaamaan.

      Mikään ei ole enää aitoa, vaan kaikkea vääristellään jälkikäsittelyssä.

      Eräs ammattikuvaaja luonnehti omaa työskentelyään digiin siirryttyään.
      "päivä kuvaamassa, loppuviikko tietokoneen ääressä".

      • Vesitiivis olympus

        Niinpä se ikävä kyllä on. Silloin kun käytin filmikameraa siinä oli oma viehätys manuaalisäätöjen kanssa. Kun halusi hämärässä saada taivaan sävyn juuri oikeanlaisena filmille. Tuli kokeiltua eri filmityyppejä, valotusaikoja ja teettää ne tietyssä kuvaamossa jossa kehityskin tehtiin käsin jos asiakas halusi. Juteltiin omistajan vanhempi mies . Sanoi että filmit säilyy. Digikuvat ei säily, tallennusmediat muuttuu. Ei tarvi kun avata komeron ovi ja vastassa röykkiö videokasetteja ei jaksa millään tallettaa digimuotoon. Sama on digikuvien kanssa.
        Eli minun filmit on ok kunnossa varmasti pitkään mutta digikuvat makaa usb tikulla tai tkoneen kiintolevyllä jonne unohtuvat kun kone uusitaan


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      32
      2959
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      43
      1511
    3. Kun kohtaat jotain ainutlaatuista

      ja upeaa, johon rakastut ehkä ensimmäistä kertaa ihan tosissaan. Sitten sähläät kaiken omien epävarmuuksien vuoksi. Eikö
      Ikävä
      19
      961
    4. Mua ahdistaa

      Tämä juttu. Miksi nainen torjuit minut vaikka kiinnostuksen merkkejä oli? Eihän tämän jutun olisi tarvinut johtaa sen pi
      Ikävä
      32
      929
    5. Ei tämä enää tervettä oo

      Sydän pamppaillen oon jo tunnin meinannu laittaa sulle viestiä... Sormi tärisee lähetä kuvakkeen kohdalla.
      Ikävä
      22
      908
    6. Minkälaisessa asunnossa

      haluaisit kaivattusi kanssa asua?
      Ikävä
      55
      908
    7. Tuli vain mieleen

      että etkös sä yritäkin muiden miehiä? Se sun tuttava kertoi. En arvosta tuollaista naista, ihmekös kun oot sinkku. m -
      Ikävä
      37
      830
    8. Perämoottoreiden huolto melkoisen kallista

      Minulla on tuollainen keskikokoinen perämoottori ja yleistä merkkiä. Kyselin sille keväthuoltoa paikallisista liikkeistä
      Savonlinna
      36
      793
    9. Tanskademarit: ilman risusavottaa ei rahaa!

      Näin persuna on pakko ihailla noita Tanskan demareita. Tanskalaisessa sosiaalidemokratiassa ei työtön saa rahaa ellei os
      Maailman menoa
      173
      783
    10. Mikä siinä on että sinkku yrittää varattua?

      Siis ihan aina yrittävät muiden puolisoita.
      Sinkut
      48
      689
    Aihe