Vauvan kera lentämään

Eli minkä ikäinen vauva saa vielä matkustaa ilmatteeks? Siis omalla paikalla? Asialliset vastaukset, kiitos, eli ei mitään typeryyksiä.
8223
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Alle 2 v saa matkustaa ilmaiseksi ilman omaa paikkaa, vanhempien sylissä tai vauvakopassa jos sellaisen saa varattua, siihen on omat ikärajat.
Jos lapselle varaa paikan se maksaa olipa lapsi minkäikäinen tahansa.
Jos koneessa on tilaa lapsi saattaa saada oman paikan ts vanhemmat sijoitetaan kahdestaan riville jossa on kolme istuinta ja silloin siitä ei tarvitse maksaa mutta se on tuurissaan miten käy.

Äänestä

16 19, kiitti vastauksesta joka oli asiallinen. Vielä yx kysymys eli voiko vauvalle tilata etukäteen menu valikoimasta vauvan ruuan koneessa? Siis netissä?

Äänestä

Sille lapselle, jolla on oma istumapaikka, voi useimmiten tilata lasten ruoka-annoksen (kuuluu hintaan tai veloitetaan erikseen). Sylissä matkustavalle otat ruoat mukaan kotoa.

Äänestä
  • Lastenruuat on mennyt meillä ainakin helposti läpi turvatarkastuksesta. Eli on ollut yli desilitrat maitopurkkeja ja pillimehuja. Pakkaat vaan erikseen läpinäkyvään pussiin, kuitenkin eri pussiin, jossa on muut nesteet.

    Koskaan ei olla jouduttu ruokia itse maistamaan tai kaatamaan juomia tuttipulloihin. Tämä toiminut siis Euroopan sisällä.

    Äänestä

  • ruokaa mukaan kirjoitti:

    Lastenruuat on mennyt meillä ainakin helposti läpi turvatarkastuksesta. Eli on ollut yli desilitrat maitopurkkeja ja pillimehuja. Pakkaat vaan erikseen läpinäkyvään pussiin, kuitenkin eri pussiin, jossa on muut nesteet.

    Koskaan ei olla jouduttu ruokia itse maistamaan tai kaatamaan juomia tuttipulloihin. Tämä toiminut siis Euroopan sisällä.

    lasten ruokajutut ovat kaikkialla maailmassa sallittuja eli ei luokitella nesterajoituksiin....yleensä jos vain mahdollista niin alkuperäisissä pakkauksissa ja kuka nyt tuttuipulloon vastikkeen valmiiksi laittaa? Mitään rajoutuksia pakkauksen koossa ei ole eli voit viedä mitä tarvitset.

    Äänestä

Minäkin lähen lentämään vauveli-kullanmuruni kanssa ensi huhtikuussa. Onnex se on niin pieni söötteli ettei ossaa jännittää lentoa etu käteen

Äänestä

Toivottavasti saatte pidettyä lapsenne hiljaa. Varsinkin alempiin sosiaaliluokkiin kuuluvilla vanhemmilla on ongelmia tässä suhteessa.

Äänestä

Monet lentoyhtiöt perivät myös vauvan lipusta hintaa, eli ei matkusta ilmaiseksi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vauva+äitee kirjoitti:

Eli minkä ikäinen vauva saa vielä matkustaa ilmatteeks? Siis omalla paikalla? Asialliset vastaukset, kiitos, eli ei mitään typeryyksiä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu