Onko tullin ohjeet muuttuneet?

Tarttee tietoa:)

Tilasin normaalisti iHerbistä normaaleja luontaistuotteita, viime vuoden lopulla. Tullista tuli ilmoitus; "tulliselvitettävän lähetyksen saapumisilmoitus" ja ilmoitetaan että jos tavaroiden arvo ylittää 22€, tavarat tulee tullata (ja maksaa vero).

Olen ymmärtänyt että ainakin aiemmin Iherbistä raja on ollut 80$. Onko tilanne muuttunut? Ainakaan Iherb ei ilmoittanut mitään tilatessa.

12

909

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • maiskis vaan sulle

      Joo,. muistan lukeneeni vuoden lopussa että tullausraja muuttuisi juuri tuohon suuntaan. En muista mistä luin sen mutta harmittihan moinen tieto. iHerbistä kun juuri on tullut tilattua tähän asti aina vähintään 50 eurolla kerta, niin jatkossa pitää tehdä sitten paljon pieniä tilauksia ja maksaa suhteessa enemmän postikuluja, jos ei halua selvitellä asiaa tullissa joka kerran. :(

      • ap..

        ja onks niin että lähetyksen arvo saa olla 22€ rahteineen veroineen ? Tullin ohjeissa sanotaan;

        "Tullittomuus ja verottomuus tavaran arvon perusteella
        Tuontitullittomuus myönnetään, jos lähetyksen sisältämien tavaroiden kokonaisarvo on enintään 150 euroa. Tätä arvorajaa ei kuitenkaan sovelleta alkoholituotteisiin, tupakkaan, tupakkatuotteisiin, hajuvesiin eikä eau de toilette -tuotteisiin. Arvonlisäverotuksessa vastaava lähetyksen arvoraja on 22 euroa. Tupakkatuotteisiin, alkoholiin, alkoholijuomiin ja hajuvesiin ei kuitenkaan sovelleta tätä verottomuuden rajaa arvonlisäverotuksessa, kuten ei myöskään valmisteverotuksessa alkoholiin, alkoholijuomiin ja tupakkatuotteisiin." ja

        "Arvonlisäveron perusteena eräitä poikkeuksia lukuun ottamatta tavaran maahantuonnissa on tavaran tullausarvo eli tavarasta maksettu hinta, johon lisätään kuljetus-, lastaus-, purkaus- ja vakuutuskustannukset sekä muut maahantuontiin liittyvät kustannukset kuljetussopimuksen mukaiseen
        ensimmäiseen Suomessa olevaan määräpaikkaan tai muuhun EU:n alueella sijaitsevaan määräpaikkaan saakka. Niihin lisätään vielä maahantuonnista tullauksen yhteydessä valtiolle tai yhteisölle maksettavat muut verot, tullit ja muut mahdolliset maksut. Myös Suomen ulkopuolella maksettavat verot ja muut maksut sisällytetään veron perusteeseen."

        Tuohan ilmeisesti lähes lopettaa jenkeistä tilaamisen...


      • kalaöljykapselit

        uskallanko tilata new chapterin kalaöljykapseleita? Jotkut kalaöljykapselit fimean lääkelistalla



        f


      • ap..
        kalaöljykapselit kirjoitti:

        uskallanko tilata new chapterin kalaöljykapseleita? Jotkut kalaöljykapselit fimean lääkelistalla



        f

        Mitkä ja missä ? Onko nettiosoitetta?


      • tuolta..
        ap.. kirjoitti:

        Mitkä ja missä ? Onko nettiosoitetta?

        nuita new chapterin fish oil kalaöljykapseleita on iherb.com ja luontaistuotteita voi tilata 35.80 euron edestä niin ei mene veroja?


      • ap..
        tuolta.. kirjoitti:

        nuita new chapterin fish oil kalaöljykapseleita on iherb.com ja luontaistuotteita voi tilata 35.80 euron edestä niin ei mene veroja?

        Mistä sulla tuollainen tieto. Kun tullin ohjeissa lukee 22€ ?


      • näin...
        ap.. kirjoitti:

        Mistä sulla tuollainen tieto. Kun tullin ohjeissa lukee 22€ ?

        lisäravinteista 14% alv. luin tuolta vitamiinit keskustelusta


    • ei oo enää halpaa

      Tilausohjeet:

      "1. Tilatessa yli 40 dollarilla Airmail postikulut ovat vain 4dollaria (normaalisti 6dollaria).

      Lisäksi ensitilaajat saavat ensimmäisestä tilauksesta, joko 5 dollaria alennusta (ostokset alle 40 dollaria) TAI 10 dollaria alennusta, mikäli ostosten arvo on yli 40 dollaria.

      2. Paino vaikuttaa postikuluihin. Alle 1,814kg:n (tai 4 pounds) tilaukset kulkevat edullisesti airmaililla. Joko 6$ tai 4$ riippuen ostoksien summasta.

      3. Kannattaa muistaa tullirajat. EU:n ulkopuolisissa tilauksessa verot peritään, mikäli verojen osuus on yli 5euroa, eli ALV 24% tuotteissa raja on 20,83 euroa. Luontaistuotteet (elintarvikkeet/lisäravinteeet) menevät ALV 14% mukaan (raja 35,71 euroa). Itse pidän iHerbin ostokset 40 dollarin tuntumassa, että saa halvemmat postikulut, ja tulliin paketin jääminen on epätodennäköistä.

      4. Pidä silmällä "serving size" kohtaa, joka kertoo annoskoon. Joitakin tuotteita pitää ottaa moninkertaisesti, että saa päivittäisen suosituksen verran. Eli pillereiden määrä jaettuna hinnalla, ei välttämättä tarkoita hinta/laatusuhteeltaan parasta tuotetta.

      6. Muista valita ilmainen näyte mukaan tilaukseen (Ylhäältä kohdasta: "Freebies!"). Huom! vain yksi ilmainen näyte per tilaus. Muuten ylimääräisistä näytteistä veloitetaan."

      kopsattu täältä:
      http://kummablogi.blogspot.fi/p/iherb-opas.html

    • vapaakauppa
      • gfhfgjhhjghj

        Voisiko joku laatia paremman adressin? Neljänkympinkin tullittomuusraja on aivan liian alhainen. Monia terveystuotteita ei saa Suomesta ja ne on pakko tilata muualta tai kuolla.


    • VoiOllaTai SittenEi.

      Minä ymmärsin tullin uudet ohjeet seuraavasti;
      Kun lähetyksen arvo rahteineen on alle 35€, niin ei tartte maksaa tullia, eikä vissiin muitakaan ylimääräisiä maksuja. Tuo tarkoittaa tämän päivän kurssilla että lähetys on alle 47$:aa.

    • Uusi tilanne;

      Näyttää seuraavalta, ainakin joidenkin tuotteiden osalta;
      - Iherbissä on niin halvat tuotteet että kannattaa maksaa se 6$:n tai 4$:n rahtimaksukin. Ainakin niissä tuotteissa joita itse käytän.

      Olen yrittäyt etsiä Euroopasta luontaistuotefirmoja, olen löytänyt seuraavat;
      http://eu.lef.org/index.php
      http://www.ciao.fr/
      http://www.vitamarket.net/fi/
      http://www.amazon.co.uk/ref=gno_logo/280-8428778-6735860
      Toi viimeinen on sellainen että se toimii useassa maassa, mutta rahti on pirun kallis.
      Itse yritän tehdä sillai että kasaan ostokset 40$:n päälle rahti 4$, niin se on yhteensä alle 35€, joka lienee tullittomuus raja. vai onkohan. Itse tilasin juuri, saa nähdä tuleeko tullia.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      52
      3430
    2. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      20
      2292
    3. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      134
      1930
    4. Huomasitko? Tidjan Ban tyttöystävä paljastui - Tuttu kohutusta rakkausrealitystä

      Ban tyttöystävä on Kolmiodraama-realityn Heidi Kytö. Ba ja Kytö kertoivat maaliskuussa 2026 somessa, että he ovat seurus
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1438
    5. Alkuperäinen Jeesuksen antama kastekäsky on Matteuksen evankeliumissa

      Matt.28:16-20 16 Ja ne yksitoista opetuslasta vaelsivat Galileaan sille vuorelle, jonne Jeesus oli käskenyt heidän menn
      Kaste
      163
      1187
    6. Pistä joku tunniste vuosien takaa

      Meidän välillä. Naiselta pyydän.
      Ikävä
      55
      1072
    7. Vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden kasteesta.

      Nykyaikana on niin paljon tietoa saatavilla että vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden myös kristillisestä kasteesta. R
      Kaste
      450
      1042
    8. Pidätkö vielä elämäsi

      Rakkautena minua
      Ikävä
      59
      863
    9. Mietin tässä yhtä kysymystä

      Pysyisitkö minun kävelytahdissa mukana?
      Ikävä
      72
      797
    10. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      33
      793
    Aihe