Onko kokemuksia merenrantakohteista Rooman länsipuolelta Tyrrhenan meren rannikolta. Millaisia ovat, esim. Ardea ja Anzio.
Merenranta Roomasta länteen?
11
2685
Vastaukset
- Toinen nonno
Ostiasta on sellaisia kokemuksia, että ranta sopii mainiosti auringonottoon ja lepäilyyn, mutta meressä uiminen kannattaa siirtää vähän kauemmaksi Tiberin suualueelta. Vesi Ostian kohdalla on aika likaista. Jos pulahtaa meressä, kannattaa käydä saman tien suihkussa rannalla.
- Florenzi
Kiitos vinkistä. Juuri Ostiaan tässä olen päättänyt suunnistaa. Onko muita vinkkejä Ostiaan liittyen?
- käynyt
Anzio parempi, myös muita kivoja rantakohteita löytyy noin puolen tunnin matkan päästä Roomasta esim. Civitavecchian lähellä montakin eri rantakohdetta kuten Ladispoli tai sitten voit suunnata Napoliin päin Sperlongaan tai Terracinaan.
Napolin lähistöllä on puhtaimmat merivedet ja Amalfille pääset kolmessa tunnissa Roomasta - Florenzi
Kiitos vinkistä. Valitettavasti Ostiaan tuli jo buukattua. Ensi kerralla toivottavasti Amalfi :)
- käynyt minäkin
Civitavecchian lähellä uimavedet eivät todellakaan houkuta teollisuuden ja satamien vuoksi! Eikä siellä kyllä kovin rantojakaan ole, oikeita sellaisia.
- boca tre
Itselle kolahti viime reissulla bongattu Sperlonga. Huikeat maisemat,rauhaisaa verrattuna Ostiaan. Vesi puhdasta,pari ei-turistiravintolaakin löytyi :) tunti junalla Napoliin päin sit bussilla vartti ja ja perillä. Nyt mennään uudestaan ja otettiin jopa hotla pariksi yöksi sieltä. Vieressä kansallispuistomaisemaa,tarvii tsekata.
- vinkkejälisää
Nettuno, Sperlonga, Terracina, St.marinella.
- Aurinkoa_takuu_varmasti
Terracinaa kompataan täälläkin, jos hakee rantalomaa kesken Rooman matkan.
- sfsfsfsffsfsf
The Local Italy: https://www.thelocal.it/20160523/the-best-beaches-within-easy-reach-of-rome
Mainitut rannat: Santa Severa, Formia-Gaeta, Sperlonga, Anzio/Nettuno, Sabaudia, Santa Marinella ja Civitavecchia/Sant’Agostino/La Frasca - kokemuksianion
St.Marinellan rannalla meri näytti vielä puhtaalta eli rannan tuntumassa näkee pohjaan. Rannalle menosta olisi pitänyt maksaa, siellä oli työntekijä ottamassa lippurahaa. Ainakin vaatteidenvaihtokaapista meni parin euron maksu. Rannan suihku oli yhteissuihku, joten sinne ei kannata mennä alasti vaan uimavaatteet päällä voi itseään huuhtoa. Mutta Rooman läheisillä rannoilla kaikki ei maksa yhtä paljon kuin Riminin seuduilla rahastetaan aivan kaikesta ja laitetaan valvoja/kamerat uima-altaille, ettei vaan turistit mene ilmais uinneille maksullisille altaille. Sisäänpääsymaksua ei ollut st-marinella rannalla, mutta työntekijä halusi kyllä vaatteiden vaihtokopista säilytyskopista parin euron maksun.
- Käynyt
Ne maksulliset rannat, joissa olen käynyt Italiassa ja Ranskassa, ovat kyllä olleet hintansa väärtejä. Hyvä palvelu, siistit tilat ja parhaissa loistava ravintola.
Hyvä merkki ravintolan osalta on, jos se on avoinna myös illalla. Silloin siihen on yleensä panostettu myös lounaalla.
Kalleimmilla rannoilla on tarjoilu rantatuoleille ja baari osaa muutakin kuin Aperoll Spritzin. Vaikka täytyy myöntää, että rantapäivän jälkeen Aperoll Spritz on aika hyvä aperitiivi.
Maksullisen rannan valintaan kannattaa laittaa muutama hetki aikaa. Palvelut vaihtelevat, kuten laatukin. Halvin ei aina ole edes edullisin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.1232428- 1341905
Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos631246Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1051216En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k771111Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik321072Tykkäsit nainen
Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.451049HESARI: Kahden Pasin pankki OmaSp
Toinen entinen työntekijä sanoi, että Turtio oli organisaatiossa “Jumalasta seuraava, ylöspäin” https://www.hs.fi/visio241016Kerroppas nyt
M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉831009Helppo selvittää onko oma täällä
Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse56942