Pyytäkää aina ed vuokranantajan yhteystiedot

Näin olen välttänyt ehkä monet yllätykset. Edelliseltä vuokranantajalta kun saa hyvät tiedot vuokralaisesta, onko maksanut vuokrat ja onko asunto pidetty hyyvässä kunnossa tai onko ollut jotain muuta hankaluuksia.
Edelliset vuokranantajat ilmenevän ainakin vuokrasopimuksista.
7332
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Eikö se ole vähän epäilyttävää jos nykyinen vuokranantaja kehuu ja kehoittaa ottamaan vuokralle?

Äänestä

Jos multa pyydettäisiin lupa soittaa entiselle vuokran antajalle, antaisin äitini prepaid numeron.

Äänestä

Sitten kannattaa pyytää vielä työpaikasta työtodistus sillä näin moni jo tule vuokralainen onkin jättänyt tulematta:) Ei tainnut olla puhtaat jauhot pussissa.
Näitä kannattaa pyydellä ja hyvä vuokralainen ne myös esittää mutta jos on ongelmia niin yhteyden pitäminen loppuu siihen, jostain ihmeen syystä:))

Äänestä
  • Kiitos muuten tästä vinkistä! En ollutkaan tullut ajatelleeksi tuota työtodistusta.

    Äänestä

Joskus kysyin antavatko he jonkun lausunnon, he vastasivat korkeintaan suullisesti.
No hyvä jos on apua.
Siinä mielessä ikävää olettaen kaveri on tehnyt parannuksen eikä saisi aloittaa puhtaalta pöydältä.
Itselleni on tärkeintä pitkäaikaisuus.

Äänestä

tähän meilläkin siirrytään. Tarpeeksi jo nähty näitä maksuhäiriöisiä välinpitämättöminä ihmisiä, jotka pilaavat kaikkien vuokralaisten maineen.

Lisäksi tarkistakaa, että ne annetut yhteystiedot tosiaan kuuluvat oikeasti vuokranantajalle eikä esim. kaverille, jonka kanssa asiasta on sovittu. Edellinen vuokrasopimus on siis hyvä pyytää nähtäväksi - tai viisas vuokralainen näyttää sitä itse.

Paras vaihtoehto olisi luoda ns. positiivinen vuokralaisrekisteri, joka toimisi vuokralaiselle hyvänä suosituksena. Se oli helppo ja kätevä konsti.

Äänestä
  • Taikka jokaisella vuokralaisella olisi takuumies, joka maksaa kaiken tarpeen tullen.
    Ainakin jos kaveri on ryssinyt maineensa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


näin olen tehnyt kirjoitti:

Näin olen välttänyt ehkä monet yllätykset. Edelliseltä vuokranantajalta kun saa hyvät tiedot vuokralaisesta, onko maksanut vuokrat ja onko asunto pidetty hyyvässä kunnossa tai onko ollut jotain muuta hankaluuksia.
Edelliset vuokranantajat ilmenevän ainakin vuokrasopimuksista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu