Mietin tässä, että voisikohan minulla olla diabetes tai sen esiaste, kun joitain pahoja riskitekijöitä on.
Oireita minulla ei välttämättä ole, mutta veden juomisen ja virtsaamisen määrä pohdituttaa. Montako litraa juomaa 83 kiloisen naisen pitää litkiä, että se alkaa viitata johonkin ehkä epäterveeseen? Kahvia toki myös juon, ja sehän vaikuttaa juomisen ja virtsaamisen tiheyteen ja määrään.
Oireita minulla ei välttämättä ole, mutta veden juomisen ja virtsaamisen määrä pohdituttaa. Montako litraa juomaa 83 kiloisen naisen pitää litkiä, että se alkaa viitata johonkin ehkä epäterveeseen? Kahvia toki myös juon, ja sehän vaikuttaa juomisen ja virtsaamisen tiheyteen ja määrään.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Mee verikokeeseen sillähän se selvii
Jos sinulla on riskitekijöitä, käy vaikkapa terveyskeskuksessa hoitajalla 12 h paastonneena niin hän voi tehdä pikamittauksen sormenpäästä ja saat ainakin jonkun tiedon onko sokerit normaalilukemissa.
THL:n ohjeiden mukaan sopiva juotavien nesteiden määrä päivittäin on useimmille ihmisille noin 1–1,5 litraa. Nestettä saa lisäksi ruuasta. Lisätietoa voit lukea linkistä: http://hyvaterveys.fi/artikkelit/Älä-tankkaa-vettä-koko-ajan/1493/?c=Liikunta
Olen kuullut että kahvi pissattaisi enemmän, omaa kokemusta ei ole kun en juo kahvia.
Viimeksi kun kävin lääkäriasemalla, niin toin kyllä esiin diabeteshuoleni mutta työntekijä oli ilmeisesti kiireinen muiden asioiden kanssa eikä noteerannut testipyyntöäni juurikaan. Siksi kysyin tuosta nestepuolesta, kun se vaikuttaisi selkeimmältä tavalta päätellä itse miten akuutti tarve siihen testiin oikein on.
Googlea käyttämällä löysin jotain osviittaa, että yli 2,5-3 litran virtsamäärä vuorokaudessa olisi normaalin yläraja. Mahtaakohan pitää paikkansa?
Tuo juominen/pissaaminen on huono peruste määritellä diabetestä. Nykymuotina on lipitellä vettä pitkin päivää mukana kulkevasta pullosta ja tottahan se tulee silloin uloskin. Lievästi koholla olevat sokeriarvot ei juurikaan lisää janon tunnetta. Jos diabetes on vakava, janon tunne on kova ja tekee mieli juoda jatkuvasti ja sitten juostaan myös vessassa.
Jos virtsaa tulee 2,5-3 litraa, silloin on juotu ja saatu ruuasta selvästi enemmän nestettä koska osa nesteestä poistuu hikenä ja ulosteessa. Sellaiset juontimäärät alkaa olla jo vaarallisen rajalla.
Kyllä varmin keino selvittää onko verensokerit koholla on ottaa sormenpääkoe. Ellet saa sitä terveyskeksuksessa, kysäise olisiko jollakin tuttavalla oma mittari. Ellei mittaria löydy mistään, sellaisen ostaminen ei maksa paljon. Diabeteskauppa näkyy myyvän nettimyymälässä samaa mittaria jollainen on minulla terveyskeskuksesta saatuna, hintaan 10,08 € ja siihen tulee päälle 5,60 € postimaksu jos hakee paketin postista. Instrumentarium myy toisentyyppistä mittaria 20 eurolla. Joskus joillakin maahantuojilla on kampanjoita jolloin saa aloituspakkauksen ilmaiseksi. Näissä aloituspakkauksissa on 10 mittausliuskaa joten pääsee mittaamaan muutaman kerran ja näkee onko kyse alkavasta diabeteksestä.
Apteekeissa on yleensä myytävänä ainakin yhtä verensokerimittarimallia, jossa on kaikki tarpeellinen mukana.
Tässä on halvin Yliopistonapteekin malli
http://www.yliopistonapteekki.fi/fi/apteekkipalvelut/tuotteet/pages/product.aspx?pagetype=1&catalog=yasalescatalog&productid=9909079(yabasecatalog)
Liuskoja on mukana 10 kpl.
Kakskertaa paasto yli 7. Tulee lääkkeet ja on diebetes.