http://www.securelist.com/en/blog/785/The_Red_October_Campaign_An_Advanced_Cyber_Espionage_Network_Targeting_Diplomatic_and_Government_Agencies
Oli mobiililaite puolella on iOS, Winmobile, Symbian.
Viisi vuotta vakoilu, mutta ollos huoleti, kohteet on valikoitu huolella!
Ongelma ei koske kaduntallaajaa.
Oli mobiililaite puolella on iOS, Winmobile, Symbian.
Viisi vuotta vakoilu, mutta ollos huoleti, kohteet on valikoitu huolella!
Ongelma ei koske kaduntallaajaa.
Vastaukset 40
Vanhimmat
Tais mennä yrityspuhelin maine kerrasta?
Jaa että mun luuri on puhdas :)
Täysi skandaali, Venäläiset vakoillut monia vuosia länsipäättäjiä.
Ja siiten Venäläinen virustorjuntafirma sen hokaa.. Tosin Kaspersky on varmaan ihan itsenäinen ja luotettava.
Tiesikö IBM jo aikoja, kun kielsi iPhonet?
Ja USA tullikin alkoi epäröidä.
Viittaa enemmän Kiinalaiseen vakoiluun!
tai jopa Englantilaiseen
Venäläistä vakoilua puoli vuosikymmentä!
Mikään ei ole suojassa, huippu hakkereilta
"""Mikään ei ole suojassa, huippu hakkereilta ""
Ubuntu on suojassa.
Etkai vaan luule että androidikaan olisi turvallinen?
Kyllä android on jossainmäärin turvallisempi.
Android roottia ei saa hallintaa edes piuhan kanssa! Näin laiteen haltuunotto jää varsin vajavaiselle tasolle. Vaihka Androidin tietoturvaukkoja on suhteellisen helppo käyttää, on sen toullainen täydellinen kaappaus haaste jopa ammattilaiselle.
Jos luit artikkelin varmaan huomasit että vakoiluohjelmaan ajettiin suoraan ytimen päällä.
Haittaohjelmilla kun leimaillaan puhelimia,, on vaihtoehtoja puhua haittaohjelma määräästä tai sit laadusta ja vakavuudesta!
Nyt on ainakin YKSI todella vakava vakoiluohjelma myös WinMobilelle.
Kauppapaikassa voi olla jopa turvallinen ohjelma korkattu ja jakaa haittaohjelmaa, tällaisia uutisia olen lukenut paljon.
Androidissa pitää olla aina virustorjunta ohjelma taustalla päällä ja antaa muutenkin kaikki luvat jokaiselle ohjelmalle.
Eli en sanoisi Androidia missään muodossa turvallisemmaksi, päinvastoin.
Ehei,, Et taida tuntea androidia,,
Virustorjunta ei toimi noin androideissa. Vaan se toimii kuin linuxeissa.
Olet oikeassa, sivustoilla voi lla mitä tahansa.
Android viristourjunta toimii scan periaateella. Realiaikaista konponettiä ei ole edes kaikissa ja sitä ei kannata käyttää jos sellainen on.
En väittänyt että turvallisempi, niin tuskin ton punaisen lokakuun jäkeen voidaan puhua mistään "turvallisesna"
Mainitsin että tuoliasta mitä on ios, winmobile ja symbian.. jossa pöpö hyökää suoraan käyttäjärjestelmän ytimen tasolle. ei ole androidissa. Ihan kuin artikkelista luit, Blackberryt ja Androidit..
Androidin suurin vaara tartuttaa se on asentaa haittaohjelmallinen ohjelma.
Siksi virustorjunta scanaa ne jos sellaista haluaa pitää.. näiden kanssa pelattu jo ties kuinka kauvan, ainoa mistä löyty haittis kerran oli symbian noksu.. se lähetteli txtareita jonnekkin.
Punainen lukakuu hyökkäys koski ihan kaikkia käyttöjärjestelmiä.
Joten mitään ei voida pitää täysin turvallisena, Korkean hallinon koneissa on yleensä myös laadukkaat virustorjunnat, mutta silli joutuvat uhriksi.
Muuta ei Android ole yhtään huonompi turvallisuuden kannalta kuin muutkaan, Se mitä uutisissa oli vähänaika sitten oli samsungin oman softan haavoittuvuus eikä sitä voida yleistää androidiin. On ollut tiedossa että iOS laiteisiin on saatu malwareja, helpostikkin, Win8 pidetty pöpöttömänä, nyt sekään ei olesitä
Ei, android sovelluskaupan sovelluksissa voi olla mitä tahansa ja android on työpöytä linuxista hyvin kaukana, paljon kauempana kuin meego ja maemo edes joissa ei oikeasti tarvi virustorjuntaa, androidissa se on suuri riski olla käyttämättä virustorjuntaa.
Vaikka android käyttää linux ydintä niin se on kuukletin oma kyhäelmä kuitenkin ja ei ole linux.
Tunnen siis erittäin hyvin androidin, mitään ei uskalla ladata ja olla täysin varma että sovelllus olisi puhdas.
http://www.digitoday.fi/tietoturva/2012/11/06/android-sai-kolmessa-kuukaudessa-51-447-haittaohjelmaa/201241454/66
No mitäs virustorjuutaa sitten käytät roidissasi?
Mitä välja on haittaohjelmien määrällä, jos niistä ei koidu isompaa haittaa.
Niiden laatulla on väljä, jos se johtaa täydelliseen vakoiluun!
Google on parantanut nykyää Playmarketin tarkaillua, kaikki scannataan siellä.
Kriteerit luokitella haittaohjelmaksi on sitten taas ihan eri juttu, jolla media taas niin kuin tossakin jutussa mässäilee!
Pöpö kammo taitaa olla?
Mutta ei se noin mene.hommassa pitää pitää järki päässä!
mm. Facebooka ja kuvia jakavat sovelluksetin olisi haittallisia koska jakaa yksityisyyttäsi! Samoin applen pilvi, jossa Apple ilmoitaa omistavansa kaiken sen siällön, eikä kayttäjä!
En käytä enää koko androidia kun se kerää vain haittaohjelmia, hyllyssä se on ja ei se ole väljä.
Onhan sillä väljä! siis et tiedä mitään muuata kuin aatamin omenasta?
Muumiotaudin vaaivaamat omenat on saaneet matojakin itseensä
https://www.cert.fi/tietoturvanyt/2013/01/ttn201301151616.html
Miten ton voi havaita? Osaako joku kertoa?
Ei mitenkään!
Kun Certin kavarit tulee kotiisi tai työpaikallesi, siittä tiedät :D
http://www.iltasanomat.fi/digi/art-1288533108554.html
Jää vaaniin iPhoneen !
Israelin vakoilua!
Viimeisen tiedon mukaan Venäläinen pöpö.
Russakot vakoileen ponin käyttäjiä ;) So Fun :D
Mitä sitten! Vakoileehan UsRael niitä jo ihan Applen kautta!
iphonet on murrettu...
Paljon haavoittuvuuksia!
Mikä tässä viehättää trollailla iphone palstalla?
Onko Jööti android niin pettymys että pitää keksiä iphonesta väkisin jotain?
Ei se android nopeudu vaikka kuin iphonea mollaa.
Kaikki yli 400€ Androidlaiteet on rutkasti nopeenpia kuin yksikään Applen paska.
PS. Sorry vaan latenssi.
Miten selität tämän?
http://bit.ly/SUd9ta
Voisit myös antaa linkin uutiseen tai videoon missä tämä näkyy, muuten tuo asia on vain kuvitelmaa että androidi olisi nopeampi.
Lukaisin juuri jotain mielenkiintoista.
Sonoma tahtoisi yrittää ratkaista tuon jöötin latensaiongelmat.
http://www.synthtopia.com/content/2013/01/27/sonoma-wire-works-wants-to-fix-the-android-audio-latency-problem/
No hyvä! Voi lopettaa ton mandran!
Vielä kun keksit miten kirkkouruista saatas se latenssi pois!
Toisin ei haitaa kuin nöösipoikia, pitää vaan osata soitaa!
Jos sinulla itsellä tulee joku ihmeen latenssi kirkkouruissa niin se on sinun ongelma eikä kenenkään muun.
Ei normisoittajalla tule viivettä vaan pystyy reagoimaan kyllä ihan hetkeen.
En usko että tuo 20ms. on mitenkään mahdollista mutta toivotaan niin saa trollitkin nauttia musiikkiohjelmista jos niitä androidiin kehitetään sitten.
Voi kun sinäkin voisit lopettaa tuon trollaamisen.
Taas tartuu itäinen vakoiluviirus omenoihin joissa syö redworm siältäpäin!
OSX :ssä virus joka kaappaa iPhopnen!
Mistä virusturva tolle? kaspesky ?
95% iphoneista on saastutettu malwarella joka syö muistia alle 500kb.
mutta se on pois kokonaismuistista eikä palausdu nollaamalla tai päivittämällä!
Huoltaja!
Ja missähän näin lukee?
vai onko tämäkin niin että ja sitten heräsin...
Unohda tietoturva ?
http://www.itviikko.fi/uutiset/2013/01/29/tietoturvapaiva-saa-menna--tilalle-mediataitoviikko/20131609/7
Lokakuuuuuuu huuhuu
Red-Oct.. virus jyllää yhä!
ainakin toistatuhatta iphonee on valmiina kutsulle.. eli saastunut.
ios virustorjunnat ei löydä koskaan mitään!
ihan turhaa hommaa...
Saastutettuja iphoneja testattiin saatavissa olevilla torjuntaohjelmilla, vain troijjalaisia löyty, kaikki malwaret sai olla rauhassa!
Myös red-oct ei kuullu virustorjuntojen piiriin!
ja lateksiin!