Aloittelijalle helppoja neuvoja luistelusuksen voiteluun?

hmv

Hei!

Kaipaisin neuvoja, miten uudenkarheat Karhun luistelusukset tulisi voidella, mahdollisimman yksinkertaisesti.
Pohjakäsittelyä tms. ei suksissa tietääkseni ole.
Hiihtokilometrejäkään tuskin talven aikana mahdottomasti tulee, joten sitä mukaa sitten mahdollisimman yksinkertainen ja helppo voitelusysteemi?
Vienko sukset suoraan voideltavaksi jonnekin liikkeeseen, vai voinko tehdä itse?
Netistä saa niin paljon eri tietoa, etten oikein tiedä mikä on kätevintä.

9

544

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei tartte ehkä mitää

      Kokeile ensin hiihtää niillä ilman voiteluja.

      Saattavat luistaa mukavasti jo siltään.

    • hmv

      ^ Ok, kokeilen noin.
      Sukset ovat muutaman vuoden vanhaa mallia, Karhu Crystal skating sr, grafiittipohjaiset sukset.
      Käytettynä ostin, joskaan edellinen omistaja ei ollut käyttänyt niitä kertaakaan, eikä tietääkseni vahauttanutkaan.
      Itse en osaisi minkään silitysraudan kanssa ruveta vahaileen, joten siksi tiedustelen onko muuta systeemiä huoltaa näitä itse?

    • Jos ei käytä voitelurautaa (vanhaa silitysrautaa), niin kyllä pikaluistot myös auttaa. Itse olen toisinaan laittanut luistopastaa. Se on äkkiä levitetty ja 15min kuivumisen jälkeen harjataan (nailonharjalla), niin luistaa paremmin.

      Noista kylmänä voiteluista sanotaan, että kuluvat nopeasti pois. Onko tuo niin iso haitta aloittelevalla luistelijalla, kun matkat ei ole niin pitkiä vielä. Suksille ei tule niistä mitään vahinkoa, hiihtämisestä enemmän ... :)

      Voihan ne sukset viedä johonkin liikkeeseen voideltaviksi. Joku saattaa sielläkin laittaa luistopastan (& antaa lopun purkkia mukaan). Mulle yhdessä liikkeessä sanoi tuohon tapaan. Itse silloin tällöin laitan pohjustusluistovoiteen kuumentamalla ja jos huvittaa, niin kelin mukaista luistoa. Olennaisinta on ehtiä ladulle...

    • Aika turhaa hommaa

      Älä kuitenkaan ota stressiä voiteluista. Oleellisinta on siis ehtiä ladulle, eikä tussailla kemikaalien parissa.

      Luistovoiteluilla ei kuitenkaan saada kummoisia aikaan luiston suhteen.

    • carpas1

      Kun hiihtää eri keleillä ilman voiteita tai siklattuna (Kuzmin 60 e), niin saa tuntumaa että minkä tyyppiset ne ovat. Ja miten toimivat kovalla alustalla eli lipsuvatko miten sivulle ja jos pahasti lipsuvat niin ovat silloin vaikeat. Pakkasta kun on yli 13-15 astetta, niin parafiinia tarvitaan ellei sitten ole juuri lauhtumassa, jolloin luisto voi olla loistava ilman voiteita . Pikku pakkanen luistaa yleensä ilman voiteita tai siklattuna myös paitsi kun kosteutta on liikaa esim. lumisateessa ja tarvitaan fluoria ja kuviota. Karkealla ja tykkilumella luistaa ilman voiteita tai siklattuna. Vesikelillä huomaa imun heti, jos suksi ei vesikelille sovi. Karkealla kuviolla voi vähän auttaa tilannetta.

    • hmv

      Epäselväksi minulle jäi, että meneekö sukset mahdollisesti pilalle, jos en niille tee mitään pohjustuskäsittelyä ollenkaan ennen käyttöä? Jos siis lisään vaan esimerkiksi tätä luistopastaa tms.

      • Paras tapa poista ne suksen pohjista on hiihtää 10km :) Siis lähtee selvästi helpommin kuin kuumana pohjaan laitettavat voiteet. Niitäkään ei laiteta pohjaan suojaamaan sitä kulumiselta. Nekin kuluu sieltä 100..200km hiihdolla.


    • Ei tarvitse mitään

      Sukset eivät todellakaan mene pilalle ilman pohjustuskäsittelyä.

      Pikemminkin pohjustus on pieni riski, koska siten voi taitamattomuuttaan saada suksien pohjat pilalle.

      Ladulle siitä jo!

    • Moi hmw

      Ootkohan kuullut sellaista pikavoiteista mitä laitetaan suoraan pullosta sutimalla sukseen. Ilmeisesti et. Koklaa niitä. Niillä saa aivan kelvollisen, joskus aivan huippuluiston jollekin vitosen lenkille jopa pidemälle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."

      Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      107
      3225
    2. GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad?

      GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad? Tänään jännittävä finaalilähetys
      Voice of Finland
      43
      1177
    3. Arvaa miten paljon

      Haluan sua?
      Ikävä
      83
      1162
    4. Tämä on kyllä heittämällä erikoisin ihmissuhde mitä on koskaan ollut

      Hulluinta on se että ei edes ole varsinaista suhdetta minkäänlaista, mutta tuntuu kuin olisit elämässäni mukana koko aja
      Ikävä
      53
      1102
    5. Helikopteri pörrää ja POLIISIT on eristettynä pururadan vieressä!

      Suojatehtävä pitää kiireisenä. Kulut ovat kovat!
      Pudasjärvi
      35
      1032
    6. Mikä teki vaikutuksen

      että ihastuit kaivattuusi? 🔥
      Ikävä
      47
      899
    7. Mitä toiveita ja ajatuksia sulla

      On kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      67
      878
    8. Luuletko, että löydämme vielä

      Yhteyden takaisin? Miehelle ....
      Ikävä
      53
      867
    9. Autolla puuhun

      Halapahallin kohilla auto puuhun, lujaa on tultu ja ei oo pysyny hallinnassa. Taisipa olla lundin pojan auto, eipä tainn
      Oulainen
      25
      864
    10. Tunnustan

      Vaikka peitän sen erittäin hyvin niin tunnustan että pidän sinusta erittäin paljon, mieheltä naiselle
      Ikävä
      39
      862
    Aihe