Ruutu.fi mainosten ohittaminen

Tuolla ruutu.fi sivulla ei mainoksia voi ohittaa ja kaikki tuntuu siitä valittelevan ni vinkiksi teille ; Hankkikaa koneellenne Adblock plus, sen saa ilmaiseksi ladattua ja jos on hidas kone niin sekin nopeutuu kun ei kaikki mainokset lataa.

Kun olet asentanut adblock plussan niin ei mainokset enää näy ruutu.fi;ssä. :)
136841
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Ei näy koko videokaan, jos sen vain asentaa.

Jos ne Ruutu.fi -mainokset haluaa pois, pitää tehdä näin:
1. AdBlock -painike -> Asetukset -> Mukauta -> Estä lisää mainoksia -> Estä mainos sen osoitteen avulla
2. "Estä osoitteet, jotka sisältävät tämän tekstin" -kenttään nämä yksitellen:
@@|http://adserver.adtech.de/?adrawdata/
@@|http://adserver.adtech.de/crossdomain.xml
"Sivun verkkotunnus, jossa käytetään" eli "$domain=" -kenttään nämä:
ruutu.fi
3. Valmista tuli ja nyt ei näy mainokset Ruudun videoissa.

Kiitokset tästä MuroBBS:n Receiverille. Alkuperäinen viesti: http://murobbs.plaza.fi/internet-tietoturva-ja-muu-tietoliikenne/530006-adblock-ja-muiden-mainosblokkerien-mainosestotavat-tehdaan-lista-3.html#post1705816618

Äänestä

ÖÖH. Mulla ADBLOCK PLUS. Kuis siinä tää toimii?

Äänestä

Eli siis kuinka nuo asetukset määritellään tuonne että se estää ne mainokset?

Äänestä

hahaa ihan helppoa ei tarvi laittaa mitää itse. onnistui

Äänestä

Eihän tuo adblokki toimi Ruudussa. Ilmeisesti ovat päivittäneet mainosten esitystavan niin ettei adblokkikaan voi estää sitä vielä?

Äänestä

Ihan hyväkin ettei toimi, oottehan tietoisia, että kaikki ilmainen sisältö rahoitetaan juurikin noilla mainoksilla??

Äänestä

Joo mutta on se nyt aika härskiä kun ei voi edes välilehteä selaimessa vaihtaa vaan ne mainokset tungetaan silmämunista sisään väkipakolla. Loppui itsellä ainakin tuo katselu tähän.

Äänestä

Inffoksi Jormakkalalle, ilmainen yleensä rahoitetaan nimenomaan mainoksilla, mutta tiesitkö, että ruudussa on palveluita jotka maksaa, ja minä ainakin henkilökohtaisesti haluaisin saada rahoilleni sen verran vastinetta, ettei tarvitsisi mainoksia nähdä.

Äänestä

Joo täällä on myös lopetettu ruutu.fi käyttö kun jossain puolen tunnin pätkässä pitää katsoa läpi luokkaa 20 mainosta.

Aivan älytöntä ja tolkutonta touhua.

LIITTYKÄÄ MEIHIN LOPETTANEISIIN JA LOPETTAKAA KATSOMINEN

4 mainoskatkoa a 2 mainosta per katko on ehdoton maksimi, mutta kun määrä on 6 niin ei kenelläkään riitä hermot...

Jos tähän nyt joku yrittää sönkätä jotain mainosrahoitteisuudesta, niin ette ymmärrä jutun pointtia. Liika on liikaa. Se kääntyy nykyisessä ruutu.fi palvelussa jo itseään vastaan.

Äänestä
  • Ei ihme että nelonen on muutenkin vaikeuksissa. Uutiset piti lopettaa jms. Siellä on huonot ja osaamattomat johtajat jotka eivät pysy enää mukana tässä bisneksessä.

    Käyttäjät, katsojat yms. kaikkoaa tyhmien ja huonojen toteutusten takia. Katsoja ja kuluttaja on unohdettu ja tuijotetaan vain mainosmarkkoihin.

    Äänestä

Nyt on uusi vaihtoehto!
Lataa vain ruutuvideoiden ohitus ohjelma: . Aukaiset vain ruudun jonkin videon, kopioit oisoitepalkista linkin ja liität sen ohjelmaan ja painat "Toista" painiketta. Ei tarvitse turhia säätöjä. Todella yksin kertainen ja helppo! Tuosta linkistä voit ladata heti aloitus sivulta:

http://ruutuplayer.bl.ee/

Äänestä

Ei auta enää Adblock pluskaan. Tehkää näin:
VLC:n (ilmainen) avulla seuraavasti:
klikkaa ensin ohjelma, esim Blue Bloods. Sn jälkeen klikkaa oikeanpuoleista hiiren nappulaa ja ota kohta näytä lähdekoodi. Avautuneesta koodista etsi, eli ctrl f ja kirjoita gatling.
Kopioi se lauseke, eli tässä tapauksessa: http://gatling.ruutu.fi/media-xml-cache?id=1249865.
Liitä otsikkoriville ja avaa se. Nyt etsi (ctrl f) .m3u8, riittää kun kirjoitat u8. Tässä tapauksessa lause: http://vod.nelonenmedia.fi/video/mp4:ca...4/playlist.m3u8
Kopioi tämä. Avaa VLC. Ota valikko Media ja sieltä Open Netwoek Stream. Siitä välilehti Network ja liitä tähän URL-osoite (minulla välilehti aukeaa automaattisesti ja valmiina oleva url:kin on jo tummennettu, joten liitän vain). Sitten muutama sekka ja hyvin toimii. Paremmin kuin suoraan mainoksilla katsottuna. Tosin voi olla vika koneessakin (vanhoja sekä käyttäjä että kone).

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ghostprocal kirjoitti:

Tuolla ruutu.fi sivulla ei mainoksia voi ohittaa ja kaikki tuntuu siitä valittelevan ni vinkiksi teille ; Hankkikaa koneellenne Adblock plus, sen saa ilmaiseksi ladattua ja jos on hidas kone niin sekin nopeutuu kun ei kaikki mainokset lataa.

Kun olet asentanut adblock plussan niin ei mainokset enää näy ruutu.fi;ssä. :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu