Moro.
Mikäs on tietoverkkoasentajan tehtävä/millaisia tehtäviä?
Vianetsintä varmasti yksi, mutta millaisia kyseiset viat sitten yleisesti on?
palkkaus?
Tietoverkkoasentaja?
10
8750
Vastaukset
- ....................
Tuolla tietämyksellä kannatta tosiaan mennä töhin verkkopuolelle. Muista pyytää tarpeeksi liksaa.
- Kaapelikalle....
Käytännössä piuhan vetoa kaapelikouruihin, sisäkattoihin, jne.
Palkka 1500€ - 2000€/kk.
Ei liity mitenkään varsinaisiin IT-hommiin. Enemmänkin liippaa läheltä sähkömiestä, tai sen apupoikaa.- Anonyymi
Hyvä on selittää vaikkei vittuakaan asiasta tiedä. Tietoverkkoasentajan tehtäviin kuuluu verkoasennukset, kaapelointi, serverien asennukset yms. Kaikki mikä valmistaa käytön datanomeille jotka sitten sitä kokonaisuutta ylläpitää.
- Anonyymi
Kiinnostaisi tietää paljonko tietoverkkosentajan palkka on nykyään? Onko muuttunut?
- Anonyymi
kyllä se nykyään menee 2500 paikkeilla
- Anonyymi
paljonko palkka on nykyään noin tietoverkkoasentajalla? kaverin puolesta kyselen
- Anonyymi
Tuota hommaa ei kovin kauaa kannata tehdä koska nivelet paskana 10-vuoden sisällä. Työt on sitä perus nahkarobotin hommaa eli urakalla kiskotaan kaapelia paikalleen. Palkka on se tes-minimi.
- Anonyymi
Mitkä nivelet sulla hajoaa noissa hommissa? Sormien vai?
- Anonyymi
Nyt ois kyllä kiva saada tietää palkka nykyään onko kellään tietoa
- Anonyymi
Riippuu toki työtehtävästä toiseen, mutta tietoverkkoasentajien keskipalkka on tällä hetkellä noin 3000-3500 €/kk.
Arviolta 5-10 vuoden kuluttua asiantuntevista tietoverkkoasentajista tulee olemaan pulaa. Tee sillä tiedolla mitä haluat.
Source: Olen tietoverkkoasiantuntija, palkka about 4100€/kk.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja16922185Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant669317Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.217059Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va656232SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1795846Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua3215350Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot294871HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.854500Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm894281"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste1153770