Voisiko kaupunki kun tukee nuita eliitejäkin ostaa oman rakennuskaupan josta vois ostaa tukkuhintojen alle rakennustarvikkeita, ois niin mukavaa kun lapset vois varttua omakotitalossa.Me ei kaivata mitää hienompaa, oman pienen talon vaan ja kasvimaan.
Tämä sopis hyvin tuohon leikkipuisto, jäähalli, hyvinvointitalo jne
linjaan.
Onko köyhempien lapset ihmisiä ?
Tämä sopis hyvin tuohon leikkipuisto, jäähalli, hyvinvointitalo jne
linjaan.
Onko köyhempien lapset ihmisiä ?
Vastaukset 24
Vanhimmat
Kerrankin asiaa, tois asukkaitakin lisää naapurikunnista.
Ois oikea kädenojennus ihmisille.
hei, tarvikkeet haetaan jo nyt naapurikunnista halvemmalla.
Ei täällää rakenneta enää omakotitaloja,,vanhoja on myynnissä pilvin pimein
no, minä en ainakaan ole myymässä, teen remonttia.
Emme rupea tukemaan yksityisiä yrityksiä,jokaisen on pärjättävä omillaan.
Niin ja 50-lukjen talot aivan hulluissa hinnoissa. Ei euroja laiteta kymmeniä tuhanssia vanhoihiin tönöihin!
Mitä se uusi talo maksaa??
Näin ajattelee KUNNON KOMMUNISTI!
Niinku mitä tämä Janin kommentti tarkoittaa. Ei yksityiset yritykset mitään tukia oo koskaan saanu. Paitsi maatalousyritykset.
Maatalos saa tukea että sinäkin saisit ostettua itsellesi ruokaa pienellä palkallasi.
Jep saa tukea sen takia että viljaa voi käyttää lämmitykseen
Maanviljelijät ei saa sitä palkkaa tunnilta mitä kaupungin tuntipalkkalainen,että se siitä palkasta tukijaisia vetävälle maajussille...
huono vertaus..
Jos otetaan esimerkiksi n 50 hehtaarin tila,ja lasketaan työtunnit,keväällä max 3 viikkoa,syksyllä 3 viikkoa,vaikka tekisi pitkiä päiviä,noin 500 tuntia,kaikki tuet jos saa kaikki,niin ne on liki 30 tuhatta,60.- käteen tunnissa,että repikää siitä tuntipalkkanne!!!
Tuu siekkii nyt viljelijäks ,meillä lopettajia on paljon lähiaikoina. Tarve on kova ja työtäpelkäämättömiä tarvitaan ,maajussien työ aika ei oo kaheksantuntia ,vaan ussein yli kymmenen ja kesällä yönkii saa tehä jos mielii kaikki saaha ajallaan . tervetuloa tekemään oikeeta työtä.
Kyllä kaupungilla pittäis ruveta teknisen puolella tarkemmaksi ,ettei "johdon" mukana uppoa satojatuhansia .Tarkkuutta ja selvittämistä.Muuten oikee pystyvä johtaja sanottiin ennen että kysyy asioita eikä yksin tyhmyyttään jätä asioita setvimätä ja huusaa ja huseeraa. Paljonkohan se vanhan apteekin paikka vetikään ylimäärästä ,oisi mukava tietää.Ja kuinka monta muuta asiaa. Tällaisista sitä pian milijoona tullee ja arvatkeepa onko avuntavihtioita meitinkin kaupungissa,kysympä vaan .KunPa Rinnevaara pallais takasin ,että alettas taas mennä etteenpäin elinkeinopuolellakkiin. Sanompa vuan että karmii kun atteelee uuven troikan alotusta. Voiphaan se pysäkki olla lähempänä kun arvaankaan. Mutt´voimoo päättäjät ,te Pyhäkkäitten puolustajat ,ei huapajärvisten tukijat.
Tukiaiset pienenee taas ensivuonna,emme voi tukea yksityisiä yrityksiä loputtomiin.
Lieder rahoituksilla monet ovat eläneet jo pitkään.
Jos otetaan esimerkiksi n 50 hehtaarin tila,ja lasketaan työtunnit,keväällä max 3 viikkoa,syksyllä 3 viikkoa,vaikka tekisi pitkiä päiviä,noin 500 tuntia,kaikki tuet jos saa kaikki,niin ne on liki 30 tuhatta,60.- käteen tunnissa,että repikää siitä tuntipalkkanne!!!
On niitä tiloja myynnissä, ja varmaan vuokratakkin voi.
Ei vaan karjapuolelle ole Pyhäjärvellä tunkua.
Nyt on ehken 40. Kymmenessä vuodessa putoaa puoleen.
Voi kun oliskin noin yksinkertaista, kuten yksinkertainen maajuhvi laskeskelee.
Pitäisköhän lahjoittaa jokunen hehtaari "maajuhville" vuodeksi ja katsoa kuinka hän paljainkäsin panisi maan tuottamaan , ja syksyllä nostais muhevan tilin.
Se meinaan vaatii tuotantopanoksia lisäksi. Ja niitä tuotantopanoksia on koneet, lannoitteet, polttoaine jne
Kyllä se on niin yksinkertaista kuin sanoin,luulitko että saat sinne "esson"pöytään vuoden palkan jonkun tilkun viljelemisestä,maanviljelys kuitenniii todella hyväpalkkkainen työ tuntimääräään nähden,jos kuvittelet eläväsi sen tuloilla vuoden,niin oot väärällä vuosisadalla,tiiän kyllä mistä puhun.
ei nuijen kanssa kannata väitellä. pyyvä äitiä pyyhkimään.
Joko karpalot kypsiä?
http://www.youtube.com/watch?v=6ym2F3rbKmM