Oliskos kellään kuvaa Aladdinin 21c- mallisesta kattolampusta? Minulta puuttuu joitain osia, olis kiva tietää niiden ulkonäkö...
Aladdin 21c öljylamppu
10
758
Vastaukset
- Lamputtaja
Enpä osaa sanoa mistä kuvan saisi... ehkä joku tietää?
- Öljyilijä
Kiitoksia kuvista, mutta juuri tuon mallin lampun kuvaa en löytänyt. Malli on tosiaan 21c- ja lienee 50-60 luvulta.
- alattiini
Mitä osia puuttuu?
- Öljyilijä
Panta öljysäiliön ympäriltä (johon kannattimet kiinnittyvät) ja varjostin. Muista en nyt tiedä, kun en ole siitä kuvaa nähnyt. Mutta nuo nyt ainaskin.
- Osat
Öljyilijä kirjoitti:
Panta öljysäiliön ympäriltä (johon kannattimet kiinnittyvät) ja varjostin. Muista en nyt tiedä, kun en ole siitä kuvaa nähnyt. Mutta nuo nyt ainaskin.
Tässä kuvassa löytyy eri tekniset osat
http://jackscountrystore.co/reference/aladdin/Model 21 Identification.pdf
Samanlainen lamppu myytävänä minulla, jossa kaikki osat mukana
- taiskakettu
Mulla on samanlainen lamppu. Tuolta pitäis löytyy kuvat noista osista. Varjostin on tosin ihan kulahtanut eikä sitä voi käyttää, ja jos jostain keksit paikan mistä uusia varjostimia saisi, olisin oikein tyytyväinen.
http://www.flickr.com/photos/100306118@N06/- Öljyilijä
Uusia varjostimia ei tunnu saavan niin mistään. Varjostinhan on pergamiinia, eli toisin sanoen "voipaperia"...
Ja kiitos kuvasta, tosin kiitokseni tulevat vähän myöhässä...! :D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 856284
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303783törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283130Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3691696- 331388
- 271320
Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11936Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46929Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11870- 42849