Missäpäin Pieksämäellä on autiotaloja? vai onko ollenkaan?
autiotaloja ym.
32
6578
Vastaukset
- Tyhmäminäkin
No monet kuvaa näitä ympäri maailmaa.On nuita autioita paikkoja mm. aseman takana. Siellä on jännä vanha "
- tyhmälapsellinenym.
Olen tulossa Pieksämäelle muualta, siksi kysyin että onko siellä mitään, kannattaako sinne vaivautua.
Kiitos asiallisesta vastauksesta. :) Niitä saa todella harvoin... - -Kuvaaja-
Katsohan kartalta Kukkaromäki ja Partaharju sekä Mataramäki.Niillä alueilla on paljon hylättyjä taloja.
Haapakoskella on myös jonkin verran.Mikäli tulet autolla,niin näihin paikkoihin on keskustasta 10-30km.
Asemanseudulla on toki jotain vanhaa,mutta hyvin pienellä alueella.
Wanhojen weturitallien takana on muutama pieni autio kohde. - amamtööri
mitähä tyhmää ja lapsellista on muka jos on kiinnostunut autioista rakennuksista.löytyyhän niitä sivuja paljonkin netissä.
autiotalot.org - Vadim1
Miksi kysyt?
Ainakin syksyllä huonosti suomea puhuvat etsivät syrjäkylillä autiotaloja ja myös tyhjillään olevia kesämökkejä.- tyhmälapsellinenym.
Kysyn siksi kun minulla on tämmöinen halveksittu, ivattu ja kaikin tavoin tuomittu harrastus; kuvaan autiotaloja. Miksikö? Historia kiinnostaa.
En ole menossa varkaisiin, majapaikkaa etsimään tai tuhoamaan niitä.
- tyhmälapsellinenym.
Kiitoksia vastauksista.
Eihän siinä olekkaan mitään tyhmää ja lapsellista, nimimerkkini on piruilua tyhmäksi ja lapselliseksi leimaajille. ;) - I feel good
No siitä ei kannata piitata jos joku leimaa mikskäkin.Tärkeintä kun itte tietää mikä on;) Minulla ei ainakaan ole ongelmaa,on leimattu ja mustamaalattu ja haukuttu,silti onnellinen ihminen olen,ihan näillä mitä on annettu ja mikä olen , en aio enkä halua muuksi muuttua,koska silloin minä en olisi minä;D
- Historiajuakko
http://www.aikamatka.net/
Muuten,jos tuota sivustoa,ette ole vielä löytäneet,niin tuolla on paljon mielenkiintoisia kuvia ja todellakin tulee olo kuin olisi aikamatkalla.
Itse olen kiinnostunut näistä hylätyistä rakennuksista ja keräilen kaikkea vanhaa.Olen ostanut jopa voikirnun nurkkaan.Todella vanha ja arvokas.
Luen hyvin paljon historiaa. Jotenkin mielenkiintoisaa pohtia vanhaa aikaa.
Miten silloin tultu toimeen,eletty...
- Peipos
Peiposjärvi-Siikamäki alueella löytyy paljonkin autiotaloja.
- Minäkinolenkiinnostunut
Vr-konepajan lähellä kontiopuistossa on mielenkiintoinen autiotalo ovelta vaan kurkkasin mutta yläkerta ja viikate sekä vanha mekko näkyi
- Vanhapommisuoja
Vanha pommisuoja siellä aseman takana. Aika karmiva mesta..
- etinpommisuojaa
ite oot ettinyt sitä mutta ei ole löytynyt. missäpäin se tarkalleen on?
- pmk
etinpommisuojaa kirjoitti:
ite oot ettinyt sitä mutta ei ole löytynyt. missäpäin se tarkalleen on?
Savon radan museolta lähtee pieni kinttupolku sinnepäin, siellä on vanhoja junanvaunuja sen kinttupolun varrella, et voi erehtyä. Siellä suojassa sitten juopot pitävät majaa.
- Anonyymi
pmk kirjoitti:
Savon radan museolta lähtee pieni kinttupolku sinnepäin, siellä on vanhoja junanvaunuja sen kinttupolun varrella, et voi erehtyä. Siellä suojassa sitten juopot pitävät majaa.
eipä kovin ihmeellienn paikka oo köyny monta kertaa
- UrbEx
Uhomäen metsikössä on vanha kallioon/maan sisään kaivettu rakennelma, jota lienee käytetty lantasäiliönä/varastona tms. Aiemmin oli veturitallien takana vanhoja VR:n puukiinteistöjä. Sittemmin yksi niistä poltettiin ja nyt on kaikki muutkin rakennukset purettu. Kontiopuistossa, VR:n konepajan lähellä on myös yksi laudoitettu omakotitalo, josta joku jo taisi mainitakin. Vanha pommisuoja Konttarin/teollisuuskylän välimaaston metsikössä on myös ihan mielenkiintoinen paikka. Tarvitsee vaan taskulampun mukaan.
- smaani
ajat keskuskatua, nii varmasti löytyy auto taloja. lisää tulee, kun ostovoima kaikkoo muualle.
- smaani
virhe autio.
- Fkkdkkggkkrk
Pommisuoja löytyy lumenkaatopaikalta
- Anonyymi
missä tarkalleen kävisin kahtoo
- Anonyymi
Hieman myöhässä, mutta jos jollain tulisi vastaan.
Kellään tästä kokemuksia, yksin kävin kerran kurkkaamassa vähän ja sisään en uskaltautunut, kun kuului epämääräisiä ääniä?
- moimo7ui2333
Up up,.,.
- rovotkiinni
Autiotaloista on tullut rosvojen kohteita. Rosvot liikkuu kameroiden kanssa, vaikka totuus on viedä tavaraa myyntiin.
- Autiotalonomistaja
Höpö höpö, mitä ne varkaat keikallaan kameralla tekisivät!? Pelkkää turhaa painolastia. Kyllä ne on uhan asiallisia ihmisiä ketkä kameroineen autiotaloissa vierailee.
- dexi
Oliko se valkoinen talo jossa punaiset ikkunakarmit. oliko kukkarokadulla? kontiopuistossa. itse joskus tehnyt mieli tutkia sitä. kyseessä on kuitenkin autiotalo. omalla vastuulla toki, ei ole kielettyä laissa.
- rokrokrokrok
sinä ja minä liikennevaloissa, sinä ja minä autiotaloissa, oujeejee oujeejeej rokkenrol
tietääkö kukaan vielä missä olis, oon yrittäny ettiä mut ei oikeen taho löytyä
- Anonyymi
Entisen poliisi talon alakerta on autio.mee sinne
- Anonyymi
Nosto. Minuakin kiinnostaa.
- Anonyymi
On.
- Anonyymi
koko pieksämäki on autio tilaa et viimeinen sammuttaa valot kun lähtee
- Anonyymi
piesämäki on suomen perä reikä todella surkea paikka ihme etti ole pistetty jo sähköjä pois et huh huh mikä perä hikiä on
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi1537522Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä1305189Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y432670- 2632283
Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu812218Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont672078Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota
Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v5662047Ei tule uni
Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.561110Miksi juuri Venezuela?
Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp2911077Laittaisin whatsuppissa viestin
Jos olisin täysin varma että se on toivottua vielä kun aikaa on mennyt ja että toivot sitä edelleen.661055