Mikä pääaine minulle sopisi?

kukuku

Käytetään sitten kaikki kanavat hyödyksi. Heti aluksi sanon, etten kuvittele voivani koko työuraani työskennellä ihannetyöpaikassa, mutta sitä kohti kannattaa pyrkiä!

Eli meinaan vaihtaa yliopistossa alaa niin, että pohjana mulla olisi kasvatustieteiden kandi. En tee maisteriksi, koska motivaatio ei riitä ja ala ei tunnu oikealta.

Ongelma onsiis se, etten ole varma, minne sitten lähtisin opiskelemaan. Listataanpa asioita, joiden parissa haluaisin tehdä töitä:

- ihmisoikeudet
- lasten asema ja oikeudet
- naisten asema ja oikeudet
- kehitysyhteistyö
- ympäristönsuojelu

Ihannetyössäni olisi myös:

- kansainvälisyyttä
- yhteiskunnallista vaikuttamista
- yhteistyötä kollegojen kanssa
- suunnittelu- tai organisointityötä
- vaihtelevuutta ja etenemismahdollisuuksia

Haluan siis VAIKUTTAA. Poliitikoksi en halua, mutta ihannetyöpaikkani voisi olla jokin joitain näistä asioista ajava järjestö.

Juuri omia kiinnostuksiani vastaava pääainetta ei taida olla olemassa. Olen miettinyt kulttuurimaantiedettä, kansainvälistä politiikkaa ja valtiotieteellistä, mutta en tiedä, mikä vastaisi kiinnostuksenkohteitani parhaiten vai onko se mikään näistä.

Olen valmis muuttamaan opiskelun perässä Suomen sisällä ja työskentelemään tulevaisuudessa ulkomailla. Haluan opiskella yliopistossa.

Valtava kiitos kaikille jotka auttavat! :)

6

283

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 2626

      Saanko kysyä, miksi haluat "VAIKUTTAA"?

      • 2626

        Hmm... Eli ilmeisesti kysymykseni oli liian tunkeileva tai jotakin vastaavaa? Ei siis sillä, että suunnitelmasi minulle kuulusivat. Olisi joka tapauksessa ollut mukava tietää, mihin tähtäät. Vaikuttaminen kun on melko epämääräinen ja laaja käsite.


    • Sos.työn opiskelija

      Sosiaalityö, mutta kunnan/valtion sijasta suuntaa järjestöihin.

    • tässähän näitä

      Oikeudet-> Oikeistiede, Oikkis

      Kansainvälisyys-> Valtio-oppi, Maailmanpolitiikan tutkimuksen linja, Valtiotieteellinen

      Vaikuttaminen, järjestötyö -> Valtiotieteellinen: Valtio-oppi: Politiikan tutkimuksen linja tai Maailmanpolitiikan tutkimuksen linja, Yhteiskuntapolitiikka, Sosiologia, Poliittinen historia

      suunnittelu- ja organisointityö-> Valtiotieteellinen, Valtio-oppi-> Hallinto- ja organisaatioiden tutkimuksen linja

      Ympäristönsuojelu/ympäristötieteet: Bio- ja ympäristötieteiden laitos

      työskentely ulkomailla -> Valtiotieteellinen-> Valtio-oppi -> Maailmanpolitiikan tutkimuksen linja

    • kukuku

      Kiitos neuvoistanne! Oponi meinasi niin, että järjestöihin on kyllä mahdollista päästä töihin vaikka ei olisi opiskellut järjestön kannalta aivan eksaktia alaa, että olennaisinta on yleensäkin akateeminen tutkinto joltain läheltä liippaavalta alalta. Kiinnostusteni perusteella suositteli maantiedettä ja meinasi, ettei sen pitäisi sulkea minulta mitään ovia työnhaussa vaikka haluaisin johonkin muuhunkin kuin ympäristöjärjestöön. On kuitenkin vahvasti yhteiskuntatieteellinenkin aine. Onko kellään kokemusta tai tietoja tästä?

    • 1+16

      Jos rahkeet riittää niin oikeustiede, tarpeeksi yleinen ja sopii mihin vaan noista. Lisäksi jos miettii, niin mainitsemiisi ominaisuuksiin liittyvästä työstä haaveilevat ovat usein lukeneet esimerkiksi sosiologiaa, valtio-oppia, kehitysmaatutkimusta jne. tällaisia pyrkijöitä on siis monta. Sen sijaan harvemppi juristi välttämättä näille aloille hakeutuu.

      Lisäksi juristin tutkinto takaa loistavat etenemismahdollisuudet.

      (Itse en ole OTM, vaikka tutkintoa kehunkin)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tapahtunut

      Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?
      Kankaanpää
      48
      6058
    2. Lakea konkurssiin. Asukkaat menettävät asuntonsa

      Kuntarahoitus on tänään jättänyt konkurssihakemuksen lakean kaikista kiinteistö osakeyhtiöistä. Kassa on tyhjä, kaikki
      Seinäjoki
      64
      3789
    3. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      16
      2907
    4. Gallup: kaivattusi syntymävuosi

      Minä vuonna kaipaamasi henkilö on syntynyt?
      Ikävä
      189
      2827
    5. mahdollista, että olet ollut iltavuorossa

      Ja kotiin päästyäsi tulit palstalle etsimään merkkiä minusta, jos kaipaat yhtään minua niin kuin minä sinua Ei mennyt k
      Ikävä
      13
      2369
    6. Missäpäin,,,

      Lapuaa tapettu ihminen viime yönä ? Hurjaa touhua nykymeno täällä...
      Lapua
      36
      2369
    7. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      23
      2343
    8. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      19
      2220
    9. Mitähän ne katseet merkitsee

      Kun et saa sanaa suustasi.
      Ikävä
      149
      1438
    10. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      298
      1406
    Aihe