Käytetään sitten kaikki kanavat hyödyksi. Heti aluksi sanon, etten kuvittele voivani koko työuraani työskennellä ihannetyöpaikassa, mutta sitä kohti kannattaa pyrkiä!
Eli meinaan vaihtaa yliopistossa alaa niin, että pohjana mulla olisi kasvatustieteiden kandi. En tee maisteriksi, koska motivaatio ei riitä ja ala ei tunnu oikealta.
Ongelma onsiis se, etten ole varma, minne sitten lähtisin opiskelemaan. Listataanpa asioita, joiden parissa haluaisin tehdä töitä:
- ihmisoikeudet
- lasten asema ja oikeudet
- naisten asema ja oikeudet
- kehitysyhteistyö
- ympäristönsuojelu
Ihannetyössäni olisi myös:
- kansainvälisyyttä
- yhteiskunnallista vaikuttamista
- yhteistyötä kollegojen kanssa
- suunnittelu- tai organisointityötä
- vaihtelevuutta ja etenemismahdollisuuksia
Haluan siis VAIKUTTAA. Poliitikoksi en halua, mutta ihannetyöpaikkani voisi olla jokin joitain näistä asioista ajava järjestö.
Juuri omia kiinnostuksiani vastaava pääainetta ei taida olla olemassa. Olen miettinyt kulttuurimaantiedettä, kansainvälistä politiikkaa ja valtiotieteellistä, mutta en tiedä, mikä vastaisi kiinnostuksenkohteitani parhaiten vai onko se mikään näistä.
Olen valmis muuttamaan opiskelun perässä Suomen sisällä ja työskentelemään tulevaisuudessa ulkomailla. Haluan opiskella yliopistossa.
Valtava kiitos kaikille jotka auttavat! :)
Mikä pääaine minulle sopisi?
6
283
Vastaukset
- 2626
Saanko kysyä, miksi haluat "VAIKUTTAA"?
- 2626
Hmm... Eli ilmeisesti kysymykseni oli liian tunkeileva tai jotakin vastaavaa? Ei siis sillä, että suunnitelmasi minulle kuulusivat. Olisi joka tapauksessa ollut mukava tietää, mihin tähtäät. Vaikuttaminen kun on melko epämääräinen ja laaja käsite.
- Sos.työn opiskelija
Sosiaalityö, mutta kunnan/valtion sijasta suuntaa järjestöihin.
- tässähän näitä
Oikeudet-> Oikeistiede, Oikkis
Kansainvälisyys-> Valtio-oppi, Maailmanpolitiikan tutkimuksen linja, Valtiotieteellinen
Vaikuttaminen, järjestötyö -> Valtiotieteellinen: Valtio-oppi: Politiikan tutkimuksen linja tai Maailmanpolitiikan tutkimuksen linja, Yhteiskuntapolitiikka, Sosiologia, Poliittinen historia
suunnittelu- ja organisointityö-> Valtiotieteellinen, Valtio-oppi-> Hallinto- ja organisaatioiden tutkimuksen linja
Ympäristönsuojelu/ympäristötieteet: Bio- ja ympäristötieteiden laitos
työskentely ulkomailla -> Valtiotieteellinen-> Valtio-oppi -> Maailmanpolitiikan tutkimuksen linja - kukuku
Kiitos neuvoistanne! Oponi meinasi niin, että järjestöihin on kyllä mahdollista päästä töihin vaikka ei olisi opiskellut järjestön kannalta aivan eksaktia alaa, että olennaisinta on yleensäkin akateeminen tutkinto joltain läheltä liippaavalta alalta. Kiinnostusteni perusteella suositteli maantiedettä ja meinasi, ettei sen pitäisi sulkea minulta mitään ovia työnhaussa vaikka haluaisin johonkin muuhunkin kuin ympäristöjärjestöön. On kuitenkin vahvasti yhteiskuntatieteellinenkin aine. Onko kellään kokemusta tai tietoja tästä?
- 1+16
Jos rahkeet riittää niin oikeustiede, tarpeeksi yleinen ja sopii mihin vaan noista. Lisäksi jos miettii, niin mainitsemiisi ominaisuuksiin liittyvästä työstä haaveilevat ovat usein lukeneet esimerkiksi sosiologiaa, valtio-oppia, kehitysmaatutkimusta jne. tällaisia pyrkijöitä on siis monta. Sen sijaan harvemppi juristi välttämättä näille aloille hakeutuu.
Lisäksi juristin tutkinto takaa loistavat etenemismahdollisuudet.
(Itse en ole OTM, vaikka tutkintoa kehunkin)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä tapahtunut
Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?486058Lakea konkurssiin. Asukkaat menettävät asuntonsa
Kuntarahoitus on tänään jättänyt konkurssihakemuksen lakean kaikista kiinteistö osakeyhtiöistä. Kassa on tyhjä, kaikki643789Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t162907- 1892827
mahdollista, että olet ollut iltavuorossa
Ja kotiin päästyäsi tulit palstalle etsimään merkkiä minusta, jos kaipaat yhtään minua niin kuin minä sinua Ei mennyt k132369- 362369
- 232343
törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/192220- 1491438
Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu2981406