Hei!
Kaipaisin neuvoja, miten uudenkarheat Karhun luistelusukset tulisi voidella, mahdollisimman yksinkertaisesti.
Pohjakäsittelyä tms. ei suksissa tietääkseni ole.
Hiihtokilometrejäkään tuskin talven aikana mahdottomasti tulee, joten sitä mukaa sitten mahdollisimman yksinkertainen ja helppo voitelusysteemi?
Vienko sukset suoraan voideltavaksi jonnekin liikkeeseen, vai voinko tehdä itse?
Netistä saa niin paljon eri tietoa, etten oikein tiedä mikä on kätevintä.
Aloittelijalle helppoja neuvoja luistelusuksen voiteluun?
9
553
Vastaukset
- Ei tartte ehkä mitää
Kokeile ensin hiihtää niillä ilman voiteluja.
Saattavat luistaa mukavasti jo siltään. - hmv
^ Ok, kokeilen noin.
Sukset ovat muutaman vuoden vanhaa mallia, Karhu Crystal skating sr, grafiittipohjaiset sukset.
Käytettynä ostin, joskaan edellinen omistaja ei ollut käyttänyt niitä kertaakaan, eikä tietääkseni vahauttanutkaan.
Itse en osaisi minkään silitysraudan kanssa ruveta vahaileen, joten siksi tiedustelen onko muuta systeemiä huoltaa näitä itse? Jos ei käytä voitelurautaa (vanhaa silitysrautaa), niin kyllä pikaluistot myös auttaa. Itse olen toisinaan laittanut luistopastaa. Se on äkkiä levitetty ja 15min kuivumisen jälkeen harjataan (nailonharjalla), niin luistaa paremmin.
Noista kylmänä voiteluista sanotaan, että kuluvat nopeasti pois. Onko tuo niin iso haitta aloittelevalla luistelijalla, kun matkat ei ole niin pitkiä vielä. Suksille ei tule niistä mitään vahinkoa, hiihtämisestä enemmän ... :)
Voihan ne sukset viedä johonkin liikkeeseen voideltaviksi. Joku saattaa sielläkin laittaa luistopastan (& antaa lopun purkkia mukaan). Mulle yhdessä liikkeessä sanoi tuohon tapaan. Itse silloin tällöin laitan pohjustusluistovoiteen kuumentamalla ja jos huvittaa, niin kelin mukaista luistoa. Olennaisinta on ehtiä ladulle...- Aika turhaa hommaa
Älä kuitenkaan ota stressiä voiteluista. Oleellisinta on siis ehtiä ladulle, eikä tussailla kemikaalien parissa.
Luistovoiteluilla ei kuitenkaan saada kummoisia aikaan luiston suhteen. - carpas1
Kun hiihtää eri keleillä ilman voiteita tai siklattuna (Kuzmin 60 e), niin saa tuntumaa että minkä tyyppiset ne ovat. Ja miten toimivat kovalla alustalla eli lipsuvatko miten sivulle ja jos pahasti lipsuvat niin ovat silloin vaikeat. Pakkasta kun on yli 13-15 astetta, niin parafiinia tarvitaan ellei sitten ole juuri lauhtumassa, jolloin luisto voi olla loistava ilman voiteita . Pikku pakkanen luistaa yleensä ilman voiteita tai siklattuna myös paitsi kun kosteutta on liikaa esim. lumisateessa ja tarvitaan fluoria ja kuviota. Karkealla ja tykkilumella luistaa ilman voiteita tai siklattuna. Vesikelillä huomaa imun heti, jos suksi ei vesikelille sovi. Karkealla kuviolla voi vähän auttaa tilannetta.
- hmv
Epäselväksi minulle jäi, että meneekö sukset mahdollisesti pilalle, jos en niille tee mitään pohjustuskäsittelyä ollenkaan ennen käyttöä? Jos siis lisään vaan esimerkiksi tätä luistopastaa tms.
Paras tapa poista ne suksen pohjista on hiihtää 10km :) Siis lähtee selvästi helpommin kuin kuumana pohjaan laitettavat voiteet. Niitäkään ei laiteta pohjaan suojaamaan sitä kulumiselta. Nekin kuluu sieltä 100..200km hiihdolla.
- Ei tarvitse mitään
Sukset eivät todellakaan mene pilalle ilman pohjustuskäsittelyä.
Pikemminkin pohjustus on pieni riski, koska siten voi taitamattomuuttaan saada suksien pohjat pilalle.
Ladulle siitä jo! - Moi hmw
Ootkohan kuullut sellaista pikavoiteista mitä laitetaan suoraan pullosta sutimalla sukseen. Ilmeisesti et. Koklaa niitä. Niillä saa aivan kelvollisen, joskus aivan huippuluiston jollekin vitosen lenkille jopa pidemälle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.4663664Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek152726Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2762114Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia4431988Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.841344- 1561251
Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel631108- 791025
Rakennetaanko yhdessä?
Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä411008- 56999