Nikotiinipurukumi

Luin justiinsa, että tupakan korvikkeetkin nostaa verenpainetta. ARGH!
Yli 25 vuotta polttaneena tarvin jotain apuja lopettamiseen, en pärjää ilman nikotiinipurkkaa.
Nyt selvisi sitten syy siihen, että miksi verenpaine ei laske.
Mikä avuksi kun tuntuu että, - molempi pahempi.
102676
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Nikotiini supistaa verisuonia = verenpaineen nousu. Jos syöt vp-lääkkeitä ja poltat tai käytät nikotiinikorvaustuotteita, niin seinään kun lopettaa tupakan tai nkt:een niin verenpaine saattaa pudota todella alas.

Kysymys kuuluu, miksi ihmisellä täytyy aina ollu joku addiktioaine?

Äänestä

Kokeile sähkötupakkaa, tiedän että muutama ystäväni on päässyt röökistä eroon sillä.

Äänestä
  • Se taitaa olla haitallisempaa kuin tupakka, jostain luin.

    Äänestä

Mielenkiintoista! Itselläni ei ole vielä vp-lääkitystä mutta portilla ollaan. Käytän nikkispurkkaa. Loppui nimittäin tähän pisteeseen sitten sen jauhanta. Olen yrittänyt selvittää mitä haittoja siitä olisi mutta mistään ei saa tietoa. Tämä riitti!

Kiitos tiedosta, ja tsemppiä muille jotka roikkuvat vielä nikotiinin hirressä.

Äänestä

Nikotiini ei nosta verenpainetta,itse käyttänyt 40v.Verenpaine aina n.120/60.Johtuu ehkä siitä,kun en käytä alkoholia.

Äänestä
  • Saa aika paljon sitä viunaa vetää että sillä saa korkeat verenpaineet.

    Röökillä, suolalla, liikkumattomuudella, uniapnealla ja sukurasituksella kylläkin.

    Tutkailkaapa tuttavapiiriänne vaikka.

    Äänestä

Totuus tekee joskus kipeetä.

Äänestä

Kyllä Suomessa osataan ja hyvin hallinnoida. Nikotiinipurukumin ottaminen myyntiin oli hyvä näyttö nerokkuudesta. Toinen on KARUNAN myynti ulkomaille. Näköjään Fortumin tyhmyrilinja jatkuu. Sekoilut aikaisemmin Venäjän ja Saksan kanssa tulivat kalliiksi, mutta johtaja sai muhevat lisäedut siitäkin.

Järvivesienkin myyntiäkin jo on yritetty... Oi maamme Suomi synnyinmaa soi sana... Sanonko millainen?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


whatwhat1 kirjoitti:

Luin justiinsa, että tupakan korvikkeetkin nostaa verenpainetta. ARGH!
Yli 25 vuotta polttaneena tarvin jotain apuja lopettamiseen, en pärjää ilman nikotiinipurkkaa.
Nyt selvisi sitten syy siihen, että miksi verenpaine ei laske.
Mikä avuksi kun tuntuu että, - molempi pahempi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu