Win xp on kaapeliverkon kautta nettiyhteydessä. Jotain tapahtunut yhteyden muodostamisessa. Aina aikaisemmin säilynyt salasana yhteyspalikassa ei pysy muistissa. Verkkoyhteyskuvake sanoo, että yhteys katkaistu palomuurilla. Kuitenkin jos palomuurin (windowsin oma) ottaa kokonaan pois päältä samoinkuin virussuojankin, niin ei yhteyttä siltikään.
Vika ei ole modeemissa, koska toisella koneella yhteys toimii. Toisella koneella samat yhteysasetukset kuin viallisellakin.
Olen poistanut ja luonut uusia yhteyksiä, mutta ei apua.
Toisella välikaapelilla ei mitään apua.
Vaikuttaisi kyllä softavialta sen takia, että salasana katoaa aina palikasta, vaikka se on aina pysynyt paikallaan jo vuosia.
Mistähän tuota osaisi lähteä ronkkimaan?
Vika ei ole modeemissa, koska toisella koneella yhteys toimii. Toisella koneella samat yhteysasetukset kuin viallisellakin.
Olen poistanut ja luonut uusia yhteyksiä, mutta ei apua.
Toisella välikaapelilla ei mitään apua.
Vaikuttaisi kyllä softavialta sen takia, että salasana katoaa aina palikasta, vaikka se on aina pysynyt paikallaan jo vuosia.
Mistähän tuota osaisi lähteä ronkkimaan?
Vastaukset 11
Vanhimmat
Itse koettaisin palauttaa ensiksi koneen palautuspisteiden avulla siihen aikaan, jolloin ongelmaa ei vielä ollut. http://support.microsoft.com/kb/306084/fi
Olen jo kahteen aikaisempaan palauttanut. Ongelma alkoi tänään kai jonkin windows päivityksen jälkeen. Ohjelma on palautettu nyt viikon takaiseen tilaan, mutta ei mitään vaikutusta. En löytänyt mitään purkuohjelmaakaan päivityksille niin kuin nillä tavallisesti usein on.
Täytyy toivoa, että vika on sen verran yleinen, että siihen tulisi pian korjauspatchi.
Mitä nyt lueskelin niin joillakin ongelma on ratkennut itsestään virustarkistuksen aikana. ( Kuulumma haittaohjelmia oli löytynyt)
http://keskustelu.suomi24.fi/node/1252586
Tosin viestiketju on aika vanha mutta XP kumminkin kyseessä. Itse kokeilisin myös verkkokortin ajureiden poistoa ja uudelleen asennusta.
Ajureissa saattaisi olla ratkaisu...
Mitenkä sitten käy jos poistaa ajurin, kuten se antaa ohjelmassa tehdä, niin kuinkas se saadaan takaisin, vai eikö se häviä olemattomiin? Siis onko palautettavissa suoraan?
Entäpä jos haeskelee uuden ja kenties tuoreemman ajurin. Näkyy sijaitsevan win/sys32 kansiossa.
Ajuri kannattaa hakea koneen valmistajan sivulta ennen poistoa.
Ongelmana vaan se, että kyseisellä koneella ei pääse nettiin. Toisella koneella tikulle ensin.
yk51x86.sys on kyseinen ajuri. Riittääkö siinä se, että hakee sen ja sijoittaa oikeaan kansioon ensin poistettuaan vanhan?
Onko turvallista ladata se tuolta:
http://www.runscanner.net/lib/yk51x86.sys.html
Onko tuo varmasti oikea ajuri? Yleensä verkkokortin ajuri on asennettu exe asennustiedostosta ja se useinmiten näkyy ohjauspaneelissa ohjelmien poisto kohdassa.
Enpä noista tiedä. Tuo on mainittu laitehallinnassa. Sitten on myös näköjään lisää/poista kohdassa isompi ajuri kuten ttuo:
http://software.glarysoft.com/marvell-miniport-driver/
Sekö se pitää olla, eikä sitä laitehallinnan palikkaa?
Näkyy olevan useita vaihtoehtoja sitä seuraavalla sivulla.
Luultavasti no. 3/27/12 ??
Kannattaa kokeilla ensin tuota. Jos se ei toimi niin se ei ole oikea ajuri.
Ei ollut ajureissa vikaa. Ongelma todennäköisesti Winukan rekisterissä. missä mahdollisesti vain yksi palikka poikittain. Viisas se, joka sen sieltä löytää.
Palautuksessa poistuneet päivitykset ladattu uudelleen.