Eipä vi..ta... olen jo 26-vuotias ja takana vasta 1 vuosi amk:ssa. Ala oli väärä. Ei kertakaikkiaan kiinnosta, luulin sisällön olevan aivan toisenlainen kuin mitä se oli. Nyt hakemassa vielä vapaiksi jääneitä paikkoja amk:sta. Eli alan taas alusta. Lukio jäi aikoinaan kesken kolmen vuoden jälkeen ja sitten oon ollu erilaisissa pätkätöissä ja muuttanut usein. Kukaan muu vastaavassa tilanteessa? Ahdistaa joskus niin "hukkaan" heitetyt vuodet!!
26-v aloittava
Vanhus
51127
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Poikaystäväni on 27-vuotias ja hänellä on nyt takana 3 vuotta korkeakouluopintoja (vielä pari vuotta ainakin). Ja kyllä koulussa vanhempiakin on! Älä huoli. :) Ja kun tunnet itsesi nuoreksi, niin mikäs siellä nuorten seassa on melskata ;)
Mä aloitan itse vasta nyt korkeakouluopinnot (19v)...
Mäkin oon 26v ja hain kevään yhteishaus ja en ees päässy. Syksyllä sit haen uudestaan. Että 30v mä oon jos/kun joskus valmistun =) mut ei voi mitää, kai sitä muitaki tän ikäisiä on opintojensa alussa =)
Olen nyt 31-vuotiaana aloittamassa uuden ammatin opiskelua.Tuttuni aloitti 55-vuotiaana uuden ammatin lukemisen ja opiskelee erittäin innoissaan ettet varmastikaan ole liian vanha!Kyllä kaikenikäistä löytyy koulunpenkeiltä.
Kysymys otsikossa.
Itse aloitan nyt opiskelut Laureassa ja ikää on jo 33. Ja mikäs siinä, sen mitä ehkä nuorille jaksamisessa häviää niin sen varmasti voittaa työ- ja elämänkokemuksessa. Joten tsemppiä!