J. Lahti soitti poliisille 3 kertaa ja sitten hänet murhattiin

Miksi se henkilö, joka vastasi puheluihin, ei ole ilmoittautunut. Puheluthan olivat vain hiukan ennen murhaa. Lahden nimi oli kaikkien tiedossa, myös poliisin, joka vastaanotti puhelut.

Jos Lahti soitti nimettömänä, niin numeron sai selville, kuten soittajankin.

Mikä motiivi kyrpänaamalla on olla vaiti?
7174
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Hyvä herra nikki H Pärssinen: Olen tutkinut tätäkin asiaa ja tullut siihen tulokseen että tällä kyrpänaamalla on suyynsä olla vaiti! Hän on mykkä! Tutkin asiaa kuten kaikkia muitakin asioita Hejacin CSI labrassa yhdessä frendini wilin kanssa, minkä vähän hän ehtii aikaansa ja muutakin minulle jakamaan, kun hän kunnostautuu asteroidien ja stunamien ja muiden strombolien tutkimiselta. Mutta mykkä on, varma tieto, hiljaa niinkuin huopatossu tehtaassaan.

Äänestä

Jukka Lahden kanssa keskustellut poliisi on myös kuollut?

Äänestä

Te ootte vailla kokemusta poliisilaitoksista ja siitä miten siellä vastataan puhelimeen?

Se on pieni aika tuo 7 minuuttia, kun roikut poliislaitoksen puhelimessa.
Ensin vastaa se joka päivystää, jossain Kuopiossa, Mikkelissä tai missä lieneekin?
Sitten puhelua siirretään poliisilta toiselle ja viimeiseksi yhteys katkee, eli ketään et saa kiinni.
Näin ainakin Satakunnan poliisilaitoksella ja sen alaisessa eteläänpäin olevassa yksikössä.
Se niistä puheluista.
Raumallakin poliisin toiminta on seis koko viikonlopun tätä nykyään.

Äänestä
  • Kun ne puhelut oli suoraan alanumeroon.

    Äänestä

Olen tutkinut ikiomassa CSI tasoisessa labrassani tuota Rauman kohtaa ja olen varma että alle 7 minuutin ei Raumlaissii Jaarituksii kerro kukaan. Tämän lisäksi olen ollut Hessun kanssa Bodomilla ja ottanut Tuupaisesta kuvan takaapäin vaivihkaa. Semmoinen mies mää olen.

Äänestä

Jos soitti poliisin yleiseen numeroon esim. varkaudesta siellä heti opastettiin soittamaan poliisin alanumeroon, jotta ei tukita hätäpuheluiden linjaa. Nykyään halutaan, että soitetaan vaan 112 numeroon, mutta ennen poliisillakin oli yleinen numero.

Äänestä

Tuon totta että jos soitti Varkaudesta niin heti ohjattiin rikospoliisin puolelle eikä järjestyspoliiisin. Tulin samaan päätelmään jo ennen kuin otin takaviiston kuvan Juutinrauman luiskaotsan takaraivosta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


H Pärssinen kirjoitti:

Miksi se henkilö, joka vastasi puheluihin, ei ole ilmoittautunut. Puheluthan olivat vain hiukan ennen murhaa. Lahden nimi oli kaikkien tiedossa, myös poliisin, joka vastaanotti puhelut.

Jos Lahti soitti nimettömänä, niin numeron sai selville, kuten soittajankin.

Mikä motiivi kyrpänaamalla on olla vaiti?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu