Asuntolaina

tummatukka5

olen ostamassa ensimmäistä asuntoa itselleni, rivitalo
antakaa vinkkiä minkälainen asuntolaina kannattaa ottaa
mikä korko?
kiinteä?
euribor, prime?
kannaattaako ottaa 100% vakuus sairauden/työttömyyden varalle..kokemuksia?
kallis, uskaltaako olla ottamatta? kattaako henkivakuutus saman asian?

5

534

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • stiiiii

      Muista myös ,et osta sitä asuntoa,ainoastaan osakkeet saat hallintaan.asunto on yhtiön.ja nykyään kaikki remontit täytyy ilmoittaa etukäteen,saat ainoastaan maalata ja tapetoida asuntoa ilmoittamatta.ittellä oli kyllä viimenen rivari osake mikä ny on.

      • tuuri huono

        Totta, me ajateltiin että ostettaisiin oma asunto, mutta sehän on totta että vain osakkeet siinä ostetaan ja itse sisätiloja hallitaan.

        No, joissaki tapauksissa se rivari on parempi kuin kerrost. koska on pihaa vähän msitä nauttia, jos siitä pääsee nauttiin. Meillä uusi seinänaapuri on tosi vittum***nen akka, joka huutaa kuin pöljä. On muuten pöljä, ihan oikeesti. Sen huomaa kun akan kanssa keskustelee vain minuutin ajan, että normaalin kanssa ei keskustele. Jos noin huonoo tuuria on sinun kohdalla, niin harmi vaan...


    • 234242

      Mutta: ilmoittamalla saat remontoida koko kämppäsi lattaista kattoon. Remontin kieltämiseen täytyy olla joku peruste. Valvonnan voi hoitaa vaikka joku hallituksen jäsen. Yleensä ei tarvita ulkopuolisia valvomaan pienemmissä yhtiöissä.

      Mutta tosiaan: ostat vain osakkeet, eli et omista kuin sisäpinnat yms. Toisaalta toimii myös toisin päin: eli eipä ole juuri mitään riskiä ostaa koska yhtiö omistaa ja vastaa kaikista rakenteista jne.

      Mitä tulee lainoihin niin: niin lyhyt euribor kuin vaan mahdollista, mitään korkokattoja, vakuutuksia yms. ei kannata ottaa. Kaikki näistä on tehty vain pankkien voiton kasvattamiseen. Tilastollisesti näin on halvinta.

      Jos ostat ns. muuttovoittoiselta ja kasvavalta alueelta talon, hinnannousu pitkässä juoksussa on 100% varma.

    • lisäedelliseen

      Toki jos yhtiössä tulee jotakin häikkää. Maksat siitä yhtiövastiikeen mukaisesti. Vastikkeet yleensä saavat helposti vanhoissa taloissa kylkeensä esim rahoitusvastikkeen siivun. Eli olet maksamassa vaikka jollain muulla olisi huono onni

    • ...................

      Me otettiin yhdellä periaatteella, valittiin Nordean lainavaihtoehdoista yksi. (makseltiin entien korkoja alussa) Vuoden päästä muutettiin se toiseksi Nordeassa, koska katsottiin että toisella tavalla saadaan kämppä nopeemmin maksetuksi.

      Sopparin teosta on n. 6 v aikaa, Jos vielä on tällainen mahis että voit 1x vuodessa tehdä muutoksia haluamaasi suuntaan, niin sehän on joustavaa.

      Käytiin kaikki pankit läpi ja saatiin tosta halvin korko siksi juuri tuo pankki, mutta kannattaa käydä useempi pankki läpi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 124
      1345
    2. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      141
      1219
    3. Costa Rica on tympeän makuinen kahvi

      Ostin kahvin hinnan romahduksen kunniaksi Costa Rican "Premium Blendiä". Piti olla sataprosenttista arabialaista. No ain
      Maailman menoa
      65
      1151
    4. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      234
      1127
    5. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      57
      1006
    6. 63
      891
    7. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      83
      861
    8. Mitä on mietteissäsi

      Tänään?
      Ikävä
      65
      677
    9. Onkin niin, että olet hulluna minuun

      mutta et uskalla sitä tuoda ilmi. Salaa haaveilet kiihkeästä suhteesta, vaan siihen se jää, ja syyksi esteet ja muut. S
      Ikävä
      33
      658
    10. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      39
      575
    11. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      14
      550
    12. Vieläkään ei voi opiskella kursseja korkeakoulussa?

      Vaikka lakiin tehty muutos hän ei saanut opiskella työttömyystuella. https://yle.fi/a/74-20244925
      Työttömyys
      13
      537
    13. Taidan luopua

      Sinusta.
      Ikävä
      33
      534
    14. Jälleen näin nainen unta sinusta

      Aika usein tulet uniini, enkä tiedä, mitä se tahtoo minulle sanoa. Tällä kertaa en ollut kotonasi, vaan ulkona jossain t
      Ikävä
      28
      529
    15. Mikä on hulluinta?

      Mitä ikäväsi kohde on tehnyt?
      Ikävä
      32
      529
    16. Et taida olla ihan varma

      Päätöksestäsi?
      Ikävä
      65
      498
    17. En haluaisi sanoa tätä

      Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari
      Ikävä
      39
      475
    18. Et siis halua

      Kansssani mitään
      Ikävä
      29
      469
    19. Onko kipuraja

      Jo ylitetty?
      Ikävä
      51
      451
    20. Miltä tuntuu

      olla erossa kaivatustasi?
      Ikävä
      24
      437
    Aihe