En osaa päättää minne pyrin keväällä. Mistä tietää soveltuuko itse luokanopettajaksi vai uuvuttaako itsensä työssä? En haluaisi, että opetustyö olisi minulle koko elämä. Omaa vapaa-aikaa täytyy jäädä, että en pala loppuun. Kannattaako tunnollsen tytön pyrkiä luokanopettajakoulutukseen? Oleteko oppineet vetämään rajan opetustyön ja vapaa-ajan välille?
Mistä tietää soveltuuko opeksi?
4
216
Vastaukset
- pinnall
Jos jo nyt epäilet jaksamistasi, valitse sellainen ammatti, jossa on säädetty työaika ja työajatukset voi jättää työpaikalle työajan päättyessä.
- 12+3
Ei se luokanopettajan työ hääviä ole nykyään, etsi joku helpompi ammatti.
- opex
Oletpa saanut tympeitä vastauksia... Mielestäni on erittäin hyvä merkki, että olet jo tässä vaiheessa pohtinut jaksamistasi. Luulisin, että paljon suurempi uupumisen riski on ihmisellä, joka ei usko voivansa uupua. Jos unelmissa väikkyy kuva itsestä sankariopena, joka saa kaiken järjestymään ja jota oppilaat palvovat, voi todellisuus osoittautua liian raskaaksi. Samoin käy, jos kuvittelee valmistuvansa helppoon työhön, jossa on lyhyet päivät ja pitkät lomat eikä juuri muuta.
Sinä olet lähtemässä urallesi realistisin mielin tavoitteenasi pitää huolta itsestäsi. Kun asenne on oikea, se on täysin mahdollista. Opettajan on oltava sinut elämän epätäydellisyyden ja oman rajallisuutensa kanssa.
Käytännössä suosittelen, että et vastaa puheluihin tai avaa sähköpostia tai wilmaa virka-ajan jälkeen. Jos mahdollista, hoida arviointi- ja suunnittelytyöt koululla. Parasta on olla töissä muualla kuin kotipaikkakunnalla.
Onnea jatkoon, sinusta tulee varmasti hyvä opettaja:) - Liikaa kokemusta
Etkö voisi käydä hoitamassa sijaisuutta, siitä saisit jonkinlaisen kuvan. Tosin sitä keikasta puuttuisi ne kaikkein hankalimmat hommat, kuten:
- suhteet koteihin
- oppilasarviointi
- juhlaohjelmien järjestely
- kokonaisvaltainen vastu oppilaasta esim, heidän sairautensa
- huoltajien luonneviat, alkoholismi, mielenterveysongelmat jne.
- rehtori, joka ei ymmärrä, että työ tapahtuu luokissa, eikä suinkaan hänen löpinöitään kuunnellen
Onhan tuota kaikenlaista romanttisten kuvitelmien lisäksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986138KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495597Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522639Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521042056Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071768- 1231687
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191613Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801267- 731177
Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään
hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä188998