...jos kissanpennun nenä on ihan kuiva? Pentu leikkii erittäin paljon, "äidistä tuntuu vähän liiankin aktiiviselta =) Pentu myös syö hyvin (paljon!!!) Se syö lähinnä raakaa lihaa, silloin tällöin purkkiruokia ja tietystä eläinkaupan raksuja. Ikää on 13 viikkoa. Onko minulla syytä huolestua vai onko kuiva nenä vaan joku oire kuumasta ilmasta?
mistä kertoo..
katja
2326
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kissojen nenä on kuiva myös kun ne nukkuu. Ei niiden nenänpään kuivuus tai märkyys ole yleismittari terveydentilasta. Jos kissa on reipas, syö, juo, pissaa ja kakkaa normaalisti, niin kaikki on ok.
Kissat ei aina tajua juoda tarpeeksi vettä. Voit kokeilla laittaa juomaveteen pienen palan lihaliemikuutiosta, maistuu hyvälle kissan mielestä. Vettä voi myös vaihtaa pari kertaa päivässä, kissat ei pidä seisoneesta vedestä. Muuten en olisi huolissani nenän kuivuudesta. Älä syötä kissaa jo pienenä lihavaksi, tulee sairauksia myöhemmin!