Käykääpä lukemassa Kouvolan kaupungin kotisivuilta osoitteesta www.kouvola.fi/akvireilla
mihin heitteikköön Kouvolan virkahenkilöt aikovat rakennuttaa kuuluisan Ratamokeskuksen.
mihin heitteikköön Kouvolan virkahenkilöt aikovat rakennuttaa kuuluisan Ratamokeskuksen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kyseessä on Kotiharjun alueen eteläpuoleinen alue, jota jotkut tahot ajavat kuin käärmettä pyssyyn Ratamokeskuksen rakennuspaikaksi. Grynderikin on kait jo selvillä.
Erityisesti kannattaa tutustua Ramboll Oy:n tekemään maaperätutkimukseen.
Kati Myllymäen kommentit sairaanhoitopiirien loppumisesta Yle Kymenlaaksolle taitavat olla ennenaikaisia. Ratmokeskus ei tule korvaamaan Kotkan keskussairaalaa.
Kyyseessä ei suinkaan ole Kotkan keskussairaala vaan koko Kymenlaakson keskussairaala.
Kotkalaiset kansanedustajat Paatero ja Eerola eivät ehkä ymmärrä, että hallituksen ajama linja sairaanhoitopiirien lopettamiseksi saattaa tarkoittaa Kymenlaakson keskussairaalan alasajoa, mikäli Kouvola alkaa kehittää omaa erikoissairaanhoitoaan. Kouvola voi jatkossa ostaa palveluja Päijät-Hämeestä.
Hyvästi Hyvinvoitipuisto, koksista tulee Kotkan kaupungin sairaala.
Millä rahoilla se korjataan saatika rakennetaan uusi (puisto)
Demareille ja muille puiston kannattajille jäitä hattuun?
Keskussairaalasta Kotkan kaupunginsairaala?
Isona kysymyksenä Kati Myllymäki pitää Kymenlaakson sairaanhoito- ja sosiaalikuntayhtymän Carean omistusta ja kehittämistä, kun kuntien ei ole enää pakko olla sairaanhoitopiirin jäseniä.
- Kati Myllymäki
- Kouvolan kaupungin täytyy ottaa kantaa siihen, mitä kaikkea Kotkasta keskussairaalasta ostetaan ja mikä keskussairaala tulevaisuudessa on: jos se ei ole kuntayhtymä, onko se liikelaitos, osakeyhtiö vai kenties eteläisen Kymenlaakson, uuden Kotkan, kaupunginsairaala?
Ei hätää. Järkimieht ottavat ohjat kh:n kokouksessa 21.1.2013. Suoratamo-hanke laitetaan jäihin - ehkä lopullisesti.