E-lomakkeen tekeminen

nottechy

Voikos joku neuvoa miten voi tehdä e-lomakkeen? Voiko sellasen tehdä kotikoneella? Ja onko se miten vaikeaa? Kiitos asiallisista vastauksista

6

628

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 40-40

      Mikä on e-lomake mielestäsi?

      Jos se on vähänkään (mielestäsi) sitä mitä minä kuvittelen, niin toi kysymys menee melkein kotisivujen ja java scriptien puolelle.

      Tekstinkäsittely systeemeissäkin on noita täytettäviä PDF yms. muita juttuja.

      • nottechy

        Ajatuksena oli tehdä kyselylomake, jonka vastaajat voivat täyttää.


      • 2+3

      • nottechy kirjoitti:

        Ajatuksena oli tehdä kyselylomake, jonka vastaajat voivat täyttää.

        Onko tarkoitus tehdä web-sivulla oleva lomake, johon kuka vain voi kirjoittaa mitä vain ja yleensä kirjoittaakin? Vaiko lomake, jonka voi täyttää, jos on saanut tunnuksen ja salasanan? Vai ehkä lomake, jonka voi täyttää ja tulostaa ja sitten lähettää postitse?

        Vastaukset riippuvat siis olennaisesti siitä, mitä halutaan tehdä. Yksinkertaisin vaihtoehto (lomake, jonka kuka tahansa voi täyttää, ja jonka tiedot tulevat sinulle sähköpostilla) on varsin helppo tehdä – ja siksi sellainen tuottaakin sinulle helposti tolkuttomasti roskapostia. Muut ovatkin sitten jo vaativampia tehdä.


    • karvainen mika

      Itse lähtisin ajatuksesta, että kuka viitsii täyttää mitään lomaketta joten onko sille tarvetta? Vastauslomakkeita voi tehdä monenlaisilla systeemeillä ja oikeastaan ratkaisevat tiedot puuttuu, jotta vois mitään järkevää ehdottaa. PDF käy kyllä mutta se ei ole mukava täytettävä.

    • HTML-lomake

      Ilmeisesti kyse on simppelistä webbi-sivulla olevasta lomakkeesta. Idealtaan saman tyylinen kuin tämä s24 keskusteluviestilomake, josta kuitenkin vastaukset ohjataan sähköpostiin. Tällöin kyse olisi perusmallisesta html-lomakkeesta mutta mutta... Jos html:stä ei ole tuntumaa, tuskin kannattaa lähtee tuon takia treenaamaan.

      Yksi tapa on käyttää jotain online-palvelua. Googleen haku: Online Form Builder. Kotimaisiakin voi etsiä esim. https://e-lomake.fi/ mutta eipä taida ihan ilmaista löytyä.

      Www-sivupalveluitahan löytyy myös ilmaisia. En tiedä mutta joissain voi olla käytössä myös lomaketyökalut.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      60
      1069
    2. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      98
      1044
    3. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      21
      892
    4. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      61
      830
    5. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      135
      812
    6. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      124
      805
    7. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      56
      704
    8. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      25
      699
    9. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      45
      666
    10. Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta

      https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen
      Kuhmo
      15
      656
    11. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      620
    12. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      607
    13. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      83
      586
    14. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      128
      583
    15. Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa

      Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      142
      582
    16. Voisiko vielä välillemme jotain kehittyä

      Vai heihei ja ei nähdä enää.
      Ikävä
      35
      580
    17. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      46
      578
    18. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      47
      568
    19. Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!

      Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m
      Tv-sarjat
      6
      543
    20. Pahkalassa tapahtuu

      Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi
      Parkano
      11
      529
    Aihe