Voinko vähän viilata pilkkua ?

Nokia on antanut " positiivisen tulosVAROITUKSEN". Kuulostaa oudolta tuo positiivinen varoitussanan yhteydessä. Sen pitäisi olla positiivinen tulosennuste. Varoitus- sanan itse koen liittyvän johonkin negatiiviseen asiaan.
11119
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Samaa minunkin korvani viilasi.

Äänestä
  • Hyvä me !

    Äänestä

Noooo... varoitus tuli kuitenkin liian myöhään niille pörssipelureille, jotka olivat innostuneet shorttaamaan, myymään lyhyeksi, Nokian osakkeita. Eli myydään osakkeita joita ei vielä itsellä ole, koska odotetaan niiden hinnanlaskua ja ostetaan ne sitten muka halvemmalla...

Pörssin säännöt edellyttävät että tiedot, jotka vaikuttavat osakkeen arvoon, on ilmoitettava välittömästi.

Äänestä

Hienosti hoidettu Nokian Johdon taholta. Niitä kun on osakemarkkinoilla kaiken sorttisia pelureita.
Toinen saa voittoa silloin kun annetaan tulosvaroitus, jolloin köyhät myyvät osakkeensa, pelastaakseen edes jotakin.
Pelureilla on sormi näppäimellä juuri oikealla hetkellä. Miljoonilla kun ostetaan, osakkeen ollessa halpa, saa paljon osakkeita.
Kun annetaan positiivinen tulosvaroitus, nousee pörssikurssi heti. Oli siis annettu positiivinen tulosvaroitus, jolla tavallaan varoitettiin myymästä osakkeitaan alihintaan.Tänäänkin 15 prossaa nousua hetkessä. Kun peluri arvelee, ettei hinta enää nouse, niin sitten osakkeet myyntiin. Osake jäi 10 prosentin nousuhintaiseksi. 5% on kiva potti muutamassa minuutissa.
Muutaman minuutin peliajalla, miljoonilla pelaajat siis saattoivat takoa miljoonavoitot.
Niin se käy, kun osaa ja on hynää, millä pelaa.

Äänestä
  • "Tase pappa"

    Hyvin selitetty.

    Osakeyhtiölaki määrää että ennustelija-eukkojen on äänneltävä.
    Huhut kertovat, että ennustuksissa on jotain salaista infoa, joillekin salaisille henkilöille.
    Pilkku puuttuu, lauserakenne ontuu, sanojen painotus tiedotustilaisuudessa jne.
    Salaiset henkilöt sitten osaavat ottaa oikein onkeensa.
    Ihan törkeissä tapauksissa osakkeen noteeraus keskytetään.
    Ja jos yhtiön hallitus ei tee kuten isot pojat tahtovat, haastetaan hallitus oikeuteen.
    Vähän aikaa sitten taisi loppua juttu, joka alkoi yli kymmenen vuotta sitten.
    H.

    Äänestä

jooo, siinä on koirahaudattuna, se on salakieltä jota vain muutamat ymmärtää,

ne joko ostaa nyt osakkeita, tai sitten myyvät vikkelään pois ennen kuin taas romahtaa,

Äänestä
  • Tulosvaroituksessahan oli mukana - ja (miinus ja plus) merkinnät eli tulos on sitä ja sitä suuntaan tai toiseen.
    Samaan henkeen antoivat ennusteen tammi-maaliskuu tuloksesta joka pitäisi olla positiivinen vaikka menisi 2-4 prosenttia miinukselle, johtuen siitä että joulukiima on laantunut ja talvi syystäkin hiljaisempi, ostajia huomattavasti vähemmän. Eihän nyt luotollekaan voi ostaa ikuisesti, sillä luotollahan niitä on ostettu vaikka kuinka paljon, etenkin jouluksi ja luotollahan ihmiset ostelevat muutenkin.

    Äänestä

  • No nyt se selvisi. Siis koira haudattu. Satutko tietämään minkärotuinen ko. koira oli. Mäyris ? Saksanseisoja ? Vai mikä.

    Äänestä

  • Pilkunviilari kirjoitti:

    No nyt se selvisi. Siis koira haudattu. Satutko tietämään minkärotuinen ko. koira oli. Mäyris ? Saksanseisoja ? Vai mikä.

    Vihikoira varmaankin

    Äänestä


oletko viilannu linssiin ?

miten sen teit ?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pilkunviilaari kirjoitti:

Nokia on antanut " positiivisen tulosVAROITUKSEN". Kuulostaa oudolta tuo positiivinen varoitussanan yhteydessä. Sen pitäisi olla positiivinen tulosennuste. Varoitus- sanan itse koen liittyvän johonkin negatiiviseen asiaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu