Miten pääsen Keralaan Goalta parhaiten?

Keralakerala?

Hei
Kertokaa hiukan mikä paikka tuo Kerala on? Olen lähdössä ekaa kertaa Goalle ja kiinnostuin tuosta Keralasta. Miksi sinne kannattaisi mennä? ja miten Goalta pääsee sinne parhaiten? Majoitus, hinnat yms kiinnostaa?

8

305

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jgirpegjrpjg

      Palasin viime perjantaina Goalta. En itse käynyt Keralassa, mutta kuulin että jotkut ryhmästämme olivat menossa sinne junalla. Taksilla vaan juna-asemalle ja sieltä sitten matkaan.

    • Junalla, bussilla,

      lentäen. Tietysti vähän riippuu siitä minne päin Keralaa olet suuntaamassa.

      Muutenkin kysymyksiisi on hiukan hankala vastata jos et ensiksi kerro minne olet matkalla. Kaupunkilomalle Kochiin? Houseboateilla killumaan? Vai kenties rantalomalle Kovalamiin?

      Kun vilkaiset Keralan karttaa, niin huomaat että kysymyksessä on huomattavasti isompi osavaltio kuin Goa, joten ilman täsmennyksiä kysymyksiisi on vaikea vastata.

      Kochissa hotelleita ja muuta majoitusta löytyy ihan laidasta laitaan. On kalliita hienostohotelleja, mutta yhtäläisesti löytyy halpoja hostelleja. Rantakohteet ovat noin yleisesti ottaen hintatasoltaan halvempia kuin Goalla, joka on kalliisti hinnoiteltu turistirysä.

      Ostostentekopaikkoina Kochi ja Trivandrum ovat vallan mainioita. Keralassa on sama juttu rantapaikoissa kuin Goallakin. Sinne saapuu kaupustelijoita eri puolilta Intiaa turistikaudeksi tekemään vuoden tilinsä. Osa kaupustelee rannoilla, ja osalla on kiinteät liikkeet. Sopii niille, jotka jaksavat vääntää hinnoista tuntitolkulla.

      Miksi Keralaan kannattaa mennä? Miksi ei? Onhan siellä nyt sentään monta kertaa enemmän nähtävää kuin massaturismin pilaamalla Goalla. Tälläkin palstalla on niin moneen kertaan kerrottu Keralan nähtävyyksistä, ja kun ne saa googlaamallakin niin helposti nähtäväksi, niin enkatso aiheelliseksi listata niitä enää uudestaan.

    • Harri Repomies

      Jos rantalomalle menossa niin Varkala on tsekkaamisen arvoinen paikka.

      • Olen kanssasi

        samaa mieltä. Otin Kovalamin esimerkiksi lähinnä siksi, että se on Keralan eteläisin rantamesta. Omasta mielestäni tosin aivan karmea paikka, kiitos brittiörveltäjien. Itse hakeutuisin mielummin vaikka Alllepien liepeille huomattavasti rauhallisemmille rannoille.


    • jippii 2013

      Onko skoottereita mahdollista vuokrata Kochilta ?

      • Voiko Helsingistä

        ..ostaa ruokaa? Joo ei sieltä saa vuokrattua, ei ole ainuttakaan skootteeria siellä ja tehtaaltakin loppu...


    • indiawithlove

      Junalla pääsee. Itse viime lokakuussa matkustin junalla Keralasta Goalle.

    • KeralaLove

      Helpoin ja halvin tapa on matkustaa Goalta Keralaan junalla.
      Netravati Express starttaa Madgaon juna-asemalta klo 23.10 joka päivä ja on perillä Trivandrumissa seuraavana päivänä n. klo 18.40. Matkan kestoksi tulee siis hieman alle 20 tuntia.
      Junaliput saa helposti ostettua Panjimista Konkan railwayn toimistosta, sijaitsee linja-auto asemalla. Tai sitten juna-asemalta. Matkatoimiston kautta junalippuja ei kannata ostaa ellei halua maksaa tuplahintaa.

      Seurustelen Keralasta kotoisin olevan miehen kanssa. On tullut käytyä siellä muutaman kerran joten jos on jotain kysyttävää niin kysy ihmeessä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7513
    2. 96
      5379
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      83
      4997
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      136
      4374
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      11
      3120
    6. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      46
      2752
    7. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2749
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      61
      2357
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2314
    10. Suudeltiin unessa viime yönä

      Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit
      Ikävä
      21
      1900
    Aihe