epäilys

Olen 14-15v tyttö. Välillä olen iloinen ja huoleton. Nauran kaikelle ja olen valmis tekemään mitä vain. Toisinaan taas makaan vain sängyssä enkä tee mitään. Tuijottelen viiltely kuvia ja suunnittelen itsemurhaani.
Välillä nuo masennus jaksot kestävät tunteja, tai viikkoja. Sitten alkaa ilo ja huoleton jakso joka kestää suurinpiirtein saman ajan.

Mitä luulette, voisiko minulla olla kaksisuuntanen?
10210
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Tuohon voi olla monta selitystä:

Voi olla kaksisuuntaisen oireilua
Voi olla epävakaan persoonallisuushäiriön piirteitä
Voi olla myös ihan normaalia hormonitoiminnan kehittymiseen ja murrosikään liittyvää oireilua

Saatko mitään apua tilanteeseesi? Oletko käynyt puhumassa koulun terkkarille tai nuorisopuolen psykiatrisissa palveluissa?

Suosittelen hankkimaan apua.

Koska jos kyse on kaksisuuntaisesta, oireilu ei hoitamattomana hellitä, vaan voi pahentua :( Oikealla lääkityksellä saat elämäsi takaisin ja pystyt opiskelemaan, rakastamaan jne kaikkea kivaa.

Voimia kovasti tilanteeseesi!

Äänestä

En saa mitään apua mistään. Välillä olen jo menossa puhumaab ja välillä taas en halua. Tätä on nyt ollut jo yli vuoden. Viisi vuotta sitten perheenjäseneni kuoli tehtyään itsemurhan. Epäilen että hänellä olisi ollut masennusta tmv joka olisi peritynyt muhun..

Mä en nyt yhtään tiedä mitä teen. Jos menen kertomaan maanisessa tilassa jollekin niin pelkään että mitä teen itselleni kun masennus iskee? :s

Äänestä

Auttakaaaaa :

Äänestä

En mä muuta keksi ku et menet terveyskeskukseen juttelemaan asiasta. Sieltä sit lähettävät esimerkiks psykiatrian polille ni saat tarvitsemasi avun. Ei oo oikein muuta keinoa ku hakea apua. Mitäs jos kertoisit vanhemmille?

Äänestä

Isää ei varmaankaan kiinnosta yhtään. Luulisi että kiinnostaisi mutta ei. En vain uskalla, saan masennus jakson ja tapan itseni silloin.

Pöh, ehkä annan vain tämän olla, en hämmennä soppaa enään.

Äänestä

Hei
Mitä WWWeee Sinulle kuuluu tänään?
Mene juttelmaan koulunterkkarille asiasta.
Varmaankin oireesi voivat olla ihan ikääsi liittyvää aikuistumisen juttuja.
Ei se tämänpäivän nuorena oleminen helppoa ole.
Jos sinulla mielialat vaihtelee voimakkaasti ,niin vältä ainakin masennuslääkkeitä koska ne voivat laukaista kaksisuuntaisen sellaisilla henkilöillä.
Niitähän ne kuitenkin tarjoavat, mutta vaadi ensiksi terapiaa.
Voimia Sinulle ja rohkeasti vaan asioitasi hoitamaan kyllä ne sitten selviää mitä ne oireesi ovat.

Hae

Äänestä

Voi olla, että sulla ei ole bipoa tai sitten on - ihan sama. Kannattaa kuitenkin pyrkiä selvittämään ongelma ennen kuin alkaa itseään sen takia tappamaan. :X

"Hyvällä" tsägällä sulla voi olla esim. kilpirauhasen vajaatoimintaa, joka on täysin korjattavissa lääkityksellä jne.

Äänestä

en tiedä. Mutta mulla masennus alkaa tuolleen. Välillä on hyviä kausia ja välillä masentaa. Sitten ne hyvät ja tarmokkaat päivät vähenee ja jäljelle jää masennus.

Äänestä

Mä olen ihan metsässä. Tekee vain mieli itkeä vaikka syytä ei ole. :

Äänestä
  • En pysty enää edes itkemään. Lintsaan nykyään ja käyttäydyn milloin mitenkin. Apuva!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


wwweee kirjoitti:

Olen 14-15v tyttö. Välillä olen iloinen ja huoleton. Nauran kaikelle ja olen valmis tekemään mitä vain. Toisinaan taas makaan vain sängyssä enkä tee mitään. Tuijottelen viiltely kuvia ja suunnittelen itsemurhaani.
Välillä nuo masennus jaksot kestävät tunteja, tai viikkoja. Sitten alkaa ilo ja huoleton jakso joka kestää suurinpiirtein saman ajan.

Mitä luulette, voisiko minulla olla kaksisuuntanen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu