Hei!
Millä saisin mustan hiusvärin (kestoväri) pois valkoisesta lavuaarista?
väriä on myös lattialla WC:ssä, olisikohan tuo ihan muovimattoa tai vastaavaa.
Onko mitään kikkaa / ainetta millä ne saisi pois? Ovat meinaan hurjan näkösiä!
Ja jos joku aine tähän löytyy, niin mistä sitä saa ja paljon hintaa?
- Mira
Millä saisin mustan hiusvärin (kestoväri) pois valkoisesta lavuaarista?
väriä on myös lattialla WC:ssä, olisikohan tuo ihan muovimattoa tai vastaavaa.
Onko mitään kikkaa / ainetta millä ne saisi pois? Ovat meinaan hurjan näkösiä!
Ja jos joku aine tähän löytyy, niin mistä sitä saa ja paljon hintaa?
- Mira
Vastaukset 15
Vanhimmat
Itse sain pois patapadalla.
Eikö se muka pilaa pintaa? :o
Ei naarmuta niinkauan kun vaahtoaa.
Millaisella aineella? :)
Siis patapata vaahtoaa sisältää aineen, kastele hanan alla ja puristele niin vaahtoaa ja sitten peset lavuaarin.Kaupassa punainen paketti patapataa.
Se lähtee kynsilakan poistoaineella (asetonilla). Ei vaurioita pintoja, tosin spray-maalit ja vastaavat lähtevät joten tuollaisilla maalattuja koriste-esineitä ei kannata pyyhkiä. Normaalista muovimatosta väri ei lähde.
Ihmesienellä olen tähän mennessä moiset tahrat saanut helposti, löytyy kaikenmaailman marketeista siivousosastoilta. Sieni tulee kosteuttaa kevyesti ja hetken hangata pintaa. Jos ei sillä lähde niin ei sitten millään.
ei tohon nyt ihmeaineita tarvita............lähtee helposti altaasta aivan fairilla.
Asetoni tulee ensiksi mieleen. Viimeinen vaihtoehto..värinpoisto hiuksista-pakkaus. Voi kyllä tehdä pahaa posliinille mutta kokeile ja katso mitä tapahtuu.
En kyllä kovin suosittele jälimmäistä. Epäilisin että kyllä asetonin pitäisi tepsiä.
P.s. En itse kyllä kokeilisi Pata Pataa laisinkaan
Laitoin hammastahnaa sellaiseen keittiösieneen, jonka karheammalla puolella hankasin. Hyvin lähti väri pois. Joissain ohjeissa ohjeistetaan jättämään hammastahna vaikuttamaan, mutta itse hankasin saman tien.
Esiintyy muka mirana, mitähän toikin mustal hiusyen väril tekee??????????
Kokeile kynsilakan poisto ainetta
Yksi tapa on kiristää lavuaarin vesiputki yli, niin että alkaa vuotamaan, menee kylppäri remontiin, mutta menee taloyhtiön vakuutuksiin kun on rakennusvirhe, tulee uus kylppäri ilmaseksi :)