Kuskinpuolen ovi vuotaa sadevettä sisäpuolelle

Rellux

Kuskinpuolen ovi vuotaa sadevettä. Vesi kerääntyy oven sisäpuolella alhaalla olevaan lokerikkoon. Mistä vesi tulee? Onko sadeveden poistokanavat tukossa? Onko jokin tiiviste rikki? Onko muilla tapahtunut vastaavaa? Vettä vuotaa sisäpuolelle yllättävän vesikelillä..

9

3696

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jjkjkjjk

      Tytön autossa sama juttu, tarkistin poistokanavat irrotamalla kaiuttimen kaikki reijät oli auki. Vesi valuu oven sisäpuolella lokerikonreunaa pitkin ja siitä imeytyy lokeron sisälle, tiivistä lokero sisäpuolelta vaikka silikoonilla.

    • kjikji77

      Tarkoititko lokeron sisäpuolella kaijutinkotelon sisäpuolta?

      • Katjaniina

        Mulla sama homma.. Poika koitti korjata, tiivistää ja ei onnistunut.. No enpä säilytä "vesikulhossa" enää mitään.. Kuin limsapulloa "välskärinä"... Jossain korjaus ohjeissa joku oli ottanut sivupeilin pois tiivistänyt jonkin kolmion ja oli jeesannut ettei niin kauheasti sada sisään.. Nääkin näitä ah ihania tyyppivikoja! :)


    • ex-rellu

      Entisenä meganen omistajana tulee käytyä aina joskus tällä palstalla ja taas tulee tämä sama asia, josta minäkin olen joskus tehnyt aloituksen. Huolloissa ei tehty koskaan sitä, mitä pyysin, eli otettu oven verhoilut pois ja katsottu mistä se vesi sinne lokeroon tulee. Se vesi ei tullut koskaan ajon aikana, vaan aina, kun auto oli sateessa paikallaan; hiljainenkin sade riitti. Siellä oven sisärakenteissa täytyy olla joku, jota pitkin se vesi, jonka kuuluisi valua poistoreikien kautta ulos, valuukin oven lokeroon. Huollossa "ratkaisivat" tämän asian niin, että suttasivat jotain silikoonimönjää kaikki raot täyteen sieltä lokeron pohjalta, ettei vettä enää tulisi. Ei tullut enää. Mutta tippaakaan vettä ei tullut myöskään vedenpoistoaukoista!
      Vaihdoin auton pois.
      ...rellun mainos mukaeltuna: Miksi olet näin kaukana kotoa?---- En tiedä, mutta ei sitä kotinurkilla kehtaa tällaisella..

      • Renaultisti

        Vesi tulee ikkunatiivisteen kautta ja valuu kaiutin elementtiä pitkin. Korjaus tässä, että liimaa silikoonilla muovilipareen kaiutin elementin yläpuolelle, että valuu sen oikeaan paikkaan vedenpoistoreiästä


      • Sammoomaata

        Pösö 406, sama vika. Ratkaisin tekemällä reiän oven tiivisteeseen alas. Hyvin toimi, valutti vedet ulkopuolelle, eikä sisään.


    • urpourputtaja

      Tyyppivika renussa. Pitäisi ymmärtää vaatia äyskäri kun renun ostaa. Itse laitoin sanomalehden rullalle ovilokeroon.

    • faktaaaaaaaaa

      Folkkarin ja bemarin tyyppivikaa on näköjään myös relluis!

    • meksurellunen

      Tuleeko muilla takaluukun muoviseen pohjaan vettä. Onko jotain tehtävissä tälle vai pitääkö porailla reikiä täyteen....

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      84
      5880
    2. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      3517
    3. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      157
      2033
    4. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      227
      1959
    5. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      174
      1731
    6. Martinan bisnekset rajusti tappiolla

      Seiska 28.7: nousukiito katkesi, yritykset C-luokkaa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      282
      1485
    7. Voiko olla, onko se tosiaan niin että

      Kumpikin rakastetaan toisiamme. Nyt pitää sukeltaa pakastimeen ❤️🥵
      Ikävä
      57
      1021
    8. Tiedätkö mitä kaivattusi harrastaa?

      Minä en tiedä.
      Ikävä
      67
      1001
    9. Metsa Man Extra kanava toimii hyvin

      ja sieltä voipi kahta vanhoja vitejoita pahimpaan puutteeseen. Peukalot ylös.
      Tuusniemi
      21
      990
    10. Mitkä yleiset huonot tavat ihmisillä ärsyttävät sinua ?

      Aloitukseen saa vapaasti purkaa tuntojaan. Itseäni hiukan kiusaa, kun saman talon asukkaat eivät vastaa tervehdykseen.
      80 plus
      109
      927
    Aihe