Olen 13 vuotias tyttö, jolla alkoi kuukautiset tänä aamulla. Vuotoa oli runsaasti ja sitten pyyhiskelin moneen otteeseen verta alapäästäni vessapaperilla pois ja pitelin kuukautissuojia. Mutta kysymykseni on, että miksi kuukautisvuoto "nousee" alushousujen/suojan ETUOSAAN eikä jätä jälkeäkään vuotokohtaan?
Onko nämä edes kuukautiset ?:(
Onko nämä edes kuukautiset ?:(
Vastaukset 1
Vanhimmat
Kyllä ne varmaan ovat kuukautiset.
Niin se vain tekee. Ilmeisesti häpyhuulet ovat aika tiukasti kiinni kävellessä, seistessä ja istuessa, kun jalat ovat yhdessä ja se veri pääsee purkautumaan jostain klitoriksen läheltä.
Yöllä tai aamulla sitten huomaat, että veri on purkautunut vakoa pitkin taakse... Sen takia on myös pitkiä yösiteitä.
Kyllä sinä vähitellen opit sijoittamaan sen siteen oman anatomiasi mukaan. Napakat alushoustu pitävät siteen parhaiten paikallaan, varsinkin yöllä.
Paljon joutuu tekemään kokeiluja, mikä tuntuu itsestä hyvältä ja toimivalta.