Ruutu.fi mainosten ohittaminen

ghostprocal

Tuolla ruutu.fi sivulla ei mainoksia voi ohittaa ja kaikki tuntuu siitä valittelevan ni vinkiksi teille ; Hankkikaa koneellenne Adblock plus, sen saa ilmaiseksi ladattua ja jos on hidas kone niin sekin nopeutuu kun ei kaikki mainokset lataa.

Kun olet asentanut adblock plussan niin ei mainokset enää näy ruutu.fi;ssä. :)

13

6718

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ghostprocal
    • köh

      Ei näy koko videokaan, jos sen vain asentaa.

      Jos ne Ruutu.fi -mainokset haluaa pois, pitää tehdä näin:
      1. AdBlock -painike -> Asetukset -> Mukauta -> Estä lisää mainoksia -> Estä mainos sen osoitteen avulla
      2. "Estä osoitteet, jotka sisältävät tämän tekstin" -kenttään nämä yksitellen:
      @@|http://adserver.adtech.de/?adrawdata/
      @@|http://adserver.adtech.de/crossdomain.xml
      "Sivun verkkotunnus, jossa käytetään" eli "$domain=" -kenttään nämä:
      ruutu.fi
      3. Valmista tuli ja nyt ei näy mainokset Ruudun videoissa.

      Kiitokset tästä MuroBBS:n Receiverille. Alkuperäinen viesti: http://murobbs.plaza.fi/internet-tietoturva-ja-muu-tietoliikenne/530006-adblock-ja-muiden-mainosblokkerien-mainosestotavat-tehdaan-lista-3.html#post1705816618

    • ÖÖH. Mulla ADBLOCK PLUS. Kuis siinä tää toimii?

    • Eli siis kuinka nuo asetukset määritellään tuonne että se estää ne mainokset?

    • rämplää

      hahaa ihan helppoa ei tarvi laittaa mitää itse. onnistui

    • seppo2353

      Eihän tuo adblokki toimi Ruudussa. Ilmeisesti ovat päivittäneet mainosten esitystavan niin ettei adblokkikaan voi estää sitä vielä?

    • jormakkala

      Ihan hyväkin ettei toimi, oottehan tietoisia, että kaikki ilmainen sisältö rahoitetaan juurikin noilla mainoksilla??

    • dsvdsbv

      Joo mutta on se nyt aika härskiä kun ei voi edes välilehteä selaimessa vaihtaa vaan ne mainokset tungetaan silmämunista sisään väkipakolla. Loppui itsellä ainakin tuo katselu tähän.

    • Inffoksi Jormakkalalle, ilmainen yleensä rahoitetaan nimenomaan mainoksilla, mutta tiesitkö, että ruudussa on palveluita jotka maksaa, ja minä ainakin henkilökohtaisesti haluaisin saada rahoilleni sen verran vastinetta, ettei tarvitsisi mainoksia nähdä.

    • LopetaRuutu.fi

      Joo täällä on myös lopetettu ruutu.fi käyttö kun jossain puolen tunnin pätkässä pitää katsoa läpi luokkaa 20 mainosta.

      Aivan älytöntä ja tolkutonta touhua.

      LIITTYKÄÄ MEIHIN LOPETTANEISIIN JA LOPETTAKAA KATSOMINEN

      4 mainoskatkoa a 2 mainosta per katko on ehdoton maksimi, mutta kun määrä on 6 niin ei kenelläkään riitä hermot...

      Jos tähän nyt joku yrittää sönkätä jotain mainosrahoitteisuudesta, niin ette ymmärrä jutun pointtia. Liika on liikaa. Se kääntyy nykyisessä ruutu.fi palvelussa jo itseään vastaan.

      • turhautunut3

        Ei ihme että nelonen on muutenkin vaikeuksissa. Uutiset piti lopettaa jms. Siellä on huonot ja osaamattomat johtajat jotka eivät pysy enää mukana tässä bisneksessä.

        Käyttäjät, katsojat yms. kaikkoaa tyhmien ja huonojen toteutusten takia. Katsoja ja kuluttaja on unohdettu ja tuijotetaan vain mainosmarkkoihin.


    • Parempi vaihtoehto

      Nyt on uusi vaihtoehto!
      Lataa vain ruutuvideoiden ohitus ohjelma: . Aukaiset vain ruudun jonkin videon, kopioit oisoitepalkista linkin ja liität sen ohjelmaan ja painat "Toista" painiketta. Ei tarvitse turhia säätöjä. Todella yksin kertainen ja helppo! Tuosta linkistä voit ladata heti aloitus sivulta:

      http://ruutuplayer.bl.ee/

    • Pirskatti

      Ei auta enää Adblock pluskaan. Tehkää näin:
      VLC:n (ilmainen) avulla seuraavasti:
      klikkaa ensin ohjelma, esim Blue Bloods. Sn jälkeen klikkaa oikeanpuoleista hiiren nappulaa ja ota kohta näytä lähdekoodi. Avautuneesta koodista etsi, eli ctrl f ja kirjoita gatling.
      Kopioi se lauseke, eli tässä tapauksessa: http://gatling.ruutu.fi/media-xml-cache?id=1249865.
      Liitä otsikkoriville ja avaa se. Nyt etsi (ctrl f) .m3u8, riittää kun kirjoitat u8. Tässä tapauksessa lause: http://vod.nelonenmedia.fi/video/mp4:ca...4/playlist.m3u8
      Kopioi tämä. Avaa VLC. Ota valikko Media ja sieltä Open Netwoek Stream. Siitä välilehti Network ja liitä tähän URL-osoite (minulla välilehti aukeaa automaattisesti ja valmiina oleva url:kin on jo tummennettu, joten liitän vain). Sitten muutama sekka ja hyvin toimii. Paremmin kuin suoraan mainoksilla katsottuna. Tosin voi olla vika koneessakin (vanhoja sekä käyttäjä että kone).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      61
      7530
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      124
      2959
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      143
      1793
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1669
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      117
      1479
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      169
      1429
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      131
      1173
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      78
      869
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      812
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      53
      764
    Aihe