Myrkyllistä pureksittavaa?

töyhtöpää

Kysyisin vaan tällaista että onko jotkut puulajit myrkyllisiä gerbuille? Nimittäin monissa gerbukirjoissa varotellaan, että jos antaa niille oksia jyrsittäväksi tai kiipeilypuuksi niin pitää varmistaa ettei puu ole myrkyllistä. No, mitä ovat nämä myrkylliset puut?? Kelpaako esim. vähän lahonneet männyn tai kuusen käkkärät gerbuhäkkiin? Olisin kiitollinen vastauksista.

9

4344

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • *animal92*

      en kyllä itse antaisi. esim. paju kelpaa. se on myrkytöntä.

      • töyhtöpää

        Eli onko sitten kuusi ja mänty "myrkyllisiä"? Haittaako se pihka vai mikä...?


      • tiiu^
        töyhtöpää kirjoitti:

        Eli onko sitten kuusi ja mänty "myrkyllisiä"? Haittaako se pihka vai mikä...?

        kuusen ja männyn oksia ei pihkaisuuden takia kannata antaa, mutta lehtipuut käy kunhan ensin peset ne kuumalla vedellä että kaikki öttiäiset kuolevat.....jne..
        talvella tätä ei tietenkään tarvitse tehdä [liottamista kuumalla vedellä]


    • mina_taalla_hei

      EI missään nimessä männyn tai kuusen oksia ne on hengenvaarallisia gerbuille koska niissä on pihkaa!!!!!!!ainakin pajun ja koivun oksat käy.

      • zipe

        ...haen lähimetsästä talvisin pajunoksia ja jos pakkasta on alle 15 huuhtelen oksat kiehuvalla vedelä. kesäisin hauen koivun ja lepän, ja haavan ja pajun oksia ja huuhtelen ne vain ja katson onko ötököitä. maassa ovelia lahonneita/homeisia ei saa antaa.


      • töyhtöpää
        zipe kirjoitti:

        ...haen lähimetsästä talvisin pajunoksia ja jos pakkasta on alle 15 huuhtelen oksat kiehuvalla vedelä. kesäisin hauen koivun ja lepän, ja haavan ja pajun oksia ja huuhtelen ne vain ja katson onko ötököitä. maassa ovelia lahonneita/homeisia ei saa antaa.

        Kiitoksia paljon vastauksistanne. Nyt olen taas hivenen verran viisaampi gerbunomistaja. :)


    • gerbuli

      Hei!
      Yritin vastata sinulle jo pari päivää sitten mutta taisi olla tällä sivustolla joitain ongelmia, koska vastaukseni ei tullut läpi.
      Olen nimittäin varmistanut asian asiantuntijalta, joka sanoi että mäntyä/kuusta saavat gerbut jyrsiä, jos se on vaan puhdasta puuta. Omille gerbuilleni olen rakentanut pesän männyn/kuusen laudan pätkistä ja ne mielellään niitä myös jyrsivät. Eiköhän tuolloin myös puhdas männyn/kuusen oksakin jyrsittäväksi käy...Moni ihminen tällä palstalla kuvittelee tietävänsä "kaiken" joten heidän sanaansa ei ehkä kannata luottaa. Varmistakaa ennemmin tällaiset asiat vaikkapa gerbiliyhdistyksen sivuilta, jonne voi myös kysymyksiä asiantunijoille jättää..

    • Anonyymi

      Minä vielä tässä mietin että onko kataja myrkyllinen niille, kun ollaan juuri kaadettu yksi kataja niin mietin voinko rakentaa sen palasista jotain gerbiileille

    • Anonyymi

      En suosittele katajaa gerbiileille, sillä siinä voi ( ehkä ) olla pihkaa:( onniin kuusen kaltainen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      118
      2302
    2. 132
      1856
    3. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      63
      1226
    4. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      97
      1172
    5. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      72
      1070
    6. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      1050
    7. Tykkäsit nainen

      Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.
      Ikävä
      44
      1024
    8. Kerroppas nyt

      M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉
      Ikävä
      78
      981
    9. HESARI: Kahden Pasin pankki OmaSp

      Toinen entinen työntekijä sanoi, että Turtio oli organisaatiossa “Jumalasta seuraava, ylöspäin” https://www.hs.fi/visio
      Seinäjoki
      23
      965
    10. Helppo selvittää onko oma täällä

      Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse
      Ikävä
      56
      932
    Aihe