Paras koiranruokamerkki Saksanpaimenkoiralle?

mertemi

Heipparallaa!

Mikä mahtaisi olla paras ruoka Saksanpaimenkoiralle? Olen ottamassa ensikuussa pentua ja haluan olla mahdollisimman etukäteen valmistautunut asialle.

Minulla itselläni on kolme merkkiä mielessä; Sciense Plan, Royal Canin ja Nutro.
Mikä esimerkiksi näistä olisi paras? Kokemuksia?

Kiitos vastauksistanne :)
- Mira

11

2569

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 7+20

      Jos nuista kolmesta olisi valittava joku niin Nutro. Vilkaisehan Hill'sin ja RC:n tuoteselosteita. Alkaa sanoilla maissijauho tai vehnä. Kumpikaan niistä ei kuulu koiran ruokavalioon.
      Applaws ja Orijen ovat laadukkaita ruokia (riippuen koirasta tietenkin) jos raha ei ole esteenä.

      • mertemi

        Miten niitä on sitten niin puhuttu yksiksi parhaista jos eivät ole lainkaan sopivia? :o Saako Applawsia ja Orijeniä ihan peruskaupoista vai löytyykö vain lemmikkieläinkaupoista tms?

        En ole kovinkaan rikas, mutta tarjoan koiralleni mahdollisimman hyvää ruokaa, ja olen siihen varautunutkin. Voisin kyllä kysyä tässä samalla että minkälaista/merkkistä ruokaa huonompivaraisemmat omistajat tarjoavat sitten koirilleen? Onko nämä perusmerkit esim. Bedigree ja Jahti&Vahti minkätasoisia? Voiko hyvällä omallatunnolla edes rakkaalle koiralle edes syöttää?


    • Viivin mamma

      Meillä alkoi saksanpaimenkoira narttu (silloin 1v4kk) rapsutella itseään ja karvat lähti ihan kauheesti sekä silmät rähmi. Kokeiltiin montaa eri "laadukasta" ruokaa. Aina syötin 2-3 kk jotta nähtiin vaikutus. Mikään ei auttanut. Lopulta kävimme kalliissa verikokeissa, joissa todettin, että on todella allerginen. Yksi tuttava ehdotti kokeilemaan vielä Boosteria. Ostin Boosteria (lila säkki). Rapsutukset ym. loppu kahden viikon kuluttua. Nyt meillä syöty Boosteria 2,5 vuotta eikä rapsutella kuin satunnaisesti, karvat ei lähde eikä silmät rähmi. Turkki kiiltää ja koira on muutenkin hyvin voivan oloinen. Joulukuussa kun käytiin rokotuksella niin eläinlääkärikin kysyi että mitä koira syö kun on niin hieno turkki. Boosterista löytyy myös penturuoka. Ei voi kuin suositella !!!

      • mertemi

        Mistä löytyy ja minkä hintaista on tämä Boosteri?


      • nappula+liha!

      • Viivin mamma
        mertemi kirjoitti:

        Mistä löytyy ja minkä hintaista on tämä Boosteri?

        Booster-koiranruoan jälleenmyyjät löydät www.boosterpower.fi


    • nappula+liha!

      Kasvattaja antaa sinulle kirjalliset ruokinta ja hoito ohjeet. Pelkällä kuivamuonalla älä kuitenkaan pentuasi ruoki, anna päivittäin myös piimää, jauhelihaa ja öljyä.

    • mertemi

      Luetelluista merkeistä kokemuksia?

      - ANF
      - Acana
      - Golden Eagle Holistic

      Löytyy mm Hoidogki-sivustolta.

    • nappuloita ja lihaa!

      Oletko kasvattajan kanssa keskustellut ruokinnasta? Pennullehan annetaan samaa ruokaa mihin se on tottunut kasvattajan luona. Uuteen kotiin muutto uuden ruuan syöminen saattaa aiheuttaa pennulle aikamoisen ripaska rallin, joten tee kuten kasvattajan ohjeissa sanotaan. Myöhemmin voit kuivamuonaa vaihtaa jos koet sen tarpeelliseksi. Muista myös monipuolisuus ruokinnassa, vaihtelevasti eri lisukkeita niin vatsa ja suolisto pysyy kunnossa.

    • Näin meillä

      Meillä syötiin tätä pentuna kasvattajan kehoituksesta: http://www.mustijamirri.fi/tuote/royal-canin-maxi-junior/001404/

      Nappuloita piimää kaksi ateriaa/pv, yksi ateria yrjölänpuuroa ja lihaa merilevä ja öljy.

      N. nelikuisena aloin pikkuhiljaa vaihtamaan RC:n Jahtivahti kanariisiin. Sen jälkeen onkin pysytty J&V muonissa (energia keväällä ja kesällä, Extra energia syksylläja talvella). Päivän toinen ateria on raakaa lihaa/rasvaa merilevä ja öljy. Nappuloiden joukkoon laitan ruuantähteitä.

    • ...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      50
      3834
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3415
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      34
      2791
    4. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2438
    5. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      20
      1869
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1799
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      185
      1756
    8. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      27
      1467
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      386
      1459
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1228
    Aihe